e diel 18 prill 2021
e diel 18 prill 2021

Kryeministri bullgar Boyko Borissov deklaron se është i gatshëm që të japë dorëheqjen nëse ky veprim mban koalicionin qeverisës në këmbë. Ai tha se do të diskutojë me dy krerët e partive aleate të forcës së tij qeverisëse për të zgjidhur problemet që ka koalicioni qeveritar.

Dorëheqja e Borissov dhe e kryeptrokurorit kaën qenë kërkesat kryesore të protestave që mbahen prej muajsh në rrugët e shtetit ballkanik. Protestuesit, kryesisht të rinj, akuzojnë pushtetarët se janë të lidhur me mafian dhe se refuzojnë të luftojnë korrupsionin e të reformojnë sistemin gjyqësor.

Borissov është në pushtet që prej vitit 2009 dhe mandati i tij i tretë si kryeministër mbaron në muajin mars.

Në Sofje, protestuesit kanë bllokuar disa akse rrugore të rëndësishme dhe janë vendosur në tenda duke shprehur vendosmërinë që të qendrojnë derisa kërkesat e tyre të plotësohen.

Ndërkohë, një nga protestuesit që është futur në grevë urie 5 ditë më parë, është dërguar në spital të mërkuren në gjendje kritike për jetën.

Më shumë

Komisioni Evropian kundërshton favorizimin e produkteve bullgare në tregti

Komisioni Evropian i dërgoi Bullgarisë një letër zyrtare për masat diskriminuese të cilat imponon shteti për tregtarët me pakicë dhe i detyron të favorizojnë produktet ushqimore vendore. Sipas Komisionit detyrimi i tregtarëve të preferojnë mallrat bullgare kufizon lëvizjen e lirë të mallrave që parashikohet në Traktatin për Funksionimin e BE-së. Lidhur me letrën e KE-së […]

41 vjet nga fluturimi i kozmonautit të parë bullgar Georgi Ivanov

Më 10 prill mbushen 41 vjet nga fluturimi i kozmonautit të parë bullgar. Në këtë datë në vitin 1979 në orën 20:30 sipas orës lokale të Moskës është lëshuar në orbitën e Tokës anija kozmike “Sojuz-33” me ekuipazh ndërkombëtar – komandanti rus Nikollaj Rukavishnikov dhe studiuesi bullgar Georgi Ivanov. Fluturimi i tyre ka vazhduar 1 […]

Shkencëtarë bullgarë kanë përpunuar filtër kundër COVID-19

Shkencëtarë bullgarë kanë krijuar një filtër për pastrimin e ajrit prej ndotësve mekanikë, kimikë dhe biologjikë. Sistemi me ciklon fluidësh është një përpunim bullgar dhe është një teknologji e gatshme për asgjësimin e viruseve dhe baktereve – përfshin këtu dhe COVID-19, tha për BNR doktoranti Viktor Stojanov. Efikasiteti i teknologjisë është mbrojtur me një sërë […]

Të paktën 50% prej produkteve në zinxhirët e shitësve me pakicë të jenë bullgare

Zinxhirët e shitësve me pakicë do të jenë të detyruar të shesin ushqime bullgare, të cilat do të duhet të zënë të paktën gjysmën e hapësirës tregtare. Bëhet fjalë për grupet kryesore të ushqimeve – bulmetra, mish dhe fruta dhe perime. Zinxhirët duhet të blejnë produktet drejtpërsëdrejti nga prodhuesit. Këto produkte bullgare do të mund […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara