Saturday 9 December 2023
Saturday 9 December 2023

Vaçe Zela, ikona e muzikës shqiptare, u përjetësua në zemër të qytetit të saj të lindjes, Lushnje.

Vaçe Zela pej ditës së sotme është materializuar përmes një shtatoreje bronzi nga skulptori Arben Bajo.

Shtatorja me lartësi 2 metra në qendër të qytetit të Lushnjës, u zbulua sot në kuadër të ceremonive për 100 vjetorin e Kongresit rtë Lushnjës.

Vaçe Zela konsiderohet edhe sot mbretëresha e muzikës së lehtë shqiptare. Ajo u shpall plot 12 herë fituese e festivalit të këngës.

Në bustin e zbuluar sot, ajo  qëndron e ulur këmbë mbi këmbë dhe me kitarën në dorë.Me këngën dhe zërin e saj, ajo u kthye në një simbol të artit dhe muzikës moderne shqiptare.

Bustin e zbuloi vajza e vetme e këngëtares, së bashku me kryebashkiakun e Lushnjës.

“Një falenderim nga thellësia e shpirtit për dashurinë që i keni falur jo vetëm sa ishte gjallë, por edhe sot”, – theksoi vajza e saj. – “Tashmë do të shoqërojë jetët tona, e përjetësuar në bronz.”

Dita e nesërme, 21 janar shënon kulmin e ceremonive zyratre te festieve kushtuar Kongresit të Lushnjës, që hodhi themelet e shtetit modern shqiptar.

Më shumë

Promovohet studimi monografik “Banda kombëtare “Vatra”, një histori unike shqiptaro-amerikane” e autorit akad. Vasil S. Tole

Monografia “Banda Kombëtare Vatra”, një histori unike shqiptaro-amerikane e autorit akademik Vasil S. Tole, që i kushtohet historisë së ardhjes së vullnetarëve shqiptaro-amerikanë në vitin 1920 për të nxitur ndjenja entuziaste besimi dhe frymë atdhetare në popull, pas rikonfirmimit të Pavarësisë me Kongresin e Lushnjes, u promovua në Akademinë e Shkencave të Shqipërisë. […]

“Western Balkans Youth Orchestra”: Orkestër e re kundër konflikteve të vjetra

Ata vijnë nga vende që përpara 30 vjetësh luftonin brutalisht njeri-tjetrin. 25 të reja e të rinj takohen tani në turne koncertesh për të bërë muzikë së bashku. “Western Balkans Youth Orchestra” nis turneun e koncerteve.   Ata të gjithë janë fëmijë të luftës, të të ashtuquajturave „luftëra të Jugosllavisë”. Tani ata takohen për […]

Shqipëria në Panairin Ndërkombëtar të Librit në Torino, me më shumë se 200 tituj

Shqipëria dhe letërsia e saj janë të pranishme edhe këtë vit, me një stendë të posaçme, në Panairin Ndërkombëtar të Librit, edicioni i 33-të i të cilit zhvillohet në Torino nga data 14 deri më 18 tetor 2021.   I vizituar çdo vit nga qindra mijëra vizitorë nga e gjithë Italia, Panairi Ndërkombëtar […]

Zbulohet stera 2300-vjeçare në sitin arkeologjik të Bylisit

Neritan Ceka: I përket shekullit III para Krishtit. Stera është e gjatë 50 metra dhe e thellë 8 metra dhe e mbuluar nga një sistem harqesh. Kërkimet arkeologjike në Bylis kanë nisur nga njësia e re “ArkeoBylis” e ngritur në Akademinë e Shkencave, kryesuar nga Neritan Ceka. Skënder Muçaj: Janë zbuluar dhe objekte të […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara