Tuesday 27 February 2024
Tuesday 27 February 2024

Organi koordinues kombëtar i Malit të Zi për sëmundjet infektive kërkoi ndihmën e NATO-s në luftën kundër koronavirusit. Mali i Zi kërkon 320 respiratorë, 4,000 teste për koronavirus, 1.000 shtretër me dyshekë, më shumë se pesë milion maska kirurgjikale, një milion veshje për mjekët.

 

Vendi i vogël ballkanik ka kërkuar edhe 150 shtretër me pajisje spitalore shtesë, 6 milion doreza dhe 10,000 litra alkool mjekësor. Për sa i përket pajisjeve mjekësore, Mali i Zi i kërkoi NATO-s edhe tamponë, defibrilatorë, 40 laringoskopë dhe 20 bronkoskopë.

Ndërkohë, Kryqi i Kuq ka shpërndarë në Podgoricë mbi 240 pako ndihmash për familjet në nevojë, pensionistët me të ardhura të ulëta dhe të moshuarit, të cilët nuk kanë askënd që ti ndihmojë. Sekretari i Kryqit të Kuq të Cetinjes, Bozidar Drecun tha për Radion kombëtare se rreth 20 vullnetarë në ditë janë jashtë në terren dhe shpërndajnë pako me ushqime bazë dhe ndihma mjeksore.

 

Kryqi i Kuq po ndihmon me përparësi personat mbi 65 vjeç. Ai shtoi se për të lehtësuar komunikimin, ata kanë hapur edhe një qendër telefonike ku vullnetarët janë në dispozicion çdo ditë, përveç të dielave, nga 9 e mëngjesit deri në ora 6 pasdite.

Më shumë

Gjeloshaj: Joanikije të distancohet nga ata që kënduan për Kosovën

Kryetari i Komunës së Tuzit në Mal të Zi, Nik Gjeloshaj, i bëri thirrje mitropolitit të Kishës Ortodokse Serbe në Mal të Zi, Joanikije, që të distancohet nga ata që kënduan këngë nacionaliste me vargjet “Kur ushtria të kthehet në Kosovë”, gjatë shugurimit të tij, më 5 shtator.   Këto vargje mund të shihen […]

Parlamenti i Malit të Zi, shkarkon ministrin që mohoi gjenocidin në Srebrenicë

Parlamenti i Malit të Zi, të enjten mbrëma shkarkoi ministrin e Drejtësisë dhe të Drejtave të Njeriut dhe Pakicave, Vladimir Leposaviç, për shkak të qëndrimit të tij mohues ndaj gjenocidit në Srebrenicë dhe dhe miratoi një rezolutë që ndalon mohimin e gjenocidit në atë qytet.   Shkarkimi i ministrit tij u bë me propozimin […]

Ua mori ushtria jugosllave, shqiptarëve të Malit të Zi u rikthehen pronat pas 30 vitesh

Shqiptarët e Malit të Zi, në Ulqin, kanë mbyllur një kalvar me pronat pas 30 vitesh.   Falë iniciativës së deputetit shqiptar atje, Genci Nimanbegu, Kuvendi i Malit të Zi ka votuar ligjin për kthimin e pronës së Valdanosit ish pronarëve.   Kjo konsiderohet një fitore e madhe për shqiptarët në Mal të Zi, […]

Shqiptarët gjatë pluralizmit në Mal të Zi

Në sesionin shkencor “Shqiptarët në Mal të Zi gjatë tri dekadave të fundit” u shpalosen analiza shumëdimensionale mbi proceset dhe dukuritë që kanë ndodhur gjatë pluralizmit në këtë vend.   Studiuesë të ndryshëm shfaqen pikëpamje dhe analiza mbi pozitën e shqiptarëve dhe për nivelin e integrimit të tyre në Mal të Zi.   […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara