e mërkurë 8 dhjetor 2021
e mërkurë 8 dhjetor 2021

 

Në kryeqytet është mbajtur edicioni i pestë i Maratonës së Tiranës, ku morën pjesë rreth 2.500 garues në disa kategori, prej të cilëve 1.000 ishin nga shtete të ndryshme të botës.

 

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, në hapje të maratonës tha se sot vrapohet edhe për kauza të rëndësishme, sipas tij për të treguar që “jemi një vend i hapur dhe një qytet i hapur”.

 

“Faleminderit që keni mbushur Tiranën plot me gëzim, falënderoj sidomos ata 1.000 vetë që kanë ardhur nga 35 shtete të ndryshme, duke filluar nga Kosova, Maqedonia e Veriut dhe Presheva. Ne jemi zyrtarisht të hapur dhe rikthimi i maratonës pas viteve mungesë është ndoshta shenja më e bukur e një Tirane që do i rikthehet normalitetit e jetës aktive”, u shpreh Veliaj.

 

Pas përfundimit të maratonës u shpallën dhe fituesit, ku në kategorinë kryesore të meshkujve në 42 kilometra në vendin e parë u rendit Ilir Kellezi nga Shqipëria, ndërsa në kategorinë e femrave në vend të parë u rendit Veretska Valentyna nga Ukraina.

 

Për mbarëvajtjen e maratonës u angazhuan qindra forca policore, ndërsa u ndalua qarkullimi i automjeteve në disa akse rrugore në kryeqytet.

 

 

 

Më shumë

Shqipëri – Kosovë, pa ndalesa në kufi!

Në mbledhjen e përbashkët të dy qeverive, Kosovës dhe Shqipërisë që po mbahet sot në Elbasan, ministri i Brendshëm Bledi Çuçi shpjegoi tre marrëveshjet e arritura. Tre marrëveshjet synojnë lehtësimin e lëvizjes së qytetarëve në të dy anët e kufirit. “Dua ta filloj nga kjo e fundit që ka të bëjë me lejet e […]

Kuvendi Kombëtar, më 11 apo 18 dhjetor? Demokratët të përçarë

    Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha bëri të ditur sot se ka vendosur të thërrasë mbledhjen e Kuvendit Kombëtar më 18 dhjetor. Ish kryeministri Sali Berisha dhe mbështetësit e tij, kanë paraitur javën e shkuar kërkesën, mbështetur në firmat e 4200 anëtarëve të Kuvendit, për ta thirrur atë një javë më parë më […]

Kombëtarja mbyll me një fitore minimale ndaj Andorras rrugëtimin për Botërorin, Katar 2022

Kombëtarja e Shqipërisë ka mbyllur me një fitore minimale ndaj Andorras në “Air Albania” rrugëtimin për Botërorin, Katar 2022.   Kuqezinjtë hynë në fushë me ekipin e dytë dhe mes vuajtjesh mbërrijnë te fitorja. Ka mjaftuar rezultati minimal 1-0 për të hipotekuar vendin e tretë në grup, që mund të vihej në rrezik nga […]

Aleanca e dështuar/ PD-LSI zbulojnë prapaskenat e humbjes së 25 Prillit

Që pas humbjes në 25 Prill, mes opozitarëve të PD dhe LSI mbizotëroi një klimë e ftohtë, gati armiqësore, për një mllef të përmbajtur dhe të pathënë më parë. Deri kur, natën e të enjtes, Gazmend Bardhi i Open nuk ka duruar më dhe ka hapur Kutinë e Pandorës për gabimet para zgjedhjeve […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara