e premte 22 tetor 2021
e premte 22 tetor 2021

Mbështetës të pushtetit dhe opozitës protestuan në Beograd

 

Mbështetësit e Partisë Përparimtare Serbe, e cila ka pushtetin në Serbi, u mblodhën të hënën para ndërtesës së Kuvendit të Serbisë, ku ndodhej edhe një grup që mbështet Boshko Obradoviqin – udhëheqës i Lëvizjes opozitare Dveri – i cili qysh të dielën është futur në grevë urie.

 

Siç raporton Shërbimi i Ballkanit i Radios Evropa e Lirë, xhandarmëria dhe policia serbe janë vendosur midis dy grupeve kundërshtare, ndërsa trafiku është ndaluar.

 

Pranë ndërtesës së kuvendit ishin edhe disa deputetë të pushtetit dhe opozitës.

 

Në mesin e tyre ishin edhe Aleksandar Martinoviq dhe Sandra Bozhiq, deputetë të partisë në pushtet, që po ashtu janë në grevë urie.

 

Këta të fundit kërkojnë që prokuroria serbe të fillojë procedimet ndaj personave që kanë marrë pjesë në trazira, gjatë një tubimi të organizuar nga Dveri, më 8 maj, përpara Kuvendit të Serbisë.

 

Obradoviq, në anën tjetër, ka hyrë në grevë me kërkesën që të shtyhen zgjedhjet e përgjithshme në Serbi, të caktuara për 21 qershor.

 

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, kërkoi nga dy deputetët e partisë së tij që të ndërpresin grevën.

 

“Sa u përket deputetëve të opozitës, unë i kam thirrur për bisedime, ata kanë thënë se nuk mund të flasin me mua. Unë gjithashtu i kam ftuar në takim, por ata nuk kanë dashur. Bisedime me shantazh, ose kërcënime, unë nuk mund dhe nuk dua të bëj”, tha Vuçiq.

 

Partitë opozitare në Serbi, që për kohë të gjatë e kanë bojkotuar punën e kuvendit, nën pretendimet se Vuçiq ka rritur sjelljen autoritare, kanë paralajmëruar se do t’i bojkotojnë edhe zgjedhjet e 21 qershorit.

 

Protestat e së hënës përfunduan pa ndonjë incident të raportuar. REL

12 maj 2020

Më shumë

Zgjedhjet lokale në Kosovë; më shumë se gjysma e komunave shkojnë në balotazh, bie Vetëvendosja

Rezultatet paraprake të zgjedhjeve komunale të së dielës në Kosovë, tregojnë se në 21 nga 38 komunat e vendit do të ketë një raund të ri zgjedhjesh, meqë asnjëri nga kandidatët nuk ka siguruar votat e mjaftueshme për t’u zgjedhur në raundin e parë.   Lëvizja Vetëvendosja e Albin Kurtit që udhëheq qeverinë, […]

Zgjedhjet lokale në RMV, betejë shqiptare për Çairin

Në zgjedhjet lokale të 17 tetorit në Maqedoninë e Veriut po përgatitet një garë e fortë mes kandidatëve të partisë në pushtet dhe atyre opozitare që po tentojnë të ndryshojnë fuqitë në disa komuna. Një prej komunave ku pritet një konkurrencë e fortë mes kandidatëve shqiptarë, është ajo e Çairit.   Përballë kryetarit […]

Në Mal të Zi vazhdon kriza qeveritare dhe politike

Mali i Zi ka ditë që po përjeton krizë qeveritare dhe ende nuk është arritur marrëveshja për rikonstruimin e qeverisë.     Mosmarrëveshjet në radhët e koalicionit qeverisës kanë shtyrë miratimin e një sërë ligjesh në Parlament. Opozita thotë, se zgjidhja e vetme është formimi i qeverisë teknike, e cila do të përgatiste zgjedhjet […]

Diasporat shqiptare, boshnjake dhe malazeze në SHBA, shqetësim për veprimet e Serbisë

Në foto: Ushtarë polakë, pjesë e KFOR-it, patrullojnë pranë pikë-kalimit të Jarinjës, në kufirin mes Kosovës dhe Serbisë më 2 tetor 2021. (Foto: AP)   Diasporat shqiptare, boshnjake dhe malazeze në SHBA, shqetësim për veprimet e Serbisë   Përfaqësues të diasporave shqiptare, boshnjake dhe malazeze në Shtetet e Bashkuara i kanë dërguar një letër përfaqësuesve […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara