e enjte 9 dhjetor 2021
e enjte 9 dhjetor 2021

 

 

Tkurrja e aktiviteteve ekonomike si pasojë e kufizimeve të coronavirusit ka ekspozuar dëmin që i është bërë zinxhirit të furnizimeve, me kompanitë e transportit që po luftojnë për të gjetur punëtorë, anije dhe madje karburant për të vënë në punë fabrikat.

 

Institucionet kryesore financiare të Gjermanisë shkurtuan të enjten parashikimin për ekonominë më të madhe të Europës, duke deklaruar se rritja e prodhimit po pengohet nga mungesa e furnizimeve dhe kufizimet e vazhdueshme të kontakteve personale si pasojë e pandemisë.

 

“Të dyja dukuritë, zhvillimi i pandemisë dhe mungesa e furnizimeve do të pengojnë sërish rimëkëmbjen gjatë periudhës së dimrit. Ndaj presim që pandemia të ketë një impakt domethënës ndaj ekonomisë gjermane deri në pranverën e vitit 2022. Gjithashtu parashikojmë që problemi i furnizimeve të nisë gradualisht lehtësimin vetëm vitin e ardhshëm”, deklaron Oliver Holtemoeller, Instituti për Kërkimet Ekonomike Leibniz.

 

Megjithatë, ekspertët ngritën nga 3.9 në 4.8 për qind rritjen ekonomike gjatë 2022-shit.

 

Ekonomia gjermane e bazuar tek manifaktura dhe import-eksportet është prekur nga mungesa e rezervave të një sërë materialesh, ndërsa zinxhirët e furnizimit shpresojnë në rikthimin e kërkesës në fund të pandemisë.

 

Më shumë

Si mund të mbrojë BE kufijtë e jashtëm?

Ashpërsohet situata në kufirin e Polonisë me Bjellorusinë, ku mijëra migrantë presin të hyjnë në BE. Brukseli ndërkohë po përgatit sanksione të reja kundër Bjellorusisë.   Gjendja në kufirin mes Polonisë dhe Bjellorusisë ashpërsohet. Pas disa kalimeve kufitare, Polonia detyroi të kthehen qindra migrantë në Bjellorusi. Sipas të dhënave nga Polonia është shtuar numri […]

Gratë në ndërtim – Mungesë punëtorësh të kualifikuar në Gjermani

Industria e ndërtimit ka një problem të madh me mungesën e fuqisë së kualifikuar punëtore – kjo edhe për faktin se punëson shumë pak gra. Çfarë duhet bërë për të ndryshuar gjendjen?   “Püppi në punë” është një influencere e njohur në punën e saj të dytë. Gruaja e re me flokë të kuqe […]

Energjia së shpejti e papagueshme?

Ndër të paktat gjëra i bëjnë gjermanët të humbasin qetësinë janë çmimet e larta të benzinës dhe naftës. Çmimi i naftës së fundmi është rritur më shumë se kurrë më parë, pritet që së shpejti këtë ta pasojë çmimi i benzinës. Së shpejti ndoshta do të përmbushet një ëndërr e vjetër e Të Gjelbërve..se […]

Kanabisi në Gjermani para legalizimit?

Një ndër temat e bisedimeve të koalicionit për qeverinë e ardhshme në Gjermani pritet të jetë edhe legalizimi i kanabisit. Ka mbështetje, por edhe paralajmërim për një hap të tillë.     Kanadaja e legalizoi kanabisin para tre vjetësh. A do ta ndjekë atë Gjermania këtë model të kultivimit të kontrolluar dhe blerjes […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara