e diel 5 dhjetor 2021
e diel 5 dhjetor 2021

 

Në Maqedoninë e Veriut kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI), Ali Ahmeti u drejtoi të hënën ftesë publike katër drejtuesve të partive Alternativa, Besa, Aleanca për Shqiptarët (AA) dhe Partia Demokratike Shqiptare (PDSH) për t’u takuar me qëllim diskutimin e një marrëveshjeje të mundshme rreth bashkimit të faktorit politik shqiptar.

Ftesa e Ahmetit iu përcoll Afrim Gashit, drejtues të Alternativës, Bilall Kasamit drejtues të Lëvizjes Besa, Ziadin Selës, drejtues të AA-së dhe Menduh Thaçit drejteus të PDSH-së.

“Takimin ju ftoj që ta realizojmë në përvjetorin e Marrëveshjes së Ohrit, ditën e enjte, 13 gusht 2020, me fillim në ora 12:00,” – shkruan Ahmeti në Facebook.

Pas zgjedhjeve të 15 korrikut në Maqedoninë e Veriut, shqiptarët mundën të fitonin 33 deputetë

Rezultati i zgjedhjeve ishte si më poshtë:

  • 46 mandate – (35.89%) Lidhja Socialdemokrate e Maqedonisë (LSDM) dhe Lëvizja Besa, kryetarë Zoran Zaev dhe Bilal Kasami;
  • 44 mandate – (34.57%) Organizata e Brendshme Revolucionare Maqedonase – Partia Demokratike për Unitetin Kombëtar Maqedonas (VMRO-DPMNE), kryetar Hristijan Mickoski;
  • 15 mandate – (11.48%) Bashkimi Demokratik për Integrim (BDI), kryetar Ali Ahmeti;
  • 12 mandate – (8.95%) Aleanca për Shqiptarët (AA) dhe Alternativa, kryetarë Ziadin Sela dhe Afrim Gashi;
  • 2 mandate – (4.2%) E Majta (Levica), kryetar Dimitar Apasiev;
  • 1 mandat – (1.53%) Partia Demokratike Shqiptare (PDSH), Menduh Thaçi;

Në legjislaturën e shkuar parlamenti kishte 22 deputetë shqiptarë dhe me këtë rritje të ndjeshme – 11 deputetë më shumë – faktori politik shqiptar duket të jetë më vendimtar për zhvillimet politike, sikurse pritet të jetë formimi i qeverisë.

Më herët në një intervistë për Euronews Albania kryetari i BDI-së, Ahmeti qe shprehur i hapur për uljen në tryezë me të gjitha partitë shqiptare.

BDI u paraqit në zgjedhje duke kërkuar postin e kryeministrit. Naser Ziberi qe kandidati i tyre për këtë post, të cilin sipas Ahmetit nuk do ta vënë në diskutim me cilëndo palë që do të hyjnë në bisedime.

Më 13 gusht 2001 pas një konflikti të armatosur u nënshkrua mes përfaqësuesve ndërkombëtar, udhëheqësve politik maqedonas dhe shqiptar e ashtuquajtur “Marrëveshje e Ohrit” e cila mëtoi t’u garantonte shqiptarëve të drejta shtetformuese në Maqedoninë e Veriut.

Në marrëveshjen e firmosur u zotua se do të garantohej zhvillimi i pushtetit të decentralizuar, mosdiskriminimi, shprehja e identitetit, arsimimi dhe përdorimi i gjuhës shqipe, mirëpo herë pas here nga shqiptarët ka pasur pretendime se kjo marrëveshje u nëpërkëmb.

Më shumë

Maqedoni e Veriut: Opozita fiton – Zaev jep dorëheqjen

Në zgjedhjet lokale në Maqedoninë e Veriut, opozita ka fituar bindshëm. Zorav Zaev reagoi duke dhënë dorëheqjen si kryeministër e kryetar i partisë, LSDM.   Opozita i fitoi bindshëm zgjedhjet lokale në Maqedoninë e Veriut. Pas përfundimit të votimeve në balotazh të dielën, (31.10) partia VMRO-DPMNE shpalli fitoren në 20 nga 44 komuna sa […]

Digjet spitali në Tetovë – viktima dhe të plagosur

Një zjarr përfshiu të mërkurën mbrëma spitalin në Tetovë ku ishin të shtrirë të sëmurë nga COVID-19 duke lënë pas vetes viktima të dhe të plagosur.   Ministri i Shëndetësisë i Maqedonisë së Veriut, Venko Filipçe, tha se deri tash janë konfirmuar 10 viktima, por numri mund të rritet.   Në Tetovë ndodhet […]

20-vjetori i Marrëveshjes së Ohrit

Nënshkrimi i Marrëveshjes së Ohrit u bë i mundur pas luftës së armatosur të vitit 2001. Marrëveshja u realizua me ndihmën e bashkësisë ndërkombëtare.   Qeveria e Maqedonisë së Veriut në bashkëpunim me programin për ndërtimin e paqes dhe të drejtat e njeriut në Universitetin Columbia organizoi panelin ndërkombëtar “Përtej Ohrit”.   Në panelin ndërkombëtar […]

Kalon ligji për shtetësi në RMV, iniciativë e partive shqiptare

Me 57 vota “Pro” dhe 32 “Kundër”, Kuvendi i Maqedonisë së Veriut miratoi ligjin për shtetësi. Me ndryshimet në këtë ligj synohet të zgjidhet problemi i mijëra qytetarëve, shumë prej tyre shqiptarë, të cilëve u mohohet shtetësia edhe pse janë lindur ose me vite jetojnë në territorin e Maqedonisë së Veriut. Ligji parashikon që […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara