e martë 22 qershor 2021
e martë 22 qershor 2021

 

Raketat e “Iron Dome” bëjnë Yllin e Davidit në qiell dhe më pas shkatërrojnë raketat e lëshuara nga Hamasi.

 

Që nga fillimi i luftimeve në Gaza javën e kaluar midis ushtrisë izraelite dhe Hamasit, Forcat e Mbrojtjes së Izraelit thonë se kanë goditur mbi 1,180 objektiva të lidhura me grupet terroriste palestineze.

 

Rreth 3,150 raketa janë qëlluar drejt Izraelit që nga e hëna e kaluar, 460 prej të cilave nuk arritën të kalonin kufirin dhe u ranë në Rrip, sipas IDF.

 

Ai gjithashtu thotë se sistemi i mbrojtjes nga raketat “Iron Dome” ka një normë shkatërrimi prej rreth 90 përqind. Terroristët kanë qëlluar me breshëri të mëdha raketa në një përpjekje të dukshme për të mbingarkuar sistemin.

 

Më shumë

Emigrantët – Maas angazhohet për marrëveshje të re me Turqinë

Si do të veprojë Evropa me migrantët dhe refugjatët në të ardhmen? Ministri i Jashtëm gjerman pozicionohet qartë. BE duhet të arrijë marrëveshje me Truqinë.   Ministri i Jashtëm gjerman, Heiko Maas po bën fushatë për një marrëveshje të re për refugjatët midis Bashkimit Evropian dhe Turqisë. “Ne kemi nevojë për një rifreskim të […]

Ekspertët shohin përparime, pa arritje, në samitet evropiane

Presidenti amerikan Joe Biden përfundoi të mërkurën një javë të ngjeshur takimesh në Evropë, ndërsa Shtetet e Bashkuara rikthehen në rolin udhëheqës midis aleatëve të tyre të demokracive perëndimore. Një takim produktiv me aleatët, tha zoti Biden pas takimit të NATO-s dhe samitit të vendeve të G-7ës, ndërsa arriti një marrëveshje në një takim […]

Ushtritë e Izraelit dhe SHBA-së do të diskutojnë tensionet në Lindje të Mesme

Shefi i ushtrisë së Izraelit do të shkojë të shtunën (19 qershor) në Shtetet e Bashkuara për të diskutuar me zyrtarët amerikanë për situatën në Gaza dhe armëpushimin e 21 majit që i dha fund luftimeve 11 ditëshe me militantët e Hamasit.   Gjenerali Aviv Kohavi, është zyrtari i parë izraelit që viziton […]

Tërheqja amerikane nga Afganistani dhe angazhimi i NATO-s në Lindjen e Mesme

Ndërsa Shtetet e Bashkuara vazhdojnë tërheqjen e trupave nga Afganistani, komandanti i forcave amerikane në rajon thotë se ndihma nga aleatët e NATO-s do të jetë thelbësore në ruajtjen e presionit ndaj grupeve terroriste. Ndihma ka mbërritur me dislokimin e aeroplanmbajtëses më të re të Britanisë në Mesdhe. Korrespondentja e Zërit të Amerikës në […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara