e martë 17 maj 2022
e martë 17 maj 2022

 

Më 21 tetor 1941, ushtarët nazistë vranë rreth 4,000 njerëz si pjesë e një “stërvitje shlyese” në Serbinë e okupuar. Viktimat vinin nga të gjitha shtresat e jetës. Fëmijët ishin mes tyre.

 

 

Serbia nuk luan shumë rol në kujtimin historik të Gjermanisë për Luftën e Dytë Botërore . Kjo përkundër faktit se nga 6 prilli 1941, kur nazistët pushtuan Mbretërinë e Jugosllavisë, deri në tërheqjen e tyre të plotë në vitin 1945, qindra mijëra ushtarë gjermanë u vendosën në vendin ballkanik. Mbetjet e më shumë se 15,400 gjermanëve të vrarë janë varrosur në 719 varreza në të gjithë Serbinë.

 

Dëshmitë e mizorive të kryera nga forcat pushtuese gjermane mund të gjenden në varret e panumërta që mbajnë eshtrat e serbëve, hebrenjve dhe romëve. Shumica vdiqën si luftëtarë të rezistencës – por të paktën 80,000 u vranë si “shlyerje” për të afërmit e ushtarëve dhe oficerëve gjermanë të vdekur.

 

Menjëherë pas pushtimit të Jugosllavisë në 1941, komandantët gjermanë udhëzuan ushtarët të merrnin peng nga të gjitha shtresat e jetës “për të penguar formimin e bandave” dhe si “mbrojtje parandaluese”. Si shlyerje për secilin ushtar gjerman të vrarë nga një luftëtar i rezistencës, ushtarët u urdhëruan të ishin “të pamëshirshëm” dhe të vrisnin 100 civilë serbë; 50 do të vriteshin për secilin ushtar të plagosur.

 

Gjenerali Böhme: “Merr hak”

Një rezistencë e armatosur e ndryshme ishte formuar gjatë verës. Veprimtaria e partizanëve komunistë dhe e “çetnikëve” nacionalistë shërbeu vetëm për të ndezur zjarrin e terrorit gjerman.

 

 

Të rinjtë me sy të mbyllur presin ekzekutimin nga forcat gjermane në Serbi

 

 

Në shtator 1941, Adolf Hitleri emëroi gjeneralin austriak Franz Böhme si kryekomandant në Serbi. Menjëherë pas mbërritjes së tij, Böhme u kujtoi njësive të tij kryesisht austriake ngjarjet e Luftës së Parë Botërore: “Ju mund të merrni hak për shokët tuaj të vdekur, gjaku i të cilëve rrjedhi këtu nëpër lumenj në 1914 për shkak të tradhtisë serbe”.

 

Në ” Dy fytyrat e luftës” , një dokumentar nga transmetuesi publik austriak ORF, historiani Walter Manoschek thotë: “Shumica e njerëzve sot nuk janë në dijeni të krimeve që Ushtria Austro-Hungareze kreu në Serbi gjatë Luftës së Parë Botërore. Aty ishte një serb i varur çdo llamba dhe çdo pemë. Dhe ata ende humbën luftën.”

 

 

Një masakër naziste

Më 21 tetor 1941, një “ushtrim shlyesi” veçanërisht i tmerrshëm u krye në qytetin qendror serb të Kragujevacit. Si rezultat i një përleshje zjarri midis ushtarëve gjermanë të Wehrmacht dhe luftëtarëve të rezistencës, e cila la 10 gjermanë të vdekur dhe 26 të plagosur, forcat pushtuese kërkuan që 2300 serbë, hebrenj dhe romë të vriteshin si “shlyerje”.

 

 

 

Vrasja filloi më 19 tetor 1941, në fshatrat përreth Kragujevacit – ushtarët gjermanë i quajtën këto fshatra “fole plot banditë”. Edhe pse 415 persona u vranë, kjo nuk ishte pothuajse e mjaftueshme për forcat e armatosura, dhe ata më tej arrestuan dhe ndaluan 5,000 njerëz të tjerë në Kragujevac më 20 tetor.

 

Viktimat u rrëmbyen nga fushat, fabrikat, rrugët dhe nga shtëpitë e tyre. Rreth 300 nxënës dhe mësuesit e tyre u arrestuan në klasat e tyre. Fëmijë romë, kryesisht shkëlqyes këpucësh që kishin refuzuar të lustronin çizmet e ushtarëve gjermanë, u grumbulluan gjithashtu.

 

Vështirë se dikush iku, qoftë nga frika për atë që mund t’u ndodhte familjeve të tyre ose sepse ata në të vërtetë besonin ushtarët që u thanë atyre se donin vetëm të mblidhnin dhe lëshonin letra të reja identiteti. 123 serbët dhe hebrenjtë e parë u qëlluan në orën 6 pasdite të 20 tetorit – 10 prej tyre mbijetuan. Njëri prej tyre dëshmoi për krimin në Gjyqet e Nurembergut në 1947.

 

Përballë vdekjes, të burgosurit të cilët kishin çfarë të shkruanin, i vendosën në letër për të dashurit – 42 shënime të tilla mbijetojnë sot. Njëri lexon: “Mira, puth fëmijët. Fëmijë, dëgjoni nënën tuaj. Kujdesuni për veten tuaj. Laza juaja. Lamtumirë për përjetësinë”. Një tjetër thjesht lexon: “Mos dërgo bukë nesër”.

 

Më 21 tetor, ushtarët e Wehrmacht filluan të rreshtohen dhe të pushkatojnë grupet e të burgosurve në orën 7 të mëngjesit Deri në orën 2 pasdite, gjithçka mbaroi: 2,264 njerëz ishin vrarë. Rreth 200 nga të burgosurit e mbetur u detyruan të varrosnin të vdekurit, një veprim që zgjati ditë. Pjesa tjetër u dërgua në shtëpi.

 

Në të njëjtën kohë, ushtarët nazistë dhe serbët që bashkëpunonin me forcat pushtuese ekzekutuan 1,700 civilë në Kraljevo, rreth 50 kilometra (30 milje) larg. Në librin e saj Tito , historiania Marie-Janine Calic citon një të mbijetuar: “Ata i tërhoqën të gjithë burrat në rrugë-nga fëmijët 14 vjeç e lart tek të moshuarit, të cilët ishin 60 ose më shumë. Ata u drejtuan nëpër rrugët e qytetit me duart e tyre mbi kokat e tyre dhe në objektin e magazinimit në fabrikën e kamionçinave “. Më vonë, viktimat u pushkatuan ndërsa qëndronin para varreve të sapo gërmuara.

 

Trashëgimia e profesionit

Në tërësi, afro 30,000 civilë serbë u vranë nga nazistët në 1941. Shkalla e madhe e krimeve të kryera nënkuptonte se ata kurrë nuk ishin trajtuar siç duhet ligjërisht. Disa oficerë SS dhe ushtarë të rangut gjerman u gjykuan në kryeqytetin serb Beograd menjëherë pas luftës, me disa të dënuar me vdekje. Franz Böhme u hodh për vdekje nga qelia e tij e burgut në mbrëmje para argumenteve gojore në Nuremberg.

 

Nga nazistët që udhëhoqën pushtimin e Jugosllavisë në vitin 1941 dhe u vunë në gjyq në Nuremberg, asnjë prej tyre nuk kaloi më shumë se pesë vjet pas hekurave. Shumë madje u larguan pa skot pa vuajtur kurrë pasojat e veprimeve të tyre.

 

Kragujevac, ku u vranë shumica e viktimave, ngriti Parkun Memorial Sumarice prej 352 hektarësh (870 hektarë) në 1955. Muzeu i 21 Tetorit u shtua në 1971, dhe që atëherë, parku ka qenë vendi i memorialit vjetor të vendit më 21 Tetor shërbim.

 

“Mësimi i madh shkollor”, i cili tërheq mijëra pjesëmarrës dhe transmetohet drejtpërdrejt në televizion çdo vit, është një ngjarje thjesht kulturore pa fjalime politike. Një pjesë integrale e ngjarjes është recitimi i “Përrallës së përgjakshme”, një poezi e shkurtër e shkruar nga poetja kombëtare serbe Desanka Maksimovic dhe e njohur për çdo fëmijë, e cila përkujton nxënësit dhe mësuesit e vegjël që u nxorën nga klasat dhe u ekzekutuan.

 

“Një milion njerëz u vranë në të gjithë Jugosllavinë gjatë Luftës së Dytë Botërore, afërsisht aq sa në Angli, Francë dhe Itali së bashku,” tha Calic për DW. “Jugosllavia humbi po aq për shkak të humbjes së shtatzënive, emigrimit, rrëmbimeve, zhvendosjes dhe shpërnguljes.”

 

Asnjë qeveri gjermane nuk ka kërkuar falje për sundimin katërvjeçar të terrorit, e lëre më të ofrojë dëmshpërblime. Pas kësaj qëndron frika se pagimi në një rast do të inkurajonte edhe vendet e tjera të kërkojnë dëmshpërblime.

 

Vetëm në vitin 1968 Presidenti Jugosllav Josip Broz Tito dhe Ministri i Jashtëm i Gjermanisë Perëndimore Willy Brandt zgjidhën çështjen e dëmshpërblimeve duke rënë dakord për bashkëpunim afatgjatë. Republika Federale e Gjermanisë në atë kohë i dha një linjë krediti Jugosllavisë me vlerë 1 miliardë marka gjermane.

 

“Ky ishte përmbushja e një detyrimi financiar pa njohje morale,” tha Calic. “Në fund, gjermanët shmangën duke bërë çdo pranim të fajit.”

 

 

 

 

Një monument i madh përkujton fëmijët dhe mësuesit e ekzekutuar nga ushtarët nazistë në Parkun Memorial Sumarice

 

Më shumë

Lira në rënie drastike, të huajt dynden për të blerë banesa në Turqi

Shitjet e banesave në Turqi për të huajt u rritën me 48.4% në një nivel rekord në nëntor, sipas shifrave zyrtare të publikuara sot, pasi një rënie e lirës turke bëri që blerjet të jenë dukshëm më të lira për ata që blejnë me valutë “të fortë”.   Tregu i pasurive të paluajtshme […]

BIRN hap ekspozitën në nder të gazetarëve të vrarë në luftërat në Ballkan

  Rrjeti Ballkanik i Gazetarisë Investigative do të hapë një ekspozitë dhe do të botojë një libër që përkujton gazetarët dhe punonjësit e medias që u vranë gjatë dhe menjëherë pas shpërbërjes së përgjakshme të Jugosllavisë.     Një ekspozitë e BIRN, e titulluar “Last Despatches”, do të hapet në Sarajevë më 14 dhjetor […]

Maqedoni e Veriut: Alternativa bëhet pjesë e koalicionit qeveritar

Partia opozitare Alternativa është bërë pjesë e koalicionit qeveritar në RMV. Kryeministri Zoran Zaev dhe kryetari i Alternativës Afrim Gashi kanë nënshkruar marveshjen 9 pikëshe për hyrjen e Alternativës në Qeveri.     Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev tha se kjo marrëveshje paraqet një qëndrueshmëri politike për të hapur negociatat me BE-në, […]

Kosovë-Serbi: Normalizim i marrëdhënieve apo bllokim?

Kosova dhe Serbia në javën e fundit ashpërsuan retorikën politike me akuza dhe kundërakuza dhe ndaluan vizitat e ndërsjella të zyrtarëve qeveritarë, duke bërë kështu që të reagojë edhe Bashkimi Evropian. Autoritetet e Prishtinës i ndaluan hyrjen në Kosovë kreut të Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviç, njëherësh edhe drejtues i […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara