Monday 24 June 2024
Monday 24 June 2024

 

 

Më shumë se 40 tonë fara pishe nga Afganistani mbërritën në një aeroport të Shangait të hënën, duke shënuar rifillimin e tregtisë bujqësore kino-afgane, e cila ishte ndërprerë nga ndryshimi i regjimit në Afganistan, bën të ditur “Xinhua”.

 

U deshën rreth tetë orë ajrore që fluturimi, i operuar nga “Afghan Kam Air” të arrinte në Shangai nga Kabuli, sipas Aeroportit Ndërkombëtar të Shangait, Pudong.

 

Mijëra tonë fara pishe afgane kanë hyrë në tregun kinez çdo vit që nga 2018-a. Sipas marrëveshjes së arritur nga ndërmarrjet përkatëse kineze dhe afgane, gjatë dy muajve të ardhshëm do të vijojë transporti i këtij produkti nga Afganistani në Shangai. CRI

 

Më shumë

Duke shpresuar se Omicron nuk do të shkatërrojë Krishtlindjet, Betlehemi ndez dritat e pemës

BETHLEHEM, Bregu Perëndimor, 4 dhjetor (Reuters) – Banorët ndezën një pemë gjigante të Krishtlindjeve jashtë Kishës së Lindjes së Betlehemit të shtunën, duke shpresuar që një variant i ri i koronavirusit të mos prishë një sezon tjetër pushimi në vendlindjen tradicionale të Jezusit. Betlehemi u mbyll vetëm Krishtlindjet e kaluara, duke humbur sezonin […]

Zgjerimi i ndikimit turk rrit tensionet me Iranin

Arrestimi i agjentëve iranianë në Turqi muajin e kaluar, thonë analistët, është shenja më e fundit e rritjes së tensioneve midis dy fqinjëve. Kjo po ndodh ndërsa Turqia po zgjeron ndikimin e saj në rajonin e Kaukazit në dëm të Iranit.   Forcat turke të sigurisë arrestuan agjentët iranianë për të cilët Turqia […]

Energjia atomike energji e gjelbër?

Gjermania dhe disa shtete të BE kundërshtojnë kategorizimin e energjisë atomike si energji të gjelbër. Por shumica e vendeve të BE e mbështet këtë, mes tyre edhe Franca.     Gjermania dhe katër shtete të tjera e kundërshtuan hapur në Glasgou, ku përfundoi Konferenca Botërore për Klimën, kategorizimin e energjisë atomike si energji të […]

Izraeli mohon akuzat për spiunazh në Turqi

Izraeli është angazhuar për lirimin e një çifti izraelit të cilët janë dërguar në mbajtje nga ana e autoriteteve turke, tha kryeministri izraelit, Naftali Bennett.   Media shtetërore turke ka thënë se izraelitët e ndaluar ishin spiunë.   Kryeministri Bennett tha përmes një deklarate se ai ka biseduar me familjen e dy izraelitëve, […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara