e shtunë 19 qershor 2021
e shtunë 19 qershor 2021

 

Një kafshë mikroskopike është ringjallur pasi qëndroi e ngrirë në Arktik për 24 mijë vjet.

 

Bdelloid Rotifers zakonisht jetojnë në mjedise ujore dhe kanë një aftësi të pabesueshme për të mbijetuar, thotë CNN. Shkencëtarët rusë i gjetën krijesat në një copë dheu të ngrirë e cila nxor përmes një platforme shpimi ne Siberi nga një shtrese permafrost, apo territori të ngrirë gjatë gjithë vitit me përjashtim të një shtrese të hollë në sipërfaqe.

“Raporti ynë është prova më e plotë deri më sot se organizmat shumëqelizore mund të përballojnë dhjetëra mijëra vjet në kriptobiozë, gjendja kur metabolizmi ndalon thuajse krejtësisht”, tha Stas Malavin, një studiues në Laboratorin e Kriologjisë së Tokës në Qendrën Shkencore Pushchino për Kërkime biologjike në Rusi.

 

Hulumtimet e mëparshme nga grupe të tjera kishin treguar se rotifers mund të mbijetonin deri në 10 vjet ne gjendje të ngrirë. Studimi i ri përdori metodën e radiokarbonit për të përcaktuar se organizmat që morën nga permafrosti, ishin rreth 24,000 vjecare. Studimi u botua në revistën Current Biology. Nuk është hera e parë që forma të lashta jete ringjallen nga një habitat i ngrirë në kushte të tilla.

 

Megjithatë Malavin sqaron se kjo mund të ndodhë vetëm tek kafshët e vogla dhe zor se format më të mëdha të jetës do të mbijetonin dot në këtë mënyrë. “Një organizëm i madh shumëqelizor që ngrin, ruhet ashtu për mijëra vjet dhe më pas kthehet në jetë, kjo është thjesht ëndrra e shumë shkrimtarëve të fiksionit”, shprehet eksperti.

 

Më shumë

Çernobili, pse katastrofa bërthamore ishte një sukses aksidental mjedisor?

Kur mendojmë për suksese ekologjike, nuk ka gjasa që katastrofa e Çernobilit në vitin 1986 të jetë në listën e dikujt.   E cilësuar gjerësisht si aksidenti më i keq bërthamor që ka ndodhur ndonjëherë, ngjarja ndodhi gjatë një prove sigurie në Centralin Bërthamor të Çernobilit që në atë kohë ishte Ukraina Sovjetike. […]

Fituesi i çmimit alternativ Nobel Succow: Vjosa është dhuratë për gjithë Evropën

Ekologjisti gjerman, Michael Succow, fitues i çmimit alternativ Nobel, në një letër të hapur kryeministrit të Shqipërisë Edi Rama i bën thirrje për fillimin e projektit të Parkut të Kombëtar të Vjosës.   Në një letër drejtuar kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, dhe autoriteteve të BE-së, fituesi i çmimit të fondacionit The Right […]

Etna shpërthen sërish, hera e gjashtë në tetë ditë

Mali Etna në ishullin italian të Siçilisë, ka nxjerrë shatërvanë llave dhe hi nga dy vatra të hapura në kraterin juglindor, për të gjashtën herë radhazi në tetë ditët e fundit.   Etna ka mahnitur madje edhe vetë vullkanologët ditët e fundit, me shatërvanët spektakolarë të llavës që kanë ndriçuar qiellin siçilian thuajse çdo […]

Rosa e ngricave rikthehet në tokën shqiptare pas shumë vitesh

Ekipi i AOS dhe studentët e kursit BirdID 2021 Albania kanë kënaqësinë t’ju prezantojnë çiftin më simpatik të mbërritur në lagunën e Cekës në Rezervatin Kune-Vain, Lezhë.     Bëhet fjalë për 𝗥𝗼𝘀ë𝗻 𝗲 𝗡𝗴𝗿𝗶𝗰𝗮𝘃𝗲 (𝘾𝙡𝙖𝙣𝙜𝙪𝙡𝙖 𝙝𝙮𝙚𝙢𝙖𝙡𝙞𝙨), rosë e cila nuk shihej ne bregdetin shqiptar që prej disa vitesh. Vrojtimi i dy individëve (çiftit) […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara