Friday 14 June 2024
Friday 14 June 2024

 

 

Presidenti i Bjellorusisë, Alexander Lukashenko, ka lënë të kuptohet se mund të jetë i gatshëm të japë dorëheqje, muaj pas protestave kundër rizgjedhjes së tij në krye të vendit në gusht.

 

Lukashenko i cili ka qenë në pushtet për 26 vjet, ka thënë se ka mbështetur ndryshimin e Kushtetutës për të dobësuar ndjeshëm rolin e çdo presidenti të ardhshëm.

 

Ai shton se “nuk do të jetë president” pas kësaj, por nuk dha afat kohor se kur mund të ndodhte, shkruan BBC.

 

Protestat në Bjellorusi thirrje kryesore kishin dorëheqjen e tij. Vala e zemërimit ishte rritur kur Komisioni Qendror Zgjedhor kishte thënë se Lukashenko fitoi 80.1 për qind të përkrahjes qytetare e kundërshtarja e tij e opozitës, Svetlana Tikhanovkaya, 10.12 për qind.

 

Kjo e fundit qe larguar drejt Lituanisë pasi ka kundërshtuar publikisht rezultatet dhe ka insistuar që votat të numërohen.

 

 

Më shumë

Duke shpresuar se Omicron nuk do të shkatërrojë Krishtlindjet, Betlehemi ndez dritat e pemës

BETHLEHEM, Bregu Perëndimor, 4 dhjetor (Reuters) – Banorët ndezën një pemë gjigante të Krishtlindjeve jashtë Kishës së Lindjes së Betlehemit të shtunën, duke shpresuar që një variant i ri i koronavirusit të mos prishë një sezon tjetër pushimi në vendlindjen tradicionale të Jezusit. Betlehemi u mbyll vetëm Krishtlindjet e kaluara, duke humbur sezonin […]

Zgjerimi i ndikimit turk rrit tensionet me Iranin

Arrestimi i agjentëve iranianë në Turqi muajin e kaluar, thonë analistët, është shenja më e fundit e rritjes së tensioneve midis dy fqinjëve. Kjo po ndodh ndërsa Turqia po zgjeron ndikimin e saj në rajonin e Kaukazit në dëm të Iranit.   Forcat turke të sigurisë arrestuan agjentët iranianë për të cilët Turqia […]

Energjia atomike energji e gjelbër?

Gjermania dhe disa shtete të BE kundërshtojnë kategorizimin e energjisë atomike si energji të gjelbër. Por shumica e vendeve të BE e mbështet këtë, mes tyre edhe Franca.     Gjermania dhe katër shtete të tjera e kundërshtuan hapur në Glasgou, ku përfundoi Konferenca Botërore për Klimën, kategorizimin e energjisë atomike si energji të […]

Izraeli mohon akuzat për spiunazh në Turqi

Izraeli është angazhuar për lirimin e një çifti izraelit të cilët janë dërguar në mbajtje nga ana e autoriteteve turke, tha kryeministri izraelit, Naftali Bennett.   Media shtetërore turke ka thënë se izraelitët e ndaluar ishin spiunë.   Kryeministri Bennett tha përmes një deklarate se ai ka biseduar me familjen e dy izraelitëve, […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara