e shtunë 8 maj 2021
e shtunë 8 maj 2021

 

KQZ u ka bërë thirrje partive që të mos nisin fushatën zgjedhore para kohës ligjore të përcaktuar në Kodin Zgjedhor. Komisioni, me anë të një njoftimi ka deklaruar se fushata duhet filluar vetëm më 25 mars dhe asnjë ditë para saj. Në këtë komunikatë theksohet se “Partitë politike dhe subjektet zgjedhore duhet të përmbahen në respektimin e kërkesave të Kodit Zgjedhor dhe të mos afishojnë materiale propagandistike përpara fillimit të fushatës së zgjedhjeve.

 

Ju kujtojmë subjekteve politike dhe organeve drejtuese të njësive të vetëqeverisjes vendore se Kodi Zgjedhor parashikon afishimimin e materialeve propagandistike në ambiente e përcaktuara publike dhe në zyrat elektorale të partive politike, vetëm gjatë fushatës zgjedhore.

 

Fushata zgjedhore sipas Kodit Zgjedhor fillon 30 ditë para datës së zgjedhjeve. Ndërkaq, KQZ u kërkon krerëve të bashkive të respektojnë detyrimet ligjore në përgatitjen e ambientit të përshtatshëm.

 

“Komisioni Qendror i Zgjedhjeve me afrimin e fushatës zgjedhore u bën thirrje subjekteve politike dhe kryetarëve të bashkive të plotësojnë detyrimet e përcaktuara në nenin 79 të Kodit Zgjedhor. Kryetarët e bashkive duhet të ushtrojnë në mënyrë të drejtë dhe brenda afateve ligjore, diskrecionin e ligjshëm në përcaktimin e vendeve ku do të afishohen materialet propagandistike. KQZ kërkon angazhimin e të gjithë aktorëve politik dhe shoqërisë civile që të respektojnë këto detyrime ligjore, në mënyrë që të mos cenohet liria e votuesve për të formuar opinionin e tyre neutral, jashtë intervaleve kohore të përcaktuara nga Kodi Zgjedhor”, theksohet në komunikatën për shtyp.

 

Më shumë

Konfirmohen 140 deputetët e Shqipërisë, ngelen jashtë këta politikanë të njohur

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka zyrtarizuar tashmë listën finale të 140 deputetëve të rinj të Kuvendit të Shqipërisë. 140 emrat e rinj, mes tyre figura të njohura por edhe shumë të rinj, do të ulen në karriget e Kuvendit në shtator të këtij viti, në nisje të sesionit të ri parlamentar dhe do […]

ODIHR: Zgjedhjet ishin të qeta, qeveria përdori burimet shtetërore

Vëzhguesit ndërkombëtarë të zgjedhjeve të përgjithshme deklaruan sot nga Tirana në raportin paraprak se zgjedhjet e 25 prillit se procesi i votimit u zhvillua i qetë. Ata pohuan se partia në pushtet përdori burimet qeveritare në fushatë dhe mori avantazh nga kjo bazë. Vëzhguesit morën po ashtu shumë pretendime për shitblerje votash. Ata vlerësuan […]

PS në avantazh, LSI në pikiatë – Basha: PS i ka dhënë prioritet numërimit të qendrave që e favorizojnë

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka dalë në një deklaratë për media në të cilën është shprehur se Partia Socialiste i ka dhënë prioritet numërimit të kutive që i përkasin mbështetësve të PS. Sipas Bashës, qendrat e para që janë numëruar janë ato që favorizojnë partinë në pushtet.   “Së pari dua […]

Fillon numërimi i votave: Ambasadorja amerikane inspekton në 12 të natës QNV te “Vasil Shanto”

Ambasadorja e SHBA, Yuri Kim dhe kreu i KQZ, Ilirjan Celibashi kanë shkuar për inspektim tek qendra e numërimit të votave në shkollën ‘’Vasil Shanto’’ në Tiranë.   Ky inspektim vjen pak para fillimit zyrtar të numërimit të votave tashmë në gjithë Shqipërinë.   Ambasadorja iu kërkoi organizatorëve të mos fillonte procesi i numërimit […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara