e shtunë 17 prill 2021
e shtunë 17 prill 2021

 

Firma e agrobiznesit me qendër në Emiratet e Bashkuara Arabe, Al Dahra, ka nënshkruar një marrëveshje partneriteti me kompaninë izraelite Watergen. Sipas marrëveshjes, Watergen do të ketë për detyrë të furnizojë Emiratet e Bashkuara Arabe dhe vendet e tjera në rajon me zgjidhjet e saj të ujit të patentuar që gjenerojnë ujë nga ajri i hollë – duke iu shërbyer sektorëve ekonomikë duke filluar nga bujqësia te mikpritja.

 

 

Nga ZACHARY KEYSER, The Jerusalem Post

 

Firma e agrobiznesit me qendër në Emiratet e Bashkuara Arabe, Al Dahra, ka nënshkruar një marrëveshje partneriteti me kompaninë izraelite Watergen, pjesë e Memorandumit të Mirëkuptimit të nënshkruar kur një delegacion i drejtuesve të Al Dahra vizitoi Izraelin në tetor.

 

Sipas marrëveshjes, Watergen do të ketë për detyrë të furnizojë Emiratet e Bashkuara Arabe dhe vendet e tjera në rajon me zgjidhjet e saj të ujit të patentuar që gjenerojnë ujë nga ajri i hollë – duke iu shërbyer sektorëve ekonomikë duke filluar nga bujqësia te mikpritja.

 

“Nga momenti që ne nënshkruam këtë marrëveshje, ajo ka treguar se sa e rëndësishme ishte nënshkrimi i Marrëveshjeve të Abrahamit dhe mençuria e jashtëzakonshme e udhëheqësve tanë në bërjen e këtij përparimi për rajonin tonë dhe botën,” tha presidenti dhe CEO i Watergen Dr. Michael Mirilashvili .

 

“Megjithëse kisha plane të tjera, posa mësova për marrëveshjet, unë nxitova këtu për t’i treguar botës ndikimin dhe rëndësinë e jashtëzakonshme të këtij hapi historik,” tha ai. “Me këtë marrëveshje, ne po u tregojmë dy kombeve tona, rajonit dhe botës, çfarë është e mundur me paqen.”

 

 

Krijuar nga kompania e teknologjisë me bazë në Rishon Lezion, Watergen’s Gen-L sistemi i ujit nga ajri fut në ujë atmosferik duke përdorur teknologjinë e patentuar të shkëmbimit të nxehtësisë, duke prodhuar deri në 5,000 litra ujë të pastër në ditë – dhe nuk kërkon asnjë infrastrukturë tjetër përveç një furnizim standard i energjisë elektrike.

 

Sipas faqes së internetit të kompanisë, ajo është “e përsosur për fshatra, vendbanime jashtë rrjetit dhe fabrika”.

 

Sistemi punon përmes ventilatorit të integruar të Watergen, i cili tërheq ajrin në gjeneratorin atmosferik të ujit në sistem. Atje, një filtër i brendshëm pastron ajrin duke hequr pluhurin dhe papastërtitë. Ajri drejtohet më pas përmes procesit të shkëmbimit të nxehtësisë dhe ftohjes GENius, dhe uji kondensohet prej tij.

 

Uji filtrohet përsëri për të hequr papastërtitë dhe për të shtuar minerale, duke rezultuar në ujë të freskët, me cilësi të pijshëm. Pasi të prodhohet, uji qarkullon vazhdimisht në një rezervuar të ndërtuar për të ruajtur freskinë e tij.

 

Uji i prodhuar nga solucionet Watergen shpesh është i një cilësie më të lartë sesa uji që kalon përmes sistemeve të filtrimit të bashkangjitura në linjat komunale të ujit.

 

Vitin e kaluar, sistemi i kompanisë u dhurua autoriteteve në Brazil, Vietnam dhe Indi. Ndihmoi gjithashtu përpjekjet e shpëtimit dhe rimëkëmbjes gjatë zjarreve të zjarrta në Kaliforni 2018, si dhe sigurimin e ujit të pastër për banorët e Teksasit dhe Florida pas pas shkatërrimit të shkaktuar nga uraganet Harvey dhe Irma.

 

Watergen zhvilloi gjithashtu një version në shkallë të vogël për përdorim në shtëpi dhe zyrë me emrin GENNY, i cili ka aftësinë të prodhojë deri në 30 litra ujë të pijshëm çdo ditë – duke ulur ndjeshëm përdorimin dhe asgjësimin e plastikës duke eleminuar mbeturinat e shkaktuara nga pirja e ujit në shishe.

 

GENNY gjithashtu ka potencialin të shërbejë si pastrues ajri, duke qarkulluar ajër të pastër nëpër shtëpi përmes një shkuljeje të vogël në procesin e gjenerimit të ujit, duke përdorur teknologjinë tashmë ekzistuese për të krijuar një produkt me shumë qëllime.

 

Ndërsa teknologjia tani është e përqendruar fort në trajtimin e mungesës globale të ujit, kompania ka ruajtur avantazhin e energjisë me efikasitet të dizajnerëve të saj të hershëm dhe mburret me sistemin më të efektshëm të energjisë në botë për prodhimin e ujit atmosferik.

 

Burimi: The Jerusalem Post

Izraeli Sot

Më shumë

Mbërrijnë në Greqi turistët e parë nga Izraeli, secili me çertifikata vaksinimi

Një nga fluturimet e para me turistë nga Izraeli, mbërriti pak para orës 11 të mëngjesit në Greqi. Turistët nga Tel Aviv kishin në duar çertifikatën e vaksinimit, e cila u lejon atyre të fillojnë pushimet menjëherë, pa karantinë.   Sipas Presidentes së Komisionit, Ursula von der Leyen, çertifikata dixhitale e gjelbër është një […]

Provokimi i ri i Kremlinit – Putin ka gjithnjë me vete valixhen bërthamore

Presidenti rus, Vladimir Putin ka gjithnjë me vete instrumentet e nevojshme të komunikimit, përfshirë ata strategjikë, kudo që ai ndodhet. Këtë e ka pohuar zëdhënësi i Kremlinit, Dimitri Peskov, kur u pyet nëse Putini kishte me vete valixhen e tij bërthamore, gjatë fundjavës së kaluar në Siberi, bashkë me ministrin e tij të mbrojtjes. […]

A është mirë presidenti? Joe Biden pengohet disa herë në shkallët e avionit , Air Force One

Në një video të fundit të presidentit amerikan Joe Biden shihet ky i fundit teksa pengohet në shkallët e avionit Air Force One.   Ai është parë të pengohet disa herë duke ngjitur shkallët e avionit të premten.   Presidenti 78-vjeçar pavarësisht incidentit, u ngrit, por përsëri u pengua për herë të dytë […]

Takim i tensionuar SHBA-Kinë në Alaskë

Administrata e Presidentit Biden filloi të enjten bisedimet e para të nivelit të lartë në prani fizike me Kinën rivale, duke thënë se veprimet kineze kërcënojnë rendin global të bazuar në rregulla dhe duke u zotuar se Uashingtoni do të mbështesë miqtë e tij.   “Ne nuk kërkojmë konflikt, por ne e mirëpresim konkurrencën […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara