e martë 21 shtator 2021
e martë 21 shtator 2021

 

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti në një deklaratë për mediat pas takimit me kancelaren Merkel renditi katër elementë të domosdoshëm për paqe, stabilitet dhe siguri në rajonin e Ballkanit Perëndimor.

 

Këta katër elementë janë:

  • Sundimi i ligjit i cili vepron kundër korrupsionit dhe oligarkëve.
  • Demokratizimi i cili mundëson media të lira dhe të pavarura dhe vepron kundër autokratëve
  • Ballafaqimi me të kaluarën që nuk lejon të ketë kriminelë të luftës në liri e aq më pak në pushtet
  • Reciprociteti, simetria, balanca e të drejtave të pakicave kombëtare, në kundërshti me hegjemonitë nacionaliste në Ballkan.

Për dialogun Kosovë-Serbi, z. Kurti tha se janë dy shtete që zhvillojnë dialog për statusin e marrëdhënieve me njëra-tjetrën.

 

“Është detyrë e shqiptarit të bëjë presion mbi Serbinë dhe jo mbi Kosovën. Kosova nuk do jetë pjesë e Open Balkan”, tha Kurti teksa iu përgjigj edhe deklaratave të kryeministrit Rama, i cili i bëri thirrje Kosovës të heqë dorë nga teoritë konspirative, duke shtuar se procesi i Berlinit nuk ka asnjë kontradiktë me “Open Balkan”.

 

Sipas Kurtit, Procesi i Berlinit është i nevojshëm dhe i mjaftueshëm për rrugëtimin evropian dhe s’ka nevojë për variante të reja.

 

“Nuk e di se për çfarë teori konsiparacioni? E keni pyetur se për cilën teori? Unë po ua tregoj qëndrimin tim që e thashë po aty dhe ky është që: Procesi i Berlinit është i nevojshëm por edhe i mjaftueshëm për rrugëtimin evropian dhe nuk ka nevojë për variante të tjera”, tha Kurti.

 

Shefi i qeverisë së Kosovës pohoi se iniciativat rajonale nuk mund të zhvillohen pa prezencën e BE-së.

 

“Iniciativat rajonale ne nuk besojmë të bëhen pa BE brenda. BE duhet të jetë aty. Dallimi mes Procesit të Berlinit edhe Open Balkan është që në të dytën s’e kemi BE. Dhe po ashtu duhet theksuar se Republika e Kosovës është një shtet i pavarur, për të cilin të gjithë ne duhet të angazhohemi për pozitën, që kemi dhe të kërkojmë njohjen e saj”, tha ai.

 

Ai tha se ndryshimi i Serbisë është kusht për të pasur raporte normale mes shteteve të Ballkanit Perëndimor.

 

“Për raporte normale në Ballkanin Perëndimor nuk duhet të ndryshojë Kosova, por Serbia. Nuk bën që trysnia të jetë mbi Kosovën, por mbi Serbinë, e cila mohon krimet dhe nuk njeh pavarësinë e Kosovës”,  tha Kurti.

 

Më shumë

Analistët amerikanë për Malin e Zi: Instrumentalizimi i fesë, bota serbe dhe Moska si Roma e tretë

Nënkryetarja e Qendrës për Studime Strategjike dhe Ndërkombëtare (CSIS) Heather Conley, i tha programit në gjuhën serbe të Zërit të Amerikës, se Shtetet e Bashkuara duhet të përfshihen më shumë në Malin e Zi, sepse ngjarjet e fundit janë shembull i instrumentalizimit të besimit dhe traditës për të nxitur ndarje – një strategji e […]

Merkel po largohet pa i zgjidhur disa probleme

Në Beograd për herë të fundit kancelarja Angela Merkel ishte para gjashtë vitesh. Asokohe mendohej se ajo do të sjellë ndryshime të mëdha. Po si kaloi vizita e fundit?   “Disa çështje mund të zgjidhen vetëm në fund të ndonjë procesi. Të gjithë e dinë se Kosova nuk është njohur nga të gjitha vendet […]

Ballkan Booster 2021: Le të gjejmë zgjidhje!

Pjesëmarrësit e projektit Ballkan Booster 2021 do të sjellin histori pozitive që do t’u ofrojnë shikuesve zgjidhje për problemet e përditshme.   Pjesëmarrësit e projektit Ballkan Booster 2021 do të sjellin histori pozitive që do t’u ofrojnë shikuesve zgjidhje për problemet e përditshme. Të gjithë mezi po e presin këtë aventurë, ndër të tjera […]

Çfarë arriti Merkeli në Ballkanin Perëndimor?

Pamje nga Samiti i Berlinit, 28 gusht 2014     Kancelarja gjermane në largim viziton edhe njëherë Ballkanin Perëndimor. Problemet e komplikuara të këtij rajoni zinin vend të veçantë në axhendën e saj në 16 vitet e mandateve qeverisëse. Por çfarë arriti Merkel?     Me grusht në tryezë dhe me fjalë të hapura Merkel […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara