e shtunë 16 janar 2021
e shtunë 16 janar 2021

 

Testi i koronavirusit nuk do të jetë më i detyrueshëm për të hyrë në Mal të Zi.

 

Ministrja e Shëndetësisë e këtij vendi, Jellena Boroviniç Bojoviç, tha se testi nuk do të jetë i nevojshëm as për shtetasit malazezë, as për të huajt.

 

Boroviniç Bojoviç tha se do të hiqet edhe ndalesa për trafikun midis qyteteve të Malit të Zi, gjatë fundjavave.

 

Sipas saj, lehtësimi i masave është bërë pas përmirësimit të situatës epidemiologjike.

 

Ajo tha se shkalla e përdorimit të kapaciteteve spitalore aktualisht është rreth 57 për qind, krahasuar me gjysmën e dytë të dhjetorit kur ka qenë 67 për qind.

 

Instituti i Shëndetit Publik në Mal të Zi ka njoftuar të hënën edhe për 388 raste të reja me koronavirus dhe për katër viktima.

 

Numri i përgjithshëm i rasteve aktive në këtë vend me mbi 620,000 banorë, aktualisht është 9,595.

 

Që nga fillimi i pandemisë së koronavirusit, në pranverë të vitit të kaluar, Mali i Zi ka konfirmuar gjithsej 52,819 raste me koronavirus.

 

Prej tyre, 729 pacientë kanë vdekur.

 

 

Më shumë

Kryekomunari i Tuzit u zgjodh deputet, jep dorëheqjen për të mbajtur qytetin

Nik Gjeloshaj në zgjedhjet e fundit parlamentare të Malit të Zi u zgjodh deputet si përfaqësues i “Listës Shqiptare”.   Gjeloshaj përveç mandatit të deputetit mbante dhe postin e kryetarit të Komunës së Tuzit.   I gjetur përballë dilemës për të vendosur se cilën detyrë do të pranonte, ai ka zgjedhur të heqë dorë […]

NATO, shqetësim për Malin e Zi. Ish-zyrtari: BE të rrisë ndikimin në Ballkan

Përballë mundësisë së krijimit të një qeverie të re pro-ruse dhe pro-serbe në Malin e Zi pas zgjedhjeve të fundjavës, NATO po e ndjek me vëmendje situatën në vendin e vogël por të rëndësishëm të aleancës perëndimore.   Një ish-zyrtar i lartë i NATO-s tha për Euronews se BE duhet të përmirësojë marrrëdhëniet me […]

Mal i Zi, Partia e Gjukanoviç në opozitë, Dritan Abazoviç zgjedh koalicionin me partitë pro serbe për qeverinë e re

Për herë të parë pas 30 vitesh në pushtet, partia Demokratike e Socialistëve, e udhëhequr nga presidenti Gjukanoviç nuk do jetë ajo që do të drejtojë Malin e Zi.   Pas rezultateve të zgjedhjeve të së dielës ku qytetarët zgjodhën të votonin për koalicionin pro serb, ky i fundit nisi negociatat për të siguruar […]

Nis festa kuq e zi në Mal të Zi, shqiptarët fitojnë dy deputetë

Në komunën shqiptare të Tuzit, në Mal të Zi, ka nisur festa, pasi koalicioni shqiptar ka arritur të sigurojë dy mandate deputetësh në Kuvend. Teksa rezultatet janë drejt fundit, tashmë është e sigurt që dy deputetë shqiptarë do të kenë karriget e tyre në parlamentin malazez. Menjëherë pas kësaj ka nisur festa me flamujt […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara