Monday 29 May 2023
Monday 29 May 2023

 

Nga mbrëmë ka ndryshuar rrjedha politike në Kosovë. Me shumicë votash, gjyqtarët e Gjykatës Kushtetuese e kanë cilësuar të drejtë dhe në përputhje me kushtetutën e vendit vendimin e presidentit Hashim Thaçi për t’ia dhënë mandatin për formimin e qeverisë së re Avdullah Hotit të Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK).

 

Aktgjykimi i Kushtetueses e ka rrëzuar çdo pretendim të Lëvizjes Vetëvendosje (LVV), që kërkonte zgjedhje të reja pas votimit të mocionit për rrëzimin e qeverisë me 2/3 e votave të deputetëve të Kuvendit të Kosovës. Në vendimin e arsyetuar të Kushtetueses shpjegohet se dekreti i kontestuar i presidentit është në përputhshmëri me kushtetutën dhe se votimi i suksesshëm i një mocioni mosbesimi të Kuvendit ndaj qeverisë nuk çon në shpërndarjen e detyrueshme të Kuvendit, por si në këtë rast, mundëson formimin e një qeverie të re.

 

Kësisoj, kryeministri në detyrë, Albin Kurti, do të duhet ta lëshojë karrigen e pushtetit për t’u kthyer sërish në opozitë. Vendin e tij pritet ta marrë Avdullah Hoti, i cili paraprakisht ia ka dëshmuar presidentit se i ka votat e mjaftueshne për ta formuar qeverinë e re.

 

Pasi Albin Kurti i shkruante “zgjedhje” në cdo kthim letre presidentit që ia kërkonte emrin e propozimit për mandatar të ri, ky i fundit më 30 prill vendosi që ta mandatojë të nominuarin e LDK-së, Avdullah Hotin për kryeministër.

 

Në po të njëjtën ditë, LVV u ankua në Kushtetuese dhe arriti ta parandalojë formimin e shpejtë të Qeverisë Hoti, pasi gjykata vendosi që ta marrë masën e përkohshme për ta pezulluar dekretin e presidentit.

 

Ky pezullim është anuluar me publikimin e aktgjykimin mbrëmë, që mundëson formimin e qeverisë së re me LDK-në, AAK-në, Nismën, Listën Serbe dhe minoritetet tjera, dhe 8 çon për herë të parë në opozitë së bashku LVV-në e PDK-në.

 

Pas publikimit të këtij aktgjykimi, erdhën reagime të ashpra nga LVV, që edhe ashtu kishin paralajmëruar se nuk do ta respektonin një vendim që s’është në favor të tyre. Për këtë, ata paraprakisht dje gjatë ditës i mblodhën rreth 5 mijë veta në sheshet e kryeqytetit për një test-protestë, organizim të cilin e quajtën “performancë”.

 

Nënkryetarja e kësaj partie dhe ministrja në detyrë e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, ka paralajmëruar eskalim të situatës, derisa nuk përjashtohet as rezistenca fizike e Lëvizjes së Kurtit për t’i lëshuar zyret e qeverisë. Këtë opsion ata nuk e kanë mohuar asnjëherë kur po pritej vendimi i Gjykatës Kushtetuese.

 

29 maj 2020

Më shumë

Kosova ftohet në takimin e lartë për demokraci

Kosova pritet të marr pjesë në takimin e lartë për demokraci që do të organizohet nga presidenti amerikan, Joe Biden më 9 dhe 10 dhjetor. Burime të Zërit të Amerikës konfirmuan pjesëmarrjen e Kosovës në këtë takim dhe sipas tyre, kjo u bë e ditur pas takimeve që presidentja Vjosa Osmani zhvilloi me […]

Mosnjohja e plotë e Kosovës, pengesë drejt NATO-s

Mosnjohja e Kosovës nga katër shtete evropiane që janë edhe pjesë NATO-s, është pengesa kryesore për anëtarësimin e Kosovës në këtë organizatë ndërkombëtare, u tha në Komisionin për Punë të Jashtme dhe Diasporë në Kuvendin e Kosovës.   Lidhur me anëtarësimin e Kosovës në NATO, para anëtarëve të këtij komisioni raportoi të martën […]

Kosova vendos sanksione për shtatë individë dhe një kompani për lidhje me Hezbollahun

Qeveria e Kosovës u vendosi sanksione shtatë afaristëve dhe një kompanie për lidhje me grupin ushtarak të Libanit, Hezbollah.   Ministrja e Jashtme e Kosovës, Donika Gërvalla-Schwarz, tha se sanksionet vendosen në pajtim me Rezolutën 1373 të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara ndaj shtatë individëve dhe një kompanie “për lidhjet e […]

Kërcënohet kryeministri i Kosovës Albin Kurti

Masa të shtuara të sigurisë janë parë të mërkurën mbrëma përreth shtëpisë së kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti.   Zëdhënësi i qeverisë, Përparim Kryeziu, tha se kryeministri Kurti është kërcënuar dhe për këtë arsye, “si masë e kujdesit të shtuar, është rritur edhe niveli i tij i sigurisë. Institucionet e hetuesisë dhe sigurisë […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara