e shtunë 16 tetor 2021
e shtunë 16 tetor 2021

 

Gjykata e Apelit Tiranë ka lënë në fuqi vendimin e shkallës së parë të gjyqësorit lidhur me çështjen e lotimit, në ngarkim të kryedemokratit Lulzim Basha dhe dy zyrtarëve demokratë Arben Ristani dhe Ilir Dervishi.

 

Gjykata e Tiranës e mbylli çështjen në muajin janar për mungesë provash, lidhur me pretendimet e prokurorisë për “falsifikimin e dokumentave” në rastin e mosdeklarimit të 675 mijë dollarëve që kompania amerikane Muzin Capitol Partners kishte pohuar se kishte marrë për aktivitetet në favor të Partisë Demokratike.

 

Fillimisht Prokuroria kishte ngritur dhe akuzën e “pastrimit të parave”, por në nëntor të viti të kaluar u tërhoq nga kjo akuzë. Grupi i tre prokurorëve u nda në vlerësimin e çështjes. Ndërsa njëri kërkoi vazhdimin e hetimeve për të gjitha akuzat, dy të tjerët tërhoqën akuzën për pastrim parash dhe u dërguan dosjen në gjykatë vetëm për falsifikim dokumentash.

 

Vendimi i gjykatës së Apelit u mor nga treshja e gjyqtarëve Shpreca Beçaj, Alaudin Malaj dhe Shkëlqim Mustafa, pas disa orësh konsultimesh dhe pa praninë e palëve.

 

14 maj 2020

Më shumë

Spitalet po e përballojnë pandeminë me mungesa të shumta në mjekë e pajisje

Në Tiranë, Organizata Together for Life publikoi një raport mbi standardet minimale që u nevojiten spitaleve për të përballuar pacientët me COVID-19.   Nga monitorimi në 57 spitalet publike dhe private u zbulua një seri mungesash në stafe dhe në pajisje mjekësore gjatë pandemisë Covid.     Raporti theksoi se spitalet e Shqipërisë kanë […]

30 vjetori i rihapjes së ambasadës amerikane në Tiranë

Më 1 tetor të vitit 1991, u rihap në Tiranë ambasada e Shteteve të Bashkuara, pas një ndërprerjeje 52 vjeçare të marrëdhënieve mes të dy vendeve. Shtetet e Bashkuara dhe Shqipëria i kishin vedosur marrëdhëniet diplomatike në vitin 1922, 10 vjet pas shpalljes së pavarësisë së Shqipërisë. Por në vitin 1939, pas pushtimit të […]

Krijimi i Agjencisë për Media dhe Informim, debate mes gazetarëve dhe qeverisë

Në Shqipëri, komuniteti i gazetarëve po shpreh shqetësim pas vendimit të qeverisë për krijimin e Agjensisë për Media dhe Informim. Pedagogë të shkencave të komunikimit dhe gazetarë i thanë Zërit të Amerikës, se ky vendim do të centralizojë informacionin dhe do të ngushtojë hapësirat e lirisë së medias. Zyrtarët i hedhin poshtë këto pretendime […]

Afërdita Suka, deputetja e parë shqiptare në parlamentin e Landit në Berlin

Afërdita Suka do të jetë deputetja e parë shqiptare nga Kosova në parlamentin e Landit në Berlin. E zgjedhur drejtpërdrejt nga elektorati.   Është e pamundur të mos i rrekesh hedhjes në letër të ekzaltimit shpirtëror, teksa e kupton se një shqiptare e re, intelektuale e mirëfilltë, një nënë e bashkëshorte e devotshme dhe […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara