e diel 5 dhjetor 2021
e diel 5 dhjetor 2021

 

 

Me 116 vota “pro” dhe asnjë “kundër” është konstituar përbërja e dhjetë parlamentare në Maqedoninë e Veriut.

 

Seanca konstituive u mbajt nën protokolle të vecanta për shkak të masave mbrojtëse kundër COVID-19. Gjatë hyrjes deputetët janë kontrolluar për temperaturën.

 

Deputetë të përbërjes së re parlamentare ditën e parë të punës e kanë filluar ndryshe. Si shembull Deputetët e partisë “E Majta”Dimitar Apasiev dhe Borislav Krmov në vendin e punës kanë arritur me bicikletë,sic thanë, si simbolikë kundër benefiteve të deputyetëve,  kurse Deputeti i VMRO-DPMNE-së Timço Mucunski në rrjetet sociale është ankuar se nuk I është lejuar që trotinetin e tij ta fus në ndërtesën e parlamentit

 

Kryesuesi Talat Xhaferi i ka uruar kolegët deputetë duke theksuar se nga ky moment, mandati I përbërjes paraprake parlamentare, ka përfunduar

 

Ka përfunduar edhe mandati I Kryeministrit Teknik Oliver Spasovski dhe Ministrave në Qeveri, por ata do të mbeten në detyrë deri në zgjedhjene e qeverisë së re.

 

Presidenti i vendit Stevo Pendarovski në afat prej 10 ditëve duhet të konsultohet me partitë, për të parë se kush ka siguruar shumicën parlamentare dhe ta jep mandatin për formimin e Qeverisë së re, raporton KlanMacedonia.

 

 

Më shumë

Maqedoni e Veriut: Opozita fiton – Zaev jep dorëheqjen

Në zgjedhjet lokale në Maqedoninë e Veriut, opozita ka fituar bindshëm. Zorav Zaev reagoi duke dhënë dorëheqjen si kryeministër e kryetar i partisë, LSDM.   Opozita i fitoi bindshëm zgjedhjet lokale në Maqedoninë e Veriut. Pas përfundimit të votimeve në balotazh të dielën, (31.10) partia VMRO-DPMNE shpalli fitoren në 20 nga 44 komuna sa […]

Digjet spitali në Tetovë – viktima dhe të plagosur

Një zjarr përfshiu të mërkurën mbrëma spitalin në Tetovë ku ishin të shtrirë të sëmurë nga COVID-19 duke lënë pas vetes viktima të dhe të plagosur.   Ministri i Shëndetësisë i Maqedonisë së Veriut, Venko Filipçe, tha se deri tash janë konfirmuar 10 viktima, por numri mund të rritet.   Në Tetovë ndodhet […]

20-vjetori i Marrëveshjes së Ohrit

Nënshkrimi i Marrëveshjes së Ohrit u bë i mundur pas luftës së armatosur të vitit 2001. Marrëveshja u realizua me ndihmën e bashkësisë ndërkombëtare.   Qeveria e Maqedonisë së Veriut në bashkëpunim me programin për ndërtimin e paqes dhe të drejtat e njeriut në Universitetin Columbia organizoi panelin ndërkombëtar “Përtej Ohrit”.   Në panelin ndërkombëtar […]

Kalon ligji për shtetësi në RMV, iniciativë e partive shqiptare

Me 57 vota “Pro” dhe 32 “Kundër”, Kuvendi i Maqedonisë së Veriut miratoi ligjin për shtetësi. Me ndryshimet në këtë ligj synohet të zgjidhet problemi i mijëra qytetarëve, shumë prej tyre shqiptarë, të cilëve u mohohet shtetësia edhe pse janë lindur ose me vite jetojnë në territorin e Maqedonisë së Veriut. Ligji parashikon që […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara