e hënë 1 mars 2021
e hënë 1 mars 2021

 

Kryeministri bullgar, Boyko Borisov njoftoi se është pozitiv me koronavirus.

 

Ai thotë se ndihet keq dhe se do të qëndrojë në shtëpi për t’u trajtuar.

 

“Pas dy testeve PCR (negative), unë sot rezultova pozitiv. Ndjej shqetësime të përgjithshme. Mjekët rekomanduan që të qëndroja në shtëpi”, shkroi Borisov në një mesazh në Facebook.

 

Ai tha se i informoi autoritetet shëndetësore për të gjitha kontaktet e ditëve të fundit.

 

Më 23 tetor, Borisov tha se ishte izoluar pasi ishte kontaktuar me Zëvendës Ministrin e Zhvillimit Rajonal, Nikolai Nankov, i cili ishte pozitiv për COVID-19.

 

Ndryshe, dje inspektorati shëndetësor i Sofjes lejoi kryeministrin të përfundojë karantinën pas dy testeve negative.

 

Më shumë

Bullgaria i rikthehet gjuhës dhe identitetit maqedonas

Bullgaria sërish ka aktualizuar kontestin me Maqedoninë e Veriut, lidhur me identitetin, gjuhën maqedonase dhe të drejtat e pakicave.   Madje, siç është bërë e ditur, në mbledhjen e 25 marsit të Këshillit për Çështje të Përgjithshme të Këshillit Evropian, kur u vendos për nisjen e bisedimeve të anëtarësimit me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë, […]

Shkencëtarë bullgarë kanë përpunuar filtër kundër COVID-19

Shkencëtarë bullgarë kanë krijuar një filtër për pastrimin e ajrit prej ndotësve mekanikë, kimikë dhe biologjikë. Sistemi me ciklon fluidësh është një përpunim bullgar dhe është një teknologji e gatshme për asgjësimin e viruseve dhe baktereve – përfshin këtu dhe COVID-19, tha për BNR doktoranti Viktor Stojanov. Efikasiteti i teknologjisë është mbrojtur me një sërë […]

Të paktën 50% prej produkteve në zinxhirët e shitësve me pakicë të jenë bullgare

Zinxhirët e shitësve me pakicë do të jenë të detyruar të shesin ushqime bullgare, të cilat do të duhet të zënë të paktën gjysmën e hapësirës tregtare. Bëhet fjalë për grupet kryesore të ushqimeve – bulmetra, mish dhe fruta dhe perime. Zinxhirët duhet të blejnë produktet drejtpërsëdrejti nga prodhuesit. Këto produkte bullgare do të mund […]

Shtyhet afati i ofertave për centralin atomik “Belene”, projektet e gazit “Rryma Ballkanike” dhe interkonektori Greqi-Bullgari vazhdojnë normalisht

Për shkak të krizës me koronavirusin do të shtyhet afati për parashtrimin e ofertave për investitor strategjik për centralin atomik elektrik “Belene”, tha para Radios Kombëtare Bullgare Ministrja e energjetikës Temenuzhka Petkova. Pesë kompanitë, të cilat kanë treguar interes të dorëzojnë ofertë me karakter detyrues, vazhdojnë të interesohen për projektin.   Projektet e gazit […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara