e mërkurë 8 dhjetor 2021
e mërkurë 8 dhjetor 2021

 

Zbatimi i marrëveshjeve të firmosura mes qeverisë së Shqipërisë dhe asaj të Kosovës ka ngecur. Një fakt të tillë e konstatoi edhe kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, në fillim të marsit gjatë një vizite në Shqipëri.

 

Që prej janarit të vitit 2014 kur u realizua takimi i parë në Prizren, e deri në takimin e fundit mes dy qeverive më 2 tetor të vitit të shkuar, numri i marrëveshjeve të nënshkruara mes Shqipërisë dhe Kosovës është mbi 80.

 

Nga kjo duzinë marrëveshjesh të firmosura, vetëm një pjesë janë materializuar. Fatin që të realizohen e kanë pasur marrëveshjet për heqja e tarifave roaming, pika doganore e Kosovës në Portin e Durrësit apo unifikimi i modeleve të certifikatave shëndetësore.

 

Gjithashtu janë realizuar pjesërisht, krijimi i bursës shqiptare të energjisë elektrike, Fondi Zhvillimor për Luginën e Preshevës, si dhe Dhoma Ekonomike Shqipëri-Kosovë.

 

Fatkeqësisht, pjesa tjetër, ajo dërrmuese e marrëveshjeve të firmosura vijon të mbetet në letër. Sipas një analize të realizuar vitin e shkuar nga Instituti GAP dhe Riinvest në Kosovë, në fushën e tregtisë, rreth 49 për qind e objektivave janë realizuar, 40 për qind janë ende në zbatim ndërsa 11 për qind nuk janë realizuar fare.

 

Më shumë

Kojliku Qeros kthehet pas 400 vitesh në Shqipëri

Specia e rrallë e rrezikuar jo vetëm në Shqipëri por edhe në botë, e njohur me emrin Kojliku qeros, është shfaqur në vendin tonë pas 400 vitesh.   Ky shpend është një specie shtegtare, dikur e pranishme deri ne shekullin e 17-të në Europë si në Francë, Zvicër, Gjermani, Austri dhe Ballkanin perëndimor. […]

Aleanca e dështuar/ PD-LSI zbulojnë prapaskenat e humbjes së 25 Prillit

Që pas humbjes në 25 Prill, mes opozitarëve të PD dhe LSI mbizotëroi një klimë e ftohtë, gati armiqësore, për një mllef të përmbajtur dhe të pathënë më parë. Deri kur, natën e të enjtes, Gazmend Bardhi i Open nuk ka duruar më dhe ka hapur Kutinë e Pandorës për gabimet para zgjedhjeve […]

Berisha: Dorëzojmë 4200 firma për Kuvendin

Lideri historik i Partisë Demokratike, Sali Berisha, dhe mbështetësit e tij dorëzuan mbrëmjen e së mërkurës, 4200 firmat që ata deklaruan se janë mbledhur për të kërkuar thirrjen e Kuvendit kombëtar të kësaj partie. Ato u depozituan më pas në zyrën e kryetarit të Këshillit Kombëtar Edi Paloka.   Mbi tryezën e një […]

Ish-zyrtari iranian i akuzuar për masakra gjykohet në Durrës

Një ish-zyrtar i Iranit i akuzuar për krime kundër njerëzimit dhe krime lufte përballet me procesin gjyqësor të drejtësisë nga Sudia në Gjykatën e Durrësit në Shqipëri.   Hamid Noury nën gjykimin e Stokholmit u zhvendos në Shqipëri për të dëgjuar dëshmi për thuajse 15 ditë me seancën që nisi sot rreth orës […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara