e diel 17 tetor 2021
e diel 17 tetor 2021

 

 

Banka Qendrore e Indisë ia ndaluar kompanisë Mastercard lëshimin e kartelave të reja për konsumatorët e brendshëm.

 

Banka e Rezervave të Indisë ka akuzuar këtë kompani për shkelje të ligjeve për ruajtje të të dhënave.

 

Banka ka thënë se Mastercard nuk ka vepruar në përputhje me rregullat, që u kërkojnë rrjeteve të huaja për kartela të tilla, që të ruajnë të dhënat për pagesat indiane ekskluzivisht në Indi.

 

Mastercard nuk ka reguar ende ndaj këtij vendimi.

 

Kjo kompani nuk do të mund të lëshojë asnjë lloj të kartelës në Indi nga 22 korriku.

 

Vendimi i Bankës së Rezervave nuk do të ketë ndonjë ndikim te konsumatorët ekzistues të Mastercard.

 

Vitin e kaluar, përmes Mastercard janë kryer 33 për qind të të gjitha pagesave në Indi, sipas një kompanie me bazë në Londër, PRPO, ka raportuar agjencia e lajmeve AFP.

 

Më herët gjatë këtij viti edhe kompanive American Express dhe Diners Club u është bllokuar lëshimi i kartelave të reja, për shkak të shkeljeve të ngjashme.

 

Kompanitë me bazë në Shtetet e Bashkuara kanë reaguar ashpër ndaj këtij vendimi, duke thënë se ai mund të rrisë shpenzimet e të bërit biznes në Indi.

 

Megjithatë, Banka indiane nuk ka kthyer vendimin mbrapsht.

 

Më shumë

Princ William, mesazh për miliarderët: Në vend që të udhëtoni në hapësirë, shpëtojeni Tokën

Së fundmi BBC ka publikuar një intervistë të zhvilluar me Princ William. Në intervistë, William ka dhënë një mesazh për të gjithë miliarderët që udhëtojnë në hapësirë. Duka i Cambridge  është shprehur se mendjet e mëdha duhet të mendojnë se si t’i zgjidhin problemet në planetin Tokë, në vend që të udhëtojnë në hapësirë […]

Gratë afgane protestojnë për rikthimin e të drejtave të tyre në arsim dhe punësim

Një grup i grave në Afganistan protestuan për rikthimin e të drejtave të tyre për arsim dhe punësim të cilat janë kufizuar pasi talebanët morën administrimin e vendit, raporton Anadolu Agency (AA).   Rreth 15 gra u mblodhën në parkun Shahr-e Naw që ndodhet në qendër të Kabulit dhe hodhën slogane duke mbajtur në […]

Talebanët i kërkojnë Uashingtonit të zhbllokojë rezervat e Bankës Qendrore të Afganistanit

Talebanët i kërkuan Uashingtonit të shtunën që të lirojnë rezervat e bllokuara të bankës qendrore të Afganistanit, gjatë një takimi me një delegacion amerikan në Katar, dialogu i parë ballë për ballë në një nivel të lartë që kur grupi islamik mori kontrollin e vendit pas tërheqjes së Shteteve të Bashkuara në fund […]

Xi Jinping në 110-vjetorin e Revolucionit: Kina do të “arrijë ribashkimin” me Tajvanin

Presidenti kinez Xi Jinping tha të shtunën se Revolucioni i vitit 1911 hapi rrugën për ndryshimet e thella shoqërore që kanë ndodhur në Kinën moderne.   Xi, gjithashtu sekretar i përgjithshëm i Komitetit Qendror të Partisë Komuniste të Kinës dhe kryetar i Komisionit Qendror Ushtarak, i tha këto në një konferencë në Pekin me […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara