e premte 22 janar 2021
e premte 22 janar 2021

 

 

Etnografe dhe publiciste angleze, studiuese e popujve të Ballkanit dhe mike e shqiptarëve.

 

Në fund të shekullit të XIX , Edit Durham kaloi disa vite duke udhëtuar në Ballkan.

 

Një nga vendet, të cilat ajo vizitoi ishte dhe Shqipëria.

 

Ajo tregoi një interes të veçantë për kulturën e traditën shqiptare, si dhe duke u fokusuar në çështjen shqiptare.

 

Ajo shkruajti disa libra rreth Ballkanit dhe për Shqipërinë, nga të cilët “High Albania” (Shqipëria e Epërme), ku paraqet mjaft të dhëna etnografike mbi Shqipërinë e asaj kohe.

 

Një nga veprat e saj është gjithashtu edhe “Brenga e Ballkanit”, ku na jep një pasqyrë të gjerë për Shqipërinë dhe shqiptarët, doket dhe zakonet e tyre.

 

Edit Durham mbrojti të drejtat dhe interesat e shqiptarëve, duke mbështetur pavarësinë e Shqipërisë, si dhe pranimin e saj në Lidhjen e Kombeve.

 

 

 

 

 

Foto nga Mary Edith Durham gjatë qëndrimit në trevat shqiptare

 

 

 

 

 

 

 

 

Më shumë

Mary Edith Durham (1864 – 15 Nëntor 1944) – mikesha e përjetshme e shqiptarëve (foto)

Etnografe dhe publiciste angleze, studiuese e popujve të Ballkanit dhe mike e shqiptarëve.   Në fund të shekullit të XIX , Edit Durham kaloi disa vite duke udhëtuar në Ballkan.   Një nga vendet, të cilat ajo vizitoi ishte dhe Shqipëria.   Ajo tregoi një interes të veçantë për kulturën e traditën shqiptare, […]

103-vjetori i ndarjes nga jeta të atdhetarit dhe luftëtarit shqiptar Themistokli Gërmenji (Korçë, 1871 – Selanik, 9 nëntor 1917)

Veprimtar i lëvizjes kombëtare dhe demokratike para dhe pas Pavarësisë së Shqipërisë. Lindi në Korçë, ku mori mësimet e para. Më 1892 mërgon për në Rumani, ku punoi në fillim çirak e më pas u mor me tregti. U lidh me shoqëritë patriotike “Drita” e “Dituria” dhe u përfshi në veprimtarinë e tyre […]

149-vjetori i lindjes së At Gjergj Fishtës, ndër figurat më mbizotëruese të letërsisë shqipe

Lindi në Fishtë të Zadrimës më 23 tetor 1871. Ndoqi shkollat françeskane në Troshan e Shkodër. Studioi teologji, filozofi e gjuhë të huaja në seminaret dhe institutet françeskane në Sutjekë, Livno, Kreshevo. Më 1902 u emërua drejtor i shkollës françeskane në Shkodër ku vendosi shqipen si gjuhë mësimi. Përfaqësoi shoqërinë “Bashkimi” më 1908 në […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara