e mërkurë 8 dhjetor 2021
e mërkurë 8 dhjetor 2021

 

 

Lulëkuqja rritet e egër në Afganistan dhe për vite me rradhë ka qenë produkti që i ka siguruar vendit më shumë të ardhura nga çdo produkt tjetër. Por opiumi që nxirret nga lulëkuqja ka rival një bimë tjetër që rritet e egër në Afganistan. Pjesa e dytë e serisë “Kriza e Varësisë së Afganistanit” tregon thellësinë dhe zgjerimin e tregtisë së drogës në Afganistan.

 

Si vend, Afganistani është përballur me pasiguri, luftëra të pafundme, korrupsion, varfëri, një ekonomi të dobët, papunësi të madhe dhe sfida të tjera. Por ai gjithashtu përballet me problemin e varësisë dhe përdorimit të drogës në vend. Disa e përshkruajnë varësinë nga droga në këtë vend si një cunami të fshehur; një valë e madhe gati për të përpirë gjithçka.

 

Pavarësisht miliarda dollarëve në ndihma ndërkombëtare, projekte dhe përpjekje qeveritare, Afganistani mbetet kultivuesi kryesor i lulëkuqes në botë – bima e përdorur për të prodhuar opiumin dhe heroinën.

 

Vendi është prodhuesi më i madh i narkotikëve në botë. Një sondazh i përbashkët nga qeveria afgane dhe Zyra e Kombeve të Bashkuara për Drogën dhe Krimin, UNODC, tregon se ata po humbasin luftën për ta zhdukur atë.

 

Thuhet se në vitin 2020, kultivimi i lulëkuqes në Afganistan u rrit me 37%.

 

Raporti zbuloi se vitin e kaluar lulëkuqja ishte kultivuar në gati një çerek milion hektarë tokë në 22 nga 34 provincat.

 

Pjesa më e madhe e opiumit kontrabandohet jashtë vendit, por ajo që mbetet është një problem në vend.

 

“Ne po shohim nivel të lartë të përdorimit të opioideve në vend. Po shohim nivel të lartë të përdorimit të kanabisit në vend dhe një kërcënim në rritje gjatë viteve të fundit ka ardhur padyshim nga metamfetamina dhe stimuluesit e tjerë. Pra, të gjitha këto po rrisin kërcënimet ndaj popullatës me shpejtësi. Pra kemi prodhimin e drogës dhe rritjen e përdorimit të saj në vend, që është një kërcënim i madh për njerëzit e këtij vendi”, thotë Mark Colhoun, ish përfaqësues I UNODC-së në Afganistan.

 

Prodhimi i drogës dhe varësia prej saj janë të lidhura, dhe të dyja janë në rritje.

 

Statistikat e përdoruesve janë të vështira për t’u përpiluar. Numrat më të fundit janë nga një sondazh i vitit 2015 i kryer nga Byroja për Çështjet Ndërkombëtare të Narkotikëve dhe Zbatimit të Ligjit dhe qeveria afgane. Sondazhi zbuloi se 2.5 deri 3.5 milionë afganë janë drejtpërdrejt ose tërthorazi të varur nga droga. Në atë kohë, një në tre familje rezultoi pozitive për drogë. Zonat rurale ishin tre herë më të prekura se qytetet.

 

“Fatkeqësisht, varësia nga droga nuk po zvogëlohet, por po shtohet. Dhe kjo është arsyeja pse, ne mendojmë se numri është rritur edhe më shumë”, thotë Dr. Ahmad Jawad Osmani, ish-ministër i Shëndetit Publik të Afganistanit.

 

Ndërkohë, një raport i kohëve të fundit tregon se metamfetamina kristal, e quajtur edhe kristal ose meth–është një problem në rritje në Afganistan. Nëntorin e kaluar, Qendra Evropiane e Monitorimit për Drogat dhe Varësitë nga Droga (EMCDDA) raportoi se vendi po bëhet një prodhues i rëndësishëm global i meth-it.

 

Një arsye është se trafikantët e drogës zbuluan se bima efedra, e cila zakonisht rritet e egër në pjesë të Afganistanit, mund të përdoret për të bërë meth. Raporti u përqëndrua në prodhimin e methit në qarkun Bakwa. Ai i quajti gjetjet paraprake “shqetësuese”, duke shtuar se ekziston mundësia që lënda meth të rivalizojë prodhimin e opioidëve në vend. VOA

 

Më shumë

Lukashenko dhe tranziti i gazit rus drejt Europës

Pushtetmbajtësi bjellorus, Aleksander Lukashenko kërcënoi me mbylljen e rubinetit të gazit Jamal Europa. Por Gazpromi ka rrugë të tjera për të sjellë gaz tek klientët e tij.   Lajmi pushtoi para pak ditësh mediat: Pushtetmbajtësi bjellorus, Aleksander Lukashenko kërcënon Europën me ndaljen e tranzitit të gazit rus drejt Europës! Kërcënimi erdhi në kulmin e […]

Thirrja nga Bjellorusia kalon përmes Turqisë

Në tetor, më shumë se 5000 emigrantë, kryesisht nga Lindja e Mesme, mbërritën në Gjermani nëpërmjet Bjellorusisë. Investigimi i ARD Report München tregon: itinerari është i organizuar mirë dhe kalon përmes Turqisë. Qendra e parë e pritjes në Eisenhüttenstadt është e rrethuar me gardhe të larta. Deri pak ditë më parë, çdo emigrant i […]

Irani kryen manovra ushtarake para rifillimit të bisedimeve bërthamore

Ushtria e Iranit ka nisur manovrat ushtarake të përvitshme pranë Gjirit Persik, njoftoi televizioni shtetëror iranian, disa javë përpara rifillimit të bisedimeve mes Teheranit dhe fuqive botërore për ringjalljen e marrëveshjes bërthamore të vitit 2015. Manovrat po zhvillohen në një territor të gjerë, në pjesën lindore të ngushticës së Hormuzit deri në atë veriore […]

32-vjetori i Rënies së Murit të Berlinit

09 Nëntori shënon 32-vjetorin e rënies së Murit të Berlinit. Kjo datë simbolizon rënien e komunizmit të Evropë. Pak pas mesnatës së 13 gushtit 1961, qeveria gjermane u dha urdhër 40 mijë ushtarëve dhe policëve gjermano-lindorë të bllokonin me tela me gjemba gjithë kufirin, duke lënë vetëm 13 pika kalimi për në Berlinin Perëndimor. […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara