e diel 18 prill 2021
e diel 18 prill 2021

 

Kina ka vendosur një objektiv të rritjes ekonomike me mbi 6 % në vitin 2021. Kështu deklaroi kryeministri kinez Li Keqiang në raportin e punës të mbajtur të premten në ceremoninë e hapjes së sesionit vjetor të Asamblesë Kombëtare Popullore.

 

Përveç ritmeve të rritjes ekonomike, qeveria ka caktuar objektiva të tjera, si krijimi i mbi 11 milionë vendeve të punës në qytete, kontrolli i rritjes së çmimeve të konsumit në nivelin rreth 3 %, ulja e harxhimit të energjisë për njësi të prodhimit të brendshëm me 3 % dhe mbajtja e vëllimit të prodhimit të drithërave në 650 miliardë kilogramë.

 

Sipas kreut të qeverisë kineze, caktimi i objektivit të rritjes prej më shumë se 6 % ka marrë parasysh efektet e rimëkëmbjes ekonomike, gjë që favorizon përkushtimin e forcave te reforma e risitë, në të mirë të realizimit të zhvillimit cilësor. Objektivat mbi rritjen ekonomike, punësimin dhe çmimin e mallrave pasqyrojnë kërkesat për të ruajtur funksionimin normal ekonomik, dhe ato mund të shërbejnë si pikë lidhëse me objektivat e ardhshëm dhe të favorizojnë zhvillimin e shëndetshëm e të vazhdueshëm. CRI

 

Më shumë

Mbërrijnë në Greqi turistët e parë nga Izraeli, secili me çertifikata vaksinimi

Një nga fluturimet e para me turistë nga Izraeli, mbërriti pak para orës 11 të mëngjesit në Greqi. Turistët nga Tel Aviv kishin në duar çertifikatën e vaksinimit, e cila u lejon atyre të fillojnë pushimet menjëherë, pa karantinë.   Sipas Presidentes së Komisionit, Ursula von der Leyen, çertifikata dixhitale e gjelbër është një […]

Provokimi i ri i Kremlinit – Putin ka gjithnjë me vete valixhen bërthamore

Presidenti rus, Vladimir Putin ka gjithnjë me vete instrumentet e nevojshme të komunikimit, përfshirë ata strategjikë, kudo që ai ndodhet. Këtë e ka pohuar zëdhënësi i Kremlinit, Dimitri Peskov, kur u pyet nëse Putini kishte me vete valixhen e tij bërthamore, gjatë fundjavës së kaluar në Siberi, bashkë me ministrin e tij të mbrojtjes. […]

A është mirë presidenti? Joe Biden pengohet disa herë në shkallët e avionit , Air Force One

Në një video të fundit të presidentit amerikan Joe Biden shihet ky i fundit teksa pengohet në shkallët e avionit Air Force One.   Ai është parë të pengohet disa herë duke ngjitur shkallët e avionit të premten.   Presidenti 78-vjeçar pavarësisht incidentit, u ngrit, por përsëri u pengua për herë të dytë […]

Takim i tensionuar SHBA-Kinë në Alaskë

Administrata e Presidentit Biden filloi të enjten bisedimet e para të nivelit të lartë në prani fizike me Kinën rivale, duke thënë se veprimet kineze kërcënojnë rendin global të bazuar në rregulla dhe duke u zotuar se Uashingtoni do të mbështesë miqtë e tij.   “Ne nuk kërkojmë konflikt, por ne e mirëpresim konkurrencën […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara