e premte 22 janar 2021
e premte 22 janar 2021

 

 

Presidenti i Bjellorusisë, Alexander Lukashenko, ka lënë të kuptohet se mund të jetë i gatshëm të japë dorëheqje, muaj pas protestave kundër rizgjedhjes së tij në krye të vendit në gusht.

 

Lukashenko i cili ka qenë në pushtet për 26 vjet, ka thënë se ka mbështetur ndryshimin e Kushtetutës për të dobësuar ndjeshëm rolin e çdo presidenti të ardhshëm.

 

Ai shton se “nuk do të jetë president” pas kësaj, por nuk dha afat kohor se kur mund të ndodhte, shkruan BBC.

 

Protestat në Bjellorusi thirrje kryesore kishin dorëheqjen e tij. Vala e zemërimit ishte rritur kur Komisioni Qendror Zgjedhor kishte thënë se Lukashenko fitoi 80.1 për qind të përkrahjes qytetare e kundërshtarja e tij e opozitës, Svetlana Tikhanovkaya, 10.12 për qind.

 

Kjo e fundit qe larguar drejt Lituanisë pasi ka kundërshtuar publikisht rezultatet dhe ka insistuar që votat të numërohen.

 

 

Më shumë

FBI: Përpjekje për t’u shitur rusëve kompjuterin e zyrës së Pelosit

Sipas një aktpadie, strukturat e zbatimit të ligjit po kryejnë hetime mbi një grua e cila dyshohet se ka marrë një kompjuter portativ ose një usb nga zyra e Kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve Nancy Pelosi gjatë sulmit të dhunshëm të 6 janarit në Kapitol dhe më pas është përpjekur t’ia shesë pajisjet zbulimit […]

Ekspertët e OBSH mbërrijnë në Wuhan për të hetuar origjinën e koronavirusit

Një ekip shkencëtarësh nga Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) mbërritën në Wuhan, kryeqyteti i Provincës Hubei të Kinës qendrore, të enjten për të bashkëpunuar me kolegët e tyre kinezë në hulumtimin mbi origjinën e mundshme të koronavirusit të ri Sars-Cov-2.   Ekipi i OBSH-së iu nënshtrua kontrollit PCR dhe testeve të antitrupave për koronavirusin […]

Një gjykatë në Peru akuzon Soros, Bill Gates dhe Rockefeller: “Ata krijuan COVID-19”

Sipas një gjykate në Peru, virusi u krijua nga figura të shquara të tilla si Gates, Soros dhe Rockefeller për të shfrytëzuar aspektet ekonomike të pandemisë.   LIMA (Peru) – Një gjykatë peruane ka deklaruar se COVID-19 është një shpikje e “elitës kriminale botërore” e përbërë, sipas magjistratëve të kësaj gjykate, nga miliarderë […]

Vendi i pagëzimit të Jezusit, i pastruar nga minat pas 50 vjetësh

Një faltore afër vendit tradicional të pagëzimit të Jezusit në lumin Jordan, priti të dielën një meshë Epifanie për herë të parë në më shumë se 50 vjet pasi u shpall pa mina.   At Francesco Patton, kujdestari i Tokës së Shenjtë për kishën Katolike Romake, udhëhoqi pruftërinjtë françeskanë drejt një vendi të […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara