e premte 28 janar 2022
e premte 28 janar 2022

 

Të dielën në Mostar të Bosnje-Hercegovinës, është mbajtur edicioni i 455-të i garave të kërcimit nga Ura e Vjetër.

Kësaj here, pjesë e garës do të jenë 40 kërcyes nga Bosnje-Hercegovina, Mali i Zi, Sllovenia dhe Serbia.

Këtë vit ishte paralajmëruar edhe pjesëmarrja e kërcyesve nga Kosova.

“Fatkeqësisht, ne i pritëm ata, por ata nuk morën viza,” ka thënë Lawrence Listo, presidenti i Klubit të Zhytjes në Mostar, në një deklaratë për Shërbimin e Ballkanit të Radios Evropa e Lirë.

Gara e kërcimit nga ura zgjat një ditë.

Kërcimet nga Ura e Vjetër në Lumin Neretva në Mostar, realizohen çdo vit, në fund të korrikut.

Kërcimet datojnë nga koha e ndërtimit të urës, ndonëse kërcimi i parë është regjistruar më 1664.

Garat e para janë mbajtur më 1968.

Kërcimet kryhen në dy kategori, në këmbë dhe në kokë, stili dallëndyshe.

Më shumë

Lira në rënie drastike, të huajt dynden për të blerë banesa në Turqi

Shitjet e banesave në Turqi për të huajt u rritën me 48.4% në një nivel rekord në nëntor, sipas shifrave zyrtare të publikuara sot, pasi një rënie e lirës turke bëri që blerjet të jenë dukshëm më të lira për ata që blejnë me valutë “të fortë”.   Tregu i pasurive të paluajtshme […]

BIRN hap ekspozitën në nder të gazetarëve të vrarë në luftërat në Ballkan

  Rrjeti Ballkanik i Gazetarisë Investigative do të hapë një ekspozitë dhe do të botojë një libër që përkujton gazetarët dhe punonjësit e medias që u vranë gjatë dhe menjëherë pas shpërbërjes së përgjakshme të Jugosllavisë.     Një ekspozitë e BIRN, e titulluar “Last Despatches”, do të hapet në Sarajevë më 14 dhjetor […]

Maqedoni e Veriut: Alternativa bëhet pjesë e koalicionit qeveritar

Partia opozitare Alternativa është bërë pjesë e koalicionit qeveritar në RMV. Kryeministri Zoran Zaev dhe kryetari i Alternativës Afrim Gashi kanë nënshkruar marveshjen 9 pikëshe për hyrjen e Alternativës në Qeveri.     Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev tha se kjo marrëveshje paraqet një qëndrueshmëri politike për të hapur negociatat me BE-në, […]

Kosovë-Serbi: Normalizim i marrëdhënieve apo bllokim?

Kosova dhe Serbia në javën e fundit ashpërsuan retorikën politike me akuza dhe kundërakuza dhe ndaluan vizitat e ndërsjella të zyrtarëve qeveritarë, duke bërë kështu që të reagojë edhe Bashkimi Evropian. Autoritetet e Prishtinës i ndaluan hyrjen në Kosovë kreut të Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviç, njëherësh edhe drejtues i […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara