e diel 28 shkurt 2021
e diel 28 shkurt 2021

 

Masat do të hyjnë në fuqi nga 3 nëntori

Ndër masat e reja Covid-19 të njoftuara nga Kryeministri Mitsotakis të Shtunën për të frenuar përhapjen e pandemisë ishin mbyllja totale e restoranteve, aktivitetet sportive, si dhe vendet e argëtimit, ndërsa do të ketë një shtetrrethim nga 12 në 5 të mëngjesit.

 

Bllokimi special, i ngjashëm me atë francez që do të zbatohet nga 3/11 në 3/12 sjell ndryshime në hartën epidemiologjike pasi territori do të ndahet në 2 zona.

 

Zona e parë përfshin zonat e gjelbërta dhe të verdha ndërsa masat e reja në to do të jenë përdorimi kudo i një maske dhe ndalimi i trafikut nga 12 mesnatë në 5 të mëngjesit.

 

Zona e dytë e rritjes së rrezikut përfshin zonat portokalli dhe të kuqe, dmth Atikën dhe të gjithë Greqinë Veriore dhe për to, bllokimi special do të zbatohet me një pezullim të hotelierisë, argëtimit dhe sporteve.

 

Zona e parë përfshin të gjitha prefekturat që deri më tani paraqisnin relativisht pak raste. Domethënë, ata që deri më sot janë në të GJELBËR dhe VERDHË. Masat e njohura tashmë do të zbatohen në këto zona, disa prej të cilave janë duke u zgjeruar. Në veçanti, masat e reja në këto zona janë si më poshtë:

 

  1. Përdorimi i maskave kudo, brenda dhe jashtë.

 

  1. Kufizimi i trafikut nga 12 në mbrëmje deri në 5 të mëngjesit.

 

  1. 50% aplikim për punë nga shtëpia në sektorin publik dhe privat

 

  1. mësimi i plotë online në universitete.

 

  1. nuk lejohen grumbullimet e njerzve

 

Zonat me rrezik të rritur përfshijnë zonat që deri më sot nuk janë vetëm në të KUQ por edhe në të VERDHË. Kjo është, e gjithë Greqia Veriore por edhe Atika, nga java tjetër.

 

Në këto zona, përveç masave tashmë në fuqi, do të shtohet si më poshtë:

 

  1. Funksionimi i të gjitha zonave të ngrënies është pezulluar, përveç për dërgimin në shtëpi të ushqimit dhe ta marrësh me vete.

 

  1. Funksionimi i argëtimit, kulturës dhe mjediseve sportive është pezulluar: Bare, kafene, kinema, muze dhe teatro si dhe palestra të mbyllura.

 

  1. Ndryshe nga pranvera, megjithatë, udhëtimet jashtë prefekturës nuk janë të ndaluara.
  2. Lëvizje e lirë, shkolla të hapura dhe dyqane.

 

 

Më shumë

Masat kufizuese, Greqia ndahet më dysh, maska me detyrim në çdo ambient, ora policore shtrihet në gjithë vendin

Masat do të hyjnë në fuqi nga 3 nëntori Ndër masat e reja Covid-19 të njoftuara nga Kryeministri Mitsotakis të Shtunën për të frenuar përhapjen e pandemisë ishin mbyllja totale e restoranteve, aktivitetet sportive, si dhe vendet e argëtimit, ndërsa do të ketë një shtetrrethim nga 12 në 5 të mëngjesit.   Bllokimi special, […]

Zjarri shkatërron kampin më të madh të migrantëve në Greqi

Një zjarr është raportuar të ketë shkatërruar kampin më të madh të migrantëve në Greqi. Kampi i stërngarkuar Moria gjendet në Ishullin Lesbos. Rreth 25 zjarrfikës dhe 10 pajisje tjera kanë luftuar zjarret ndërkohë që migrantët janë evakuuar. Gjendja shëndetësore e disa prej tyre është rënduar për shkak të ekspozimit ndaj tymit. Në disa […]

COVID-19/ Greqia: Pas 16 gushtit, test për udhëtarët, vetëm pika e Kakavijës dhe e Kapshticës janë të hapura

Qeveria greke njoftoi masa të reja kufizuese për të trajtuar shpërthimin e rasteve të koronavirusit në kufijtë e saj me Shqipërinë, të cilat bëhen detyruese pas 16 gushtit.   Sipas deklarimeve të zëdhënësit të qeverisë greke Aristotel Pelonis, të bëra të hënën pas një takimi të komitetit ndërqeveritar për pandeminë, është përcaktuar një regjim […]

Qeveria greke zgjat me 90 ditë lejet e qëndrimit për punëtorët sezonalë

Autoritete greke të Mbrojtjes Civile njoftuan se në këshillim me Ministrinë e Zhvillimit Rural dhe Ushqimit, zgjatën lejet e qëndrimit për 90 ditë për mijëra punëtorë sezonalë, pjesën më të madhe të të cilëve e përbëjnë shqiptarët. Punëtorët kërkohet të paraqesin një kërkesë tek autoritetet kompetente që shoqërohet me një deklaratë të përgjegjësisë së […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara