e hënë 6 dhjetor 2021
e hënë 6 dhjetor 2021

 

Numri i mjeteve dhe përdoruesve të rrugës shënoi rritje përgjatë vitit 2019, por numri i aksidenteve në rrugët e vendit shënoi rënie.

 

Drejtoria e Përgjithshme e Shërbimit të Transportit Rrugor bën të ditur se një rol të rëndësishëm në uljen e aksidenteve ka luajtur reforma për marrjen e lejes së drejtimit.

 

“Është inkurajuese që megjithë rritjen e përdoruesve të rrugës, mjete, drejtues mjeti, pedalues e këmbësorë, në 2019-ën, kemi rënie të numrit të aksidenteve dhe thuajse 0 aksidente nga të rinjtë që morën patentën .

 

Në 2019 u shënuan 14.3% aksidente automobilistike më pak krahasuar me 2018.

 

Ndërsa kemi rritje me 6.7% të flotës vendase të mjeteve duke e çuar në 625 553 mjete numrin total. Numri i lejeve të drejtimit u rrit me 6% duke e çuar në 1 040 678 numrin total të lejeve të drejtimit të vlefshme”, njofton DPSHTRR.

 

Raporti Janar-Korrik 2020!

Megjithëse me pandemi, shërbyer 1,167,796 qytetarë/subjekte Janar-Korrik 2020!✅Puna, mirëadministrimi, investimet në sisteme e ekipi i motivuar, shërbimet risi e ato online, bënë që DPSHTRR të tejkalojë 7-mujorin e parë të 2019-ës me 102% të ardhurat dhe 103% numrin e shërbimeve! 😅👊🥳🤗🙌Vetëm si muaj Korrik +27% të ardhura e +30% shërbime krahasuar me Korrikun 2019! REKORD ABSOLUT! 🙏✌️😇 Fokusi jonë, të përmirësojmë shërbimin dhe të jemi gjithmonë transparent në komunikim me qytetarët!Falenderojmë qytetarët për mirëkuptimin e treguar dhe respektimin e masave të protokollit higjieno-sanitar për parandalimin e COVID-19!🙏Vizitoni për më shumë informacione mbi shërbimet e DPSHTRR: www.dpshtrr.gov.al #RekordeDPSHTRR #MIE #RezultatePunë #BravoEkipi 👏

Posted by Drejtoria e Përgjithshme e Shërbimeve të Transportit Rrugor on Thursday, August 6, 2020

Më shumë

Kushte të reja për rimarrjen e patentës

Shoferët që do rinovojnë apo rimarrin lejen e drejtimit, duhet t’i nënshtrohen një interviste për të vërtetuar se janë të mirë informuar për rregullat e qarkullimit rrugor.   DPSHTRR njofton se nga muaji dhjetor do të informojë shoferët, përmes një broshure që do të publikohet ‘online’ , mbi sigurinë rrugore, kujdesin ndaj fëmijëve e […]

“Bëj si them unë, por mos bëj siç bëj unë” – makina e policisë rrugore përplaset në pikë të mëngjezit me shtyllën

E ndërsa Policia e Shtetit ndërmerr operacione në sajë të sigurisë rrugore, ku risia më e fundit ishte prezantimi i makinave inteligjente për të ndëshkuar shkelësit nga drejtori i përgjithshëm i policisë Ardi Veliu, që dha dorëheqjen dy ditë më pas nga detyra, mëngjezin e sotëm raportohet se një makinë e policisë rrugore në […]

Sherri mes afganëve në Lezhë: Gruaja qëlloi me thikë bashkëjetuesin!

Një grua afgane ka plagosur me thikë bashkëjetuesin që po qëndrojnë në Shëngjin. Nuk dihen ende rrethanat e plagosjes, por mësohet se i plagosuri është dërguar me urgjencë në spital, ai ndodhet jashtë rrezikut për jetën, ndërkohë që gruaja është shoqëruar në polici për të sqaruar rrethanat e ngjarjes.   Njoftimi i Policisë Policia […]

Vjedhja e energjisë, ka çuar në zbulimin e një laboratori që prodhonte Bitcoin në Krujë

Vjedhja e energjisë në Krujë, ka çuar në zbulimin e një laboratori që përdorej për prodhimin e Bitcoin në Krujë. OSHEE mësohet se ka zhvilluar një operacion mëngjesin e sotëm në një objekt pasi dyshohet për vjedhje energjie. Pasi kanë kontrolluar lidhjet elektrike, grupi i OSHEE kanë zbuluar se në këtë godinë kishte ndërhyrje […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara