e martë 21 shtator 2021
e martë 21 shtator 2021

 

 

Sukses i madh i i Laçit në Europë. Bardhezinjtë barazuan në takimin e kthimit kundër rumunëve të Krajovas me rezultatin 0-0 dhe kualifikohen në raundin e tretë të Conference League.

 

Sfida e parë përfundoi me rezultatin 1-0 për kurbinasit në “Elbasan Arena”, të cilët bëjnë historinë, pasi është hera e parë që arrijë të kualifikohen në turin e tretë të një kompeticioni evropian.

 

Bardhezinjtë bënë një ndeshje mjaft të mirë, madje patën rastet e tyre për të shënuar, por nuk ia dolën të ndëshkonin rivalët.  E megjithatë u treguan të saktë në mbrojtje, e po ashtu portieri Alen Sherri ishte i pakalueshëm.

 

Për rumunët vjen tronditja e dytë nga skuadra shqiptare, ndërsa humbja e parë i kushtoi vendin  e stafit teknik.  Kundërshtari i radhës i Laçit në Konferenc Lig do të jetë ekipi belg i Anderlehtit.

 

Më shumë

Kapitullimi i Italisë fashiste – si u hapën dyert e shtëpive shqiptare për të mbrojtur trupat italiane nga nazistët gjermanë

Në foto: Pamje nga filmi “Tomka dhe shokët e tij” ku tregohet se si mbroheshin ushtarët italianë në familjet shqiptare     Më 8 shtator 1943, Italia fashiste shpalli kapitullimin para trupave aleate, edhe pse kushtet e marrëveshjes ishin vendosur që më datë 3 shtator. Kapitullimi ndodhi për të ndaluar veprimet e aleatëve në Itali […]

Shqiptarët, të ndarë mbi vendimin për të pritur refugjatët afganë

Shqipëria po strehon refugjatë afganë që do të skanohen para marrjes së vizës amerikane. Disa shqiptarë mendojnë se Shqipëria duhet të ndihmojë SHBA, të tjerë se duhet të zgjidhë fillimisht problemet e brendshme.   Vija bregdetare shqiptare është e mbushur me turistë vendas dhe të huaj që po mbyllin pushimet verore. Por qyteti bregdetar […]

Më 1 shtator 1928 u shpall Monarkia Shqiptare

Asambleja Kushtetuese, e dalë nga zgjedhjet e 17 gushtit 1928 me 58 deputetë, sanksionoi në statut formën monarkike të qeverisjes dhe parashikoi sistemin njëdhomësh parlamentar.   Shqipëria shpallej mbretëri demokratike, parlamentare, dhe e trashëgueshme, ndërkohë që Mbret i shqiptarëve sanksionohej Lart Madhëria e tij Zogu I.   Në prill 1938 Mbreti Zog martohet me […]

Djali i George Soros takon punonjësit afganë të fondacionit

Alex Soros, djali i miliarderit George Soros ka mbërritur në Shqipëri dhe ka vizituar punonjësit afganë të fondacionit, të cilët janë strehuar në hotelet në Durrës. “Kam patur privilegjin të takoj kolegët e Fondacionit Shoqëria e Hapur dhe të evakuuar të tjerë që u shpëtuan nga Afganistani drejt Shqiërisë. Ky grup përfshin gazetarë, mbrojtës […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara