e enjte 9 dhjetor 2021
e enjte 9 dhjetor 2021

 

Kryeministri i Izraelit, Naftali Bennett, po viziton për herë të parë Rusinë që nga zgjedhja e tij në këtë pozitë në muajin qershor të këtij viti.

Bisedimet me presidentin rus, Vladimir Putin, pritet të fokusohen në Lindjen e Mesme.

Televizioni shtetëror rus transmetoi pamjet e fillimit të bisedimeve në qytetin turistik të Soçit në brigjet e Detit të Zi.

Putin ka thënë se të dyja vendet kanë lidhje “unike” dhe që shpresonte në vazhdimin e raporteve të mirëbesimit që kishte me qeverinë e mëparshme izraelite të udhëhequr nga Benjamin Netanyahu.

Ndërsa kryeministri Bennett i tha Putinit se Izraeli e sheh atë si “një mik të vërtetë të popullit hebre” dhe vlerësoi lartë përpjekjet e luftës sovjetike kundër Gjermanisë naziste.

Gjatë nisjes për në Soçi, Bennett tha se sa i takon politikës së jashtme të vendit të tij, marrëdhëniet me Moskën janë një “element i rëndësishëm”.

Kryeministri izraelit konfirmoi se të dy udhëheqësit do të diskutojnë për “situatën në Siri dhe angazhimet për të parandaluar programin bërthamor ushtarak të Iranit”.

Moska është një nga nënshkruesit e një marrëveshjeje të vitit 2015 mes Iranit dhe fuqive botërore.

SHBA-ja është tërhequr nga marrëveshja më 2018 dhe ka vendosur sanksione të ashpra nga Iranit.

Teherani ka kohë që po i shkel kushtet e marrëveshjes.

Të dyja vendet po bëjnë përpjekje të ringjallin marrëveshjen përmes bisedimeve indirekte në Vjenë të Austrisë, por nuk është shënuar ndonjë përparim.

Muajin e kaluar, Bennett i tha Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara se Izraeli “nuk do të lejojë që Irani të posedojë armë bërthamore”.

Më shumë

SHBA vendosin sanksione të tjera kundër Nord Stream 2

SHBA vazhdon të jetë kundër Nord Stream. Gazsjellësi i kontestueshëm pritet të sjellë gaz rus në Gjermani. Kërcënimet për vendosje sanksionesh, nuk do të thonë patjetër se projekti mund të dështojë.     SHBA kanë vendosur sanksione të tjera kundër gazsjellësit të kontestueshëm, Nord Stream 2. Ministria e Jashtme amerikane në Uashington, bëri të ditur […]

Rusia dërgon parashutistë në Bjellorusi

Të premten Rusia dërgoi parashutistë në kufirin e Bjellorusisë me Poloninë, ku qindra migrantë po përpiqen të kalojnë në Bashkimin Evropian.   Kremlini tha se dërgimi i trupave ka të bëjë me një stërvitje të përshpejtuar. Por kjo lëvizje përkon edhe me shtimin e forcave ushtarake ruse përgjatë kufirit me Ukrainën ndërsa veprimi po […]

Talebanët thonë se kanë kapur 600 militantë të Shtetit Islamik

Talebanët thanë të mërkurën se që nga kthimi i tyre në pushtet në muajin gusht, ata kanë ndaluar rreth 600 anëtarë të degës lokale të Shtetit Islamik, të njohur si Shteti Islamik i Provincës Khorasan.   Një zëdhënës i Drejtorisë së Përgjithshme të Inteligjencës, emri i ri i agjencisë afgane të spiunazhit nën […]

Thirrja nga Bjellorusia kalon përmes Turqisë

Në tetor, më shumë se 5000 emigrantë, kryesisht nga Lindja e Mesme, mbërritën në Gjermani nëpërmjet Bjellorusisë. Investigimi i ARD Report München tregon: itinerari është i organizuar mirë dhe kalon përmes Turqisë. Qendra e parë e pritjes në Eisenhüttenstadt është e rrethuar me gardhe të larta. Deri pak ditë më parë, çdo emigrant i […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara