e diel 5 dhjetor 2021
e diel 5 dhjetor 2021

 

 

Kufiri midis kryeqytetit dhe komunës së Tuzit nuk është tërhequr as pas gati dy vitesh, megjithëse kanë mbërritur njoftime të shumta se procesi ka mbaruar.

 

Kryebashkiaku i Podgoricës, Ivan Vukoviq, ka thënë në disa raste se ata janë afër një marrëveshje, dhe disa ditë më parë, duke u përgjigjur për gazetën “Dan”, ai njoftoi se nuk do të ketë negociata për dy muajt e ardhshëm.

 

Ivan Vukoviq tha se ata harxhuan shumë kohë dhe energji për të arritur një zgjidhje përfundimtare me Komunën e Tuzit.

 

Deklaratën e Vukoviqit kur është fjala për përcaktimin e kufijve kryetari i Komunës së Tuzit, Nik Gjeloshaj, nuk ka dëshiruar ta kumtojë.

Më shumë

Mali i Zi nuk do pranojë refugjatët afganë: S’kemi detyrim!

Mali i Zi nuk do të pranojë refugjatët afganë të cilët po largohen pasi Talibanët kanë marrë kontrollin e Kabulit, deklaroi Ministria e Jashtme e Malit të Zi.   Në një deklaratë për median ministria konfirmoi se Mali i Zi mbështeti një deklaratë në të cilën 60 shtete u bëhej thirrje të respektojnë […]

Shqiptarët gjatë pluralizmit në Mal të Zi

Në sesionin shkencor “Shqiptarët në Mal të Zi gjatë tri dekadave të fundit” u shpalosen analiza shumëdimensionale mbi proceset dhe dukuritë që kanë ndodhur gjatë pluralizmit në këtë vend.   Studiuesë të ndryshëm shfaqen pikëpamje dhe analiza mbi pozitën e shqiptarëve dhe për nivelin e integrimit të tyre në Mal të Zi.   […]

Kryetari i komunës së Tuzit, Nik Gjeloshaj: Mali i Zi diskriminon shqiptarët

Kryetari i komunës së Tuzit në Mal të Zi, Nik Gjeloshaj, thotë se ai ka informuar partnerët ndërkombëtarë të Malit të Zi, duke përfshirë SHBA-në, se vendi po diskriminon pakicën e tij shqiptare.   “Qeveria diskriminon shqiptarët dhe nuk bashkëpunon me komunën tonë. Arsyet janë të ndryshme, por kjo është kryesisht për shkak […]

Masakra e Tivarit, tragjedia më e madhe e regjimit komunist

Masakra e Tivarit e vitit 1945 cilësohet ndër ngjarjet më tragjike të popullit shqiptar, kur forcat ushtarake të ish-Jugosllavisë vranë gati 4000 të rinj dhe burra nga Kosova.   Kjo ngjarje tragjike vazhdimisht kujtohet nga shqiptarët në Mal të Zi, kurse këto ditë doli nga shtypi libri i studiuesit Nail Draga “Masakra e Tivarit, […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara