e diel 24 tetor 2021
e diel 24 tetor 2021

 

Një buxhet historik i përbashkët dhe një politikë e përbashkët klimatike: Kancelarja Angela Merkel kapërceu dy nga problemet kryesore të BE-së.

 

Pas një takimi maratonë 27 vendet anëtare të BE-së u zotuan se deri në vitin 2030 do të ulin me 55 përqind emetimet e gazrave që shkaktojnë efektin serrë. Fakti që ky qëllim u arrit një ditë para samitit të OKB-së që një arritje domethenëse për të cilën “ia vleu të kalojmë një natë pa fjetur” tha Angela Merkel.

 

Frenuesi më i madh në këto bisedimeve të BE-së ishte kryeministri polak, i cili kërkoi garanci që vendi i tij nuk do të pësojë humbje financiare nga masat e ardhshme për mbrojtjen e mjedisit. Në këmbim të heqjes dorë nga vetoja për buxhetin Mateusz Morawiecki bëri gjithçka për të marrë kompensimin maksimal financiar për Poloninë për ristrukturimin ekonomik të rajoneve të qymyrit dhe degëve të tjera të ekonomisë të prekura nga ristrukturimet.

 

Beteja polake

 

Thelbi i mosmarrëveshjes lidhej me tregtimin e emetimeve: Polonia dëshiron të përjashtohet nga një sërë kushtesh që do të përforcohen në të ardhmen si dhe të mbajë një pjesë të të ardhurave nga tregtia e emetimeve. Pas një beteje të ashpër kryeministri mbeti i kënaqur dhe deklaroi se Polonia do të marrë më shumë para sesa pritej fillimisht.

 

Shoqatat mjedisore kritikuan se ulja me 55 përqind e emetimeve të gazeve serrë për të cilën u ra dakord është shumë e ulët. Drejtuesi i Greenpeace Martin Kaiser kërkon një ulje prej 65 përqind.

 

Nga ana tjetër kancelarja deklaroi se ajo nuk donte të imagjinonte se çfarë do të kishte ndodhur nëse vendet e BE-së nuk do të kishin rënë dakord. BE-ja e sheh veten si  pioniere ndërkombëtare për mbrojtjen e klimës dhe një dështim i tillë do të kishte qenë një turp i madh për Merkelin si Presidente e Këshillit.

 

 

Më shumë

Pak gatishmëri në BE për pranimin e refugjatëve nga Afganistani

Ministrat e Brendshëm të BE kërkojnë samit të jashtëzakonshëm lidhur me qëndrimin ndaj refugjatëve nga Afganistani. Fillimisht do të pranohen afganët, që kanë qenë bashkëpunëtorë të Perëndimit dhe hasin në rrezik akut.   Ministri i Brendshëm me periudhën më të gjatë në detyrë në BE u apeloi në ndërgjegje homologëve të tij. „Ne duhet […]

Cila do të jetë politika e jashtme gjermane nën një kancelar Armin Laschet?

Konservatori Laschet dëshiron ta zhvillojë Evropën me një bërthamë shtetesh vullnetare, të orientuara te Gjermania dhe Franca. Ai ka për ushtrinë, Kinën e Rusinë pikëpamje të ndryshme nga Të Gjelbrit, shkruan Auron Dodi. Fjalimi programatik i Armin Lashetit, kryetarit të partisë së kancelares Merkel, CDU dhe kandidatit për kancelar të CDU/CSU-së i drejtohej si […]

Konferenca e së ardhmes: Bashkimi Europian pyet qytetarët

Për një vit qytetarët e Bashkimit Europian do shprehin mendimin e tyre, kurse politikanët premtojnë t’i dëgjojnë. Por çfarë do të bëhet realitet nga këto ide? Eksperimenti me “konferencën e së ardhmes” në BE ka filluar.   Presidenti francez, Emmanuel Macron e sheh veten si babain e “konferencës për të ardhmen e Europës”. Këtë […]

Ushtarët paralajmërojnë për “luftë civile” në Francë

Një revistë e krahut të djathtë në Francë tha se mbi 100,000 njerëz kanë nënshkruar një letër të hapur të një grupi ushtarësh në shërbim, që paralajmërojnë për kërcënimin e luftës civile në Francë.   Letra, e publikuar të dielën vonë në “Valeurs Actuelles”, e akuzon Qeverinë për “koncesione” ndaj islamizmit dhe thotë se […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara