e shtunë 8 maj 2021
e shtunë 8 maj 2021

 

 

Një gjykatë malazeze të premten rrëzoi dënimet ndaj dy rusëve dhe 11 personave të tjerë që akuzoheshin për pjesëmarrje në një përpjekje për grusht shteti kundër qeverisë pro-perëndimore në vitin 2016 dhe urdhëroi hapjen e një procesi të ri gjyqësor ndaj tyre.

 

Gjykata e Apelit tha se vendimi i vitit 2019 ishte i shoqëruar me shkelje të ligjit penal dhe se një gjykim i ri duhet të mbahej para një paneli tjetër gjyqtarësh.

 

Vendimi vjen disa javë pasi qeveria e re që kërkon lidhje më të ngushta me aleatët sllavë, Serbinë dhe Rusinë, mori detyrën nga administrata e mëparshme pro-perëndimore e shtetit të vogël të Ballkanit.

 

Në mesin e të dënuarve për përpjekjen e dështuar të grushtit të shtetit ishin dy politikanë të lartë të koalicionit tani në pushtet. Në vendimim e mëparshëm të gjykatës thuhej se grupi i organizuar nga ish-operativët e inteligjencës ushtarake ruse donte të rrëzonte qeverinë për të parandaluar anëtarësimin e Malit të Zi në NATO.

 

Administrata e mëparshme malazeze e udhëhoqi vendin drejt pavarësisë nga Serbia më 2006 dhe sfidoi aleatin historik Moskën më 2017, duke u anëtarësuar në NATO.

 

Të dy shtetasit rusë u gjykuan dhe u dënuan në mungesë në Malin e Zi, njëri me 15 dhe tjetri me 12 vjet burg. Pjesa tjetër e të dyshuarve morën dënime më të vogla.

 

Rusia e ka mohuar përfshirjen në përpjekjen e dështuar të grushtit të shtetit në Mal të Zi më 2016.

 

Nuk është e qartë se kur mund të fillojë procesi i ri gjyqësor. Qeveria aktuale e Malit të Zi mori detyrën pasi fitoi me rezultat të ngushtë zgjedhjet parlamentare në gusht të vitit të kaluar.

 

Më shumë

Arrestohet kryetari i Komunës së Ulqinit dhe zyrtarë të tjerë

Policia në Mal të Zi arrestoi kryetarin e Komunës së Ulqinit, Loro Nrekiç, dhe katër zyrtarë të tjerë lokalë.   Policia nuk ka njoftuar ende zyrtarisht në lidhje me këtë rast, por zëvendëskryeministri Dritan Abazoviç e konfirmoi informacionin në llogarinë e tij në Twitter.   “Kryetari i Ulqinit dhe degës lokale të Partisë Demokratike […]

Abazoviç refuzon postet e ofruara nga qeveria e re në Mal të Zi, kërkon më shumë

I mandatuari për krijimin e qeverisë së re në Mal të Zi, Zdravko Krivokapic, raportohet t’i ketë ofruar nëntë ministri dhe pozitën e zëvendëskryeministrit, Frontit Demokratik.   Po ashtu, tre ministri dhe postin e zëvendëskryeministrit i është ofruar koalicionit, “Bardh e Zi”, i cili kryesohet nga politikani shqiptar, Dritan Abazoviçi   Sipas raportimeve, koalicionet […]

Kryekomunari i Tuzit u zgjodh deputet, jep dorëheqjen për të mbajtur qytetin

Nik Gjeloshaj në zgjedhjet e fundit parlamentare të Malit të Zi u zgjodh deputet si përfaqësues i “Listës Shqiptare”.   Gjeloshaj përveç mandatit të deputetit mbante dhe postin e kryetarit të Komunës së Tuzit.   I gjetur përballë dilemës për të vendosur se cilën detyrë do të pranonte, ai ka zgjedhur të heqë dorë […]

Shqiptarët në Mal të Zi mund të përdorin simbolet kombëtare

Me propozim nga Këshilli Kombëtar i Shqiptarëve në Mal të Zi qeveria e atij vendi ka miratuar përdorimin e flamurit kombëtar shqiptar. Po ashtu qeveria e Malit të Zi ka miratuar edhe përdorimin e himnit kombëtar të Shqipërisë si dhe 28 nëntorin si festë kombëtare për shqiptarët në atë vend.   Përdorimi i simboleve […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara