e martë 16 gusht 2022
e martë 16 gusht 2022

 

Komiteti Teknik i Ekspertëve, forcoi masat parandaluese ndaj COVID-19, pas shtimit të infektimeve dhe vdekjeve nga koronavirusi gjatë verës.

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, tha se “mbi 95 për qind e infektimeve të reja u përkasin personave të pavaksinuar ende”.

Ashtu si gushti edhe shtatori do të jetë muaj i hapur për vaksinim të shpejtë të popullatës.

Qarkullimi për banorët do të ndalohet nga ora 11 e mbrëmjes deri në 6 të mëngjesit, ndërsa u vendosën një seri masash të tjera për udhëtarët, që hyjnë në Shqipëri nga të gjitha pikat kufitare.

Ata duhet të kenë pasaportën e vaksinimit, një test negativ brenda 72 orëve të fundit, si dhe një provë se e kanë kaluar infektimin me Sars-Cov2 në 6 muajt e fundit. Shtetasit shqiptarë që kthehen nga jashtë dhe nuk i kanë këto dokumenta, do të vet-izolohen për 10 ditë nën kontrollin e autoriteteve shëndetësore.

Në aeroporte do të lejohen vetëm udhëtarët me maska, të pashoqëruar nga familjarët e tyre. Komiteti i Ekspertëve të Vaksinimit rekomandoi vaksinimin e detyruar për stafet mjekësore, arsimtarët dhe studentët brenda 30 shtatorit.

Ekspertët lanë në fuqi urdhërin mbi përdorimin e maskave në mjedise të mbyllura, në qendra tregtare, transport publik dhe në të gjitha mjediset, ku nuk ka distancim fizik mes njerëzve.

Gjobat për qytetarët që nuk mbajnë maskat mund të shkojnë nga 30 deri në 50 dollarë. Ndërsa për bizneset që nuk respektojnë protolkollet e shëndetësisë gjobat mund të shkojnë nga 1 mijë deri në 7 mijë dollarë.

Shqipëria ka humbur zyrtarisht gjatë një viti e gjysmë të pandemisë 2 mijë e 490 jetë njerëzore, dhe ka pasur rreth 143 mijë infektime.

Më shumë

Kuvendi i Berishës, shkarkon Bashën

Partia Demokratike ndodhet në një krizë të thellë ekzistenciale. Shenjat e krizës janë të dukshme. PD është sot e përçarë keqazi.   Demokratët janë rrjeshtuar në dy grupime kundërshtare: njëri me mbështetës të Sali Berishës, ish-liderit historik të PD, të shpallur “Person non grata” nga qeveria amerikane për “vepra korrupsioni që minojnë demokracinë në […]

“Non-grata”, Berisha shkon me ‘Foltoren’ në SHBA

Të dielën e 5 dhjetorit ora 12:00 me orën lokale, do të zhvillohet ‘Foltorja’ e ish-kryeministrit Sali Berisha me shqiptarët e Amerikës. Njoftimin e ka bërë publik lideri historik i PD përmes një postimi në Facebook. Organizimi është bërë nga diaspora shqiptare në SHBA.   Takimi do të zhvillohet me video-konferencë njësoj sikur të […]

Shqipëri – Kosovë, pa ndalesa në kufi!

Në mbledhjen e përbashkët të dy qeverive, Kosovës dhe Shqipërisë që po mbahet sot në Elbasan, ministri i Brendshëm Bledi Çuçi shpjegoi tre marrëveshjet e arritura. Tre marrëveshjet synojnë lehtësimin e lëvizjes së qytetarëve në të dy anët e kufirit. “Dua ta filloj nga kjo e fundit që ka të bëjë me lejet e […]

Berisha për Zërin e Amerikës: Unë do marr PD-në, nuk bëj parti tjetër

Ish kryeministri dhe drejtuesi i Partisë Demokratike, Sali Berisha përjashton në mënyrë kategorike, krijimin e një force të re politike. Në një intervistë për Zërin e Amerikës, ai shprehet i bindur se kuvendi i thirrur prej tij dhe mbështetësve të tij më 11 dhjetor do të shënojë një rithemelim të kësaj partie të […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara