e diel 5 dhjetor 2021
e diel 5 dhjetor 2021

 

 

Në Italinë e Jugut kryetarët e bashkive janë të alarmuar se qendrat e pritjes së refugjatëve janë të mbipopulluara dhe se në mesin e popullsisës po rritet pakënaqësia.

 

Shumë kryetarë bashkish janë tepër të zemëruar me qeverinë italiane. Ata raportojnë nxehtësi dhe ngushtësi të padurueshme në kampet e refugjatëve që janë shumë të vogla dhe të mbipopulluara – dhe bëjnë thirrje që në komunat e tyre të mos pranohen më refugjatë.

Më shumë se 13,000 migrantë kanë arritur  këtë vit në Itali përmes Mesdheut – rreth 9,000 më shumë sesa në të njëjtën periudhë të vitit të kaluar. Sipas agjencisë së refugjatëve të OKB sidomos në korrik ka pasur shumë vetë që kanë marrë udhën e rrezikshëm përmes detit relativisht të qetë.

 

Grindje për përgjegjësitë

Felix Weiss nga organizata e refugjatëve në Sea-Watch sapo është kthyer në Gjermani nga një mision zbulimi ajror që zgjati disa javë në Lampedusa. Ai raporton se gjendja në ishull rrezikon të ndryshojë: “Situata në Lampedusa është jashtëzakonisht e tensionuar. Muajt e fundit në ishull kanë zbarkuar rreth 5.500 vetë. Kjo dë të thorë dy ose tre varka në ditë. Dhe Lampedusa është një ishull, që jeton pothuajse ekskluzivisht nga turizmi “. Sipas tij nëse anijet prej druri me migrantë zbarkojnë në plazhet turistike siç ndodhi kohët e fundit, kjo do ta vështirësojë situatën.

 

Qeveria italiane planifikon të dërgojë një anije karantine në portin e komunës siciliane të Porto Empedocle. Sipas planeve të Ministrisë së Brendshme azilkërkuesit dhe imigrantët e paligjshëm mund ta kalojnë kohën e karantinës në këtë anije. Por kryetarja e bashkisë e qytetit të vogël port e refuzoi këtë ide. Ajo ka krikë nga rreziqet për turizmin, i cili është gjithashtu i rëndësishëm për këtë qytet.

Kohët e fundit ka pasur shumë probleme me parandalimin e koronës dhe me akomodimin e refugjatëve. Qindra migrantë janë larguar fshehurazi nga kampet e pritjes, duke shkelur kërkesat e karantinës.

 

Ndërkohë kreu i partisë populiste të djathtë Lega, Matteo Salvini, po përpiqet të nxjerrë kapitali politik prej situatës. Një javë më parë ish-ministri i Brendshëm fajësoi gjatë një vizite në Lampedusa rritjen e numrit të migrantëve për situatën e dobët të turizmit dhe të peshkatarëve në ishull. Salvini, i cili u mirëprit nga mbështetës të shumtë në Lampedusa, bën thirrje në Twitter për ndalimin e “invazionit” dhe e vë në dyshim nevojën për ndihmë të migrantëve. Aktualisht në Lampedusa po vijnë shumë migrantë nga Tunizia, e cila është goditur shumë ekonomikisht nga pandemia e koronës.

 

Më shumë refugjatë edhe në Spanjë

Edhe në Spanjë autoritetet po konstatojnë një rritje të refugjatëve që vijnë përmes Mesdheut. Me rreth 2.000 vetë në brigjet spanjolle arritën në korrik shumë më tepër migrantë sesa në muajt e mëparshëm. Fundjavën e kaluar zbarkuan me anije në Murcia dhe Almería 700 vetë. Shumica e migrantëve po vijnë nga Algjeria dhe jo nga Maroku siç ndodh zakonisht.

 

Kurse në Greqi situata është relativisht e qetë. Agjencia e Refugjatëve regjistroi në korrik vetëm 244 migrantë të rinj. Vitin e kaluar në të njëjtën periudhë ishin regjistruar kishte 5.008 vetë. Problem shumë më të madh përbëjnë në Greqi kampet akoma të mbipopulluara nëpër ishuj.

 

Italia dëshiron të reformojë politikën ndaj refugjatëve

Ndërsa shtetet e BE-së vazhdojnë të diskutojnë lidhur me sfidat e reja, qeveria italiane dëshiron të japë një shembull dhe të lehtësojë punën e OJQ-ve për shpëtimin e refugjatëve. Siç njoftuan mediat italiane të premten, përfaqësuesit e Demokratëve të Majtë (PD) dhe lëvizja Pesë Yje ranë dakord për të ndryshuar rregullat e vendosura nga ish-ministri i Brendshëm Salvini.

Sipas kompromisit do të shfuqizohen ndër të tjera gjobat në miliona për anijet nga organizatave humanitare. Qeveria gjithashtu planifikon të rivendosë një mbrojtje të zgjeruar humanitare për migrantët dhe refugjatët dhe të zgjerojë procesin e pranimit. dw

 

Më shumë

Pak gatishmëri në BE për pranimin e refugjatëve nga Afganistani

Ministrat e Brendshëm të BE kërkojnë samit të jashtëzakonshëm lidhur me qëndrimin ndaj refugjatëve nga Afganistani. Fillimisht do të pranohen afganët, që kanë qenë bashkëpunëtorë të Perëndimit dhe hasin në rrezik akut.   Ministri i Brendshëm me periudhën më të gjatë në detyrë në BE u apeloi në ndërgjegje homologëve të tij. „Ne duhet […]

Cila do të jetë politika e jashtme gjermane nën një kancelar Armin Laschet?

Konservatori Laschet dëshiron ta zhvillojë Evropën me një bërthamë shtetesh vullnetare, të orientuara te Gjermania dhe Franca. Ai ka për ushtrinë, Kinën e Rusinë pikëpamje të ndryshme nga Të Gjelbrit, shkruan Auron Dodi. Fjalimi programatik i Armin Lashetit, kryetarit të partisë së kancelares Merkel, CDU dhe kandidatit për kancelar të CDU/CSU-së i drejtohej si […]

Konferenca e së ardhmes: Bashkimi Europian pyet qytetarët

Për një vit qytetarët e Bashkimit Europian do shprehin mendimin e tyre, kurse politikanët premtojnë t’i dëgjojnë. Por çfarë do të bëhet realitet nga këto ide? Eksperimenti me “konferencën e së ardhmes” në BE ka filluar.   Presidenti francez, Emmanuel Macron e sheh veten si babain e “konferencës për të ardhmen e Europës”. Këtë […]

Ushtarët paralajmërojnë për “luftë civile” në Francë

Një revistë e krahut të djathtë në Francë tha se mbi 100,000 njerëz kanë nënshkruar një letër të hapur të një grupi ushtarësh në shërbim, që paralajmërojnë për kërcënimin e luftës civile në Francë.   Letra, e publikuar të dielën vonë në “Valeurs Actuelles”, e akuzon Qeverinë për “koncesione” ndaj islamizmit dhe thotë se […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara