e mërkurë 8 dhjetor 2021
e mërkurë 8 dhjetor 2021

 

Kryeministri maqedonas Zoran Zaev shkoi të enjten në Sofje të Bullgarisë në përpjekje për të gjetur një zgjidhje të problemeve midis dy vendeve. Zoti Zaev ka paraqitur propozime konkrete, siç njoftoi homologu i tij bullgar, Stefan Janev, por ato nuk janë bërë ende publike. Problemi po mban peng jo vetëm përparimin e Maqedonisë së Veriut drejt BE-së, por edhe të Shqipërisë, për shkak se vendet më me ndikim në Bruksel dëshirojnë që bisedimet të hapen njkohësisht si për Shkupin edhe për Tiranën.

 

Autoritetet qeveritare maqedonase janë të vetëdijshme se një zgjidhje e problemit të vjetër bullgaro-maqedonas nuk mund të gjendet brenda pak ditësh, përpara takimit të Këshillit Evropian në Bruksel, ku si Shkupi edhe Tirana presin një datë për fillimin e bisedimeve për anëtarësim në Bashkimin Evropian.

 

Kryeministri Zoran Zaev ka udhëtuar me një pjesë të kabinetit të tij në vendin fqinj ku ka paraqitur propozime konkrete për zgjidhjen e problemit, ashtu siç njoftoi në një konferencë shtypi homologu i tij bullgar, Stefan Janev. Por, asnjëri nga kryeministrat nuk dha hollësi mbi këto popozime.

 

Zoran Zaev, nga ana tjetër theksoi propozimin e Portugalisë, e cila aktualisht ka radhën e kryesimit të Bashkimit Evropian, si një bazë e mirë, që sipas tij do të çonte drejt zgjidhjes. Ai nënvizoi edhe atë që në Shkup njihet si “udhërrëfyesi” drejt BE-së, apo në Sofje si “hartë udhëtimi”, për bashkëpunim në të gjitha fushat e mundshme me afate konkrete dhe për intensitetin e punës së Komisionit të çështjeve historike dhe arsimore midis dy vendeve.

 

Zaev tha se problemi i dyanshëm duhet të zgjidhet midis dy vendeve.

 

Ndërkohë, kryeministri bullgar Stefan Janev tha se çështja duhet të zgjidhet “në kuadër të rregullave dhe të dialogut që do të pastrojë gjërat midis nesh, për të mos i lënë probleme të pazgjdhura familjes evropiane (BE-së)”.

 

Ndërkohë që të dy palët shpresojnë në një zgjidhje përmes dialogut të hapur dhe të sinqertë, kryeministri i përkohshëm bullgar tha se:​

 

“Ne e mbështesim fuqimisht perspektivën e Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe të Shqipërisë si dhe të vendeve të tjera të Ballkanit perëndimor drejt integrimit në Bashkimin Evropian”, ndërsa theksoi nevojën e respektimit të Marrëveshjes për Fqinjësi të mirë me Maqedoninë e Veriut të arritur në vitin 2017.

 

Zaev në Sofje u takua edhe me drejtues të tjerë të partive politike, teksa u prit edhe nga presidenti Rumen Radev.

 

Një nga elementet në propozimin portugez ka të bëjë me zotimin që Maqedonia e Veriut të pranojë se gjuha maqedonase është kodifikuar në vitin 1945. Por, Bullgaria ngul këmbë që të theksohen rrënjët e gjuhës maqedonase, përkatësisht të qenurit e saj një dialekt perëndimor i bullgarishtes.

 

Dy vendet po ashtu nuk kanë arritur të merren vesh mbi ‘historinë e përbashkët’, siç e kanë quajtur ekspertët e të dy palëve, përfshirë përkatësinë etnike të disa prej figurave më të shquara historike dhe kulturore që të dyja palët i llogarisin si të tyre.

 

Më shumë

Maqedoni e Veriut: Opozita fiton – Zaev jep dorëheqjen

Në zgjedhjet lokale në Maqedoninë e Veriut, opozita ka fituar bindshëm. Zorav Zaev reagoi duke dhënë dorëheqjen si kryeministër e kryetar i partisë, LSDM.   Opozita i fitoi bindshëm zgjedhjet lokale në Maqedoninë e Veriut. Pas përfundimit të votimeve në balotazh të dielën, (31.10) partia VMRO-DPMNE shpalli fitoren në 20 nga 44 komuna sa […]

Digjet spitali në Tetovë – viktima dhe të plagosur

Një zjarr përfshiu të mërkurën mbrëma spitalin në Tetovë ku ishin të shtrirë të sëmurë nga COVID-19 duke lënë pas vetes viktima të dhe të plagosur.   Ministri i Shëndetësisë i Maqedonisë së Veriut, Venko Filipçe, tha se deri tash janë konfirmuar 10 viktima, por numri mund të rritet.   Në Tetovë ndodhet […]

20-vjetori i Marrëveshjes së Ohrit

Nënshkrimi i Marrëveshjes së Ohrit u bë i mundur pas luftës së armatosur të vitit 2001. Marrëveshja u realizua me ndihmën e bashkësisë ndërkombëtare.   Qeveria e Maqedonisë së Veriut në bashkëpunim me programin për ndërtimin e paqes dhe të drejtat e njeriut në Universitetin Columbia organizoi panelin ndërkombëtar “Përtej Ohrit”.   Në panelin ndërkombëtar […]

Kalon ligji për shtetësi në RMV, iniciativë e partive shqiptare

Me 57 vota “Pro” dhe 32 “Kundër”, Kuvendi i Maqedonisë së Veriut miratoi ligjin për shtetësi. Me ndryshimet në këtë ligj synohet të zgjidhet problemi i mijëra qytetarëve, shumë prej tyre shqiptarë, të cilëve u mohohet shtetësia edhe pse janë lindur ose me vite jetojnë në territorin e Maqedonisë së Veriut. Ligji parashikon që […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara