e shtunë 19 qershor 2021
e shtunë 19 qershor 2021

 

Më në fund italianët mund të bëjnë sërish, atë që pëlqejnë më shumë të bëjnë; banjo dielli dhe relaks në një plazh të bukur. Në plazhin Mondelo, në dalje të kryeqytetit Sicilian Palermo, qindra qytetarë shijuan një ditë në bregdet, pasi qeveria lehtësoi kufizimet kundër Covid-19.

 

Luca D’Urso: Pas kaq shumë sakrificash është një ndjesi e bukur të jesh serish këtu. Këta njerëz…kjo jetë.. kjo panoramë…Wow.

 

Rossela Pozzoli, banore: Ndihem më e sigurt. Nuk po them se pandemia ka marrë fund, por më duket se është venë nën kontroll. Prandaj ndihem e lumtur dhe e lirë.

 

Italia raportoi 218 vdekje të lidhura me koronavirusin të premten, kundër 164 që ishin një ditë më parë, ndërsa infektimet ditore ranë në 5218 nga 5,741.

 

Deri më tani, vendi ka regjistruar 125 mijë viktima që prej shpërthimit të pandemisë shkurtin e vitit të kaluar, bilanci i dytë më i rëndë në Europë, pas Britanisë së Madhe.

 

Më shumë

Gjermani: Kërkohet dëbimi i azilkërkuesve antisemitistë

Antisemitizmi – përfshirë edhe “antisemitizmin e përditshëm” – është shkelje serioze, tha kreu i CSU, Söder. Krerët e Unionit CDU/CSU kërkojnë masa të rrepta kundër azilkërkuesve antisemitistë, deri në dëbimin nga vendi.   Udhëheqësi i partisë CSU, Markus Söder ka bërë thirrje për veprim më të ashpër kundër armiqësisë ndaj hebrenjve në Gjermani. “Në […]

Çfarë përmban rregullorja e re e Covid-19 për hyrjet në Gjermani?

Qeveria federale gjermane ka miratuar sot një rregullore të re për udhëtimet hyrëse për Evropën.   Qeveria gjermane ka miratuar sot (12.05.) një urdhëresë me rregulla për hyrjet në Gjermani gjatë pandemisë së Covid-19. Në bazë të rregullores së re, personat e vaksinuar dhe ata që e kanë kaluar Covid-19 nuk duhet të testohen […]

Konferenca e së ardhmes: Bashkimi Europian pyet qytetarët

Për një vit qytetarët e Bashkimit Europian do shprehin mendimin e tyre, kurse politikanët premtojnë t’i dëgjojnë. Por çfarë do të bëhet realitet nga këto ide? Eksperimenti me “konferencën e së ardhmes” në BE ka filluar.   Presidenti francez, Emmanuel Macron e sheh veten si babain e “konferencës për të ardhmen e Europës”. Këtë […]

Të ngazëllyer nga fitorja e madhe në zgjedhje, nacionalistët skocezë kërkojnë referendum për pavarësinë

Udhëheqësja e Partisë Kombëtare Skoceze (SNP), Nicola Sturgeon, u zotua të fillojë përgatitjet për një referendum të dytë për pavarësinë e Skocisë, ndërsa partia e saj fitoi më shumë vende në parlament, pas zgjedhjeve të fundjavës, por nuk arriti të siguronte një shumicë të përgjithshme vetëm për një vend.   Zonja Sturgeon nuk po […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara