e shtunë 23 janar 2021
e shtunë 23 janar 2021

 

Aleksej Navalni ka dalë nga spitali Charité. Në këtë spital, në Klinikën Universitare të Berlinit atë e mjekuan gjithsej 32 ditë, për helmim të rëndë. Për javë me radhë ai ishte në sektorin e reanimacionit të spitalit, në gjendje kome artificiale.

 

 

Mjekët tani thanë se shëndeti i kritikut të Kremlinit është përmirësuar në një masë të tillë sa që mund të marrë fund trajtimi i tij në spital. Për shkak të rrjedhës së mëparshme të sëmundjes dhe gjendjes aktuale, është i mundur një shërim i plotë i Nawalnit. Pasojat eventuale afatgjata të helmimit të rëndë mund të vlerësohen vetëm më vonë.

 

Navalny pësoi kolaps më 20 gusht në një fluturim brenda Rusisë. Pilotët bënë pas kësaj një ulje emergjente në Omsk të Siberisë, ku atë e mjekuan në klinikën lokale. Më 22 gusht atë e sollën me avion në Gjermani, për ta kuruar në Charite. Siç vërtetuan më vonë disa laboratorë specialë evropianë, politikanin rus e kishin helmuar me një agjent nervor të ndaluar ndërkombëtarisht nga grupi Noviçok.

 

Gjermania dhe vendet e tjera evropiane po kërkojnë që Rusia të bëjë hetime për atentatin. Qeveria ruse deri tani nuk ka parë prova të helmimit në Rusi me një substancë nga grupi Noviçok. Ky rast ka sjellë një tendosje të madhe në marrëdhëniet politike midis Berlinit dhe Moskës. dw

 

Më shumë

FBI: Përpjekje për t’u shitur rusëve kompjuterin e zyrës së Pelosit

Sipas një aktpadie, strukturat e zbatimit të ligjit po kryejnë hetime mbi një grua e cila dyshohet se ka marrë një kompjuter portativ ose një usb nga zyra e Kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve Nancy Pelosi gjatë sulmit të dhunshëm të 6 janarit në Kapitol dhe më pas është përpjekur t’ia shesë pajisjet zbulimit […]

Ekspertët e OBSH mbërrijnë në Wuhan për të hetuar origjinën e koronavirusit

Një ekip shkencëtarësh nga Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) mbërritën në Wuhan, kryeqyteti i Provincës Hubei të Kinës qendrore, të enjten për të bashkëpunuar me kolegët e tyre kinezë në hulumtimin mbi origjinën e mundshme të koronavirusit të ri Sars-Cov-2.   Ekipi i OBSH-së iu nënshtrua kontrollit PCR dhe testeve të antitrupave për koronavirusin […]

Një gjykatë në Peru akuzon Soros, Bill Gates dhe Rockefeller: “Ata krijuan COVID-19”

Sipas një gjykate në Peru, virusi u krijua nga figura të shquara të tilla si Gates, Soros dhe Rockefeller për të shfrytëzuar aspektet ekonomike të pandemisë.   LIMA (Peru) – Një gjykatë peruane ka deklaruar se COVID-19 është një shpikje e “elitës kriminale botërore” e përbërë, sipas magjistratëve të kësaj gjykate, nga miliarderë […]

Vendi i pagëzimit të Jezusit, i pastruar nga minat pas 50 vjetësh

Një faltore afër vendit tradicional të pagëzimit të Jezusit në lumin Jordan, priti të dielën një meshë Epifanie për herë të parë në më shumë se 50 vjet pasi u shpall pa mina.   At Francesco Patton, kujdestari i Tokës së Shenjtë për kishën Katolike Romake, udhëhoqi pruftërinjtë françeskanë drejt një vendi të […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara