e diel 25 korrik 2021
e diel 25 korrik 2021

 

 

Parlamenti i Lituanisë miratoi ndalimin masiv të azilkërkuesve, në kohën kur ky vend po përballet me rritje të numrit të të ardhurve nga Bjellorusia.

 

Vilniusi thotë se azilkërkuesit po organizohen nga Qeveria e udhëheqësit bjellorus, Alyaksandr Lukashenka, për ta ndëshkuar Lituantinë, për shkak të mbështetjes që i ka dhënë opozitës demokratike në Bjellorusi.

 

Tetëdhjetekatër nga 141 ligjvënësit lituanezë votuan për ndalesën.

 

Kjo, përkundër protestave të Kryqit të Kuq dhe organizatave të tjera joqeveritare, që thonë se ndalesa shkel detyrimet ndërkombëtare të Lituanisë dhe të drejtat e migrantëve.

 

Sipas Vilniusit, regjimi i Lukashenkës po përpiqet të bëjë presion te Bashkimi Evropian, në përgjigje të sanksioneve që BE-ja i vendosi Bjellorusisë, pasi kjo e fundit detyroi një fluturim të kompanisë Ryanair të aterojë në Minsk, për të arrestuar një bloger opozitar dhe të dashurën e tij.

 

Të hënën, kryediplomati i BE-së, Josep Borrell, sugjeroi se Lukashenka mund të përballet me sanksione të mëtejshme, për shkak të rritjes së numrit të migrantëve të paligjshëm që kalojnë nga Bjellorusia në Lituani.

 

Në një takim të ministrave të jashtëm të BE-së në Bruksel, Borrell dhe ministri i Jashtëm i Lituanisë, Gabrielius Landsbergis, u pajtuan që Minsku i përdor migrantët si “armë” në mosmarrëveshjet e tij me bllokun.

 

“Ne duhet të jemi shumë të rreptë me regjimet që përdorin këto lloje armësh – para së gjithash me sanksione”, tha Landsbergis.

 

Ligjvënësja lituaneze e BE-së, Rasa Jukneviciene, tha në takimin e së hënës se Bjellorusia dhe Rusia qëndrojnë prapa rrjeteve të trafikimit me njerëz në kufirin lituanez dhe se ato ndihmohen nga Irani.

 

Ajo nuk solli ndonjë provë për këto pretendime dhe Bjellorusia dhe Rusia i hodhën poshtë ato.

 

Më shumë

Dyfishohen vdekjet e emigrantëve në rrugët detare drejt Europës

Numri i emigrantëve dhe refugjatëve që humbën jetës gjatë udhëtimeve në rrugë detare drejt Europës është dyfishuar këtë vit, tha Agjencia e Migracionit e Kombeve të Bashkuara në një raport të ri.   Të paktën 1,146 njerëz vdiqën midis janarit dhe qershorit, sipas Organizatës Ndërkombëtare për Migracionin.   Rruga e Mesdheut Qendror, midis Libisë […]

Qeveria gjermane ndalon përdorimin e flamurit të Hamasit pas shpërthimit të protestave anti-semite

Qeveria gjermane ka arritur një konsensus për të vendosur ndalimin e flamurit të Hamasit, grupit militant palestinez. Masa ka për qëllim të dërgojë një “mesazh të qartë për qytetarët hebrenj” mes një rritjeje të incidenteve antisemitike.   Ndalimi i flamurit të Hamasit u raportua së pari nga gazeta Welt am Sonntag. Dalja citoi Thorsten […]

Francezët ndëshkojnë Macron, partia e presidentit pikiatë në zgjedhjet rajonale!

Francezët mbështeten konservatorët në raundin e parë të zgjedhjeve rajonale duke i nxjerrë ata fitues me votën e tyre, e duke renditur në vend të pestë partinë e presidentit Emmanuel Macron.   Konservatorët e shohin kështu shumë më real shansin për ta përmbysur Macronin vitin që vjen. Partia e ish presidentit, Sarkozy, Les Republicans […]

Rënie e dukshme e investimeve kineze në BE

Investimet e Kinës në Evropë ishin dukshëm më të ulëta vitin e kaluar sesa vitet e mëparshme. Por Gjermania ende është ndër vendet me investimet më të mëdha kineze.   Sipas studimit të paraqitur të mërkurën (16.06) nga Instituti për Kinën Merics në Berlin dhe Grupi Rhodium, investimet e drejtpërdrejta kineze në Bashkimin Evropian […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara