e shtunë 4 dhjetor 2021
e shtunë 4 dhjetor 2021

 

 

Më shumë se 40 tonë fara pishe nga Afganistani mbërritën në një aeroport të Shangait të hënën, duke shënuar rifillimin e tregtisë bujqësore kino-afgane, e cila ishte ndërprerë nga ndryshimi i regjimit në Afganistan, bën të ditur “Xinhua”.

 

U deshën rreth tetë orë ajrore që fluturimi, i operuar nga “Afghan Kam Air” të arrinte në Shangai nga Kabuli, sipas Aeroportit Ndërkombëtar të Shangait, Pudong.

 

Mijëra tonë fara pishe afgane kanë hyrë në tregun kinez çdo vit që nga 2018-a. Sipas marrëveshjes së arritur nga ndërmarrjet përkatëse kineze dhe afgane, gjatë dy muajve të ardhshëm do të vijojë transporti i këtij produkti nga Afganistani në Shangai. CRI

 

Më shumë

Shtetet e Bashkuara dhe Kina befasojnë me një deklaratë të përbashkët për klimën

Shtetet e Bashkuara dhe Kina befasuan takimin botëror për klimën COP26, që po mbahet në Glasgou, me një deklaratë të përbashkët, në të cilën zotohen se do të ndërmarrin veprime për të kufizuar ngrohjen globale gjatë dekadës së ardhshme.   Deklarata u bë ndërsa delegatët hynë në orët e fundit të negociatave për […]

Britania paralajmëron qytetarët se mund të ekstradohen në Hong Kong

Ligji i sigurisë kombëtare, të cilin Kina vendosi kohët e fundit në Hong Kong po shkakton shqetësime. Britania ka paralajmëruar disa nga qytetarët e saj se ata mund të përballen me arrestim dhe ekstradim në ish-koloninë britanike nëse udhëtojnë në vende të treta që kanë marrëveshje ekstradimi me Kinën.   Në qershor të […]

SHBA, 10 mln dollarë për të gjetur “kokat” e grupit kriminal “REvil”

Zyrtarët amerikanë bënë të ditur se Uashingtoni ka ngritur padi ndaj dy personave, të dyshuar si pjesë e grupit kriminal REvil, lidhur me një valë sulmesh kibernetike, përfshirë një rast që çoi në mbylljen e përkohshme të fabrikës më të madhe të përpunimit të mishit në botë, si dhe sulme të tjera ndaj […]

OKB: 45 milionë njerëz kërcënohen nga uria

Rreth 45 milionë njerëz në të gjithë botën janë aktualisht të kërcënuar nga uria, tha Organizata e Kombeve të Bashkuara.   Sipas Programit Botëror të Ushqimit (WFP), situata është veçanërisht e rëndë në Afganistan. Shefi i këtij programi, David Beasley, u bëri thirrje individëve të pasur që të ndihmojnë me donacione.   Ai […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara