Tuesday 28 May 2024
Tuesday 28 May 2024

 

Mbretëresha Elizabeth e Anglisë është gati që t’i japë fund pushimeve të saj verore në Balmoral dhe po përgatitet të kthehet në Londër me të shoqin Philip, pas 6 muajsh mungesë.

Mbretëresha dhe Duka i Edinburgut pritet të largohen nga rezidenca e tyre skoceze javën e ardhshme dhe të drejtohen në Sandringham për të kaluar kohë së bashku përpara kthimit të sovranes në Pallatin Buckingham në fillim të tetorit.

Deri në pandemi, u zbulua se Elizabeth dhe Philip e kalonin pjesën më të madhe të javës së punës të ndarë, ajo në kështjellën Windsor, ndërsa ai qëndroi në Wood Farm në Sandringham dhe shiheshin shpesh me njëri-tjetrin gjatë fundjavave.

Por pak para mbylljes prej koronavirusit, Philip u bashkua me të në Windsor.

Mendohet se Windsor do të mbetet rezidenca kryesore e mbretëreshës, e cila do të udhëtojë në Londër në Pallatin Buckingham vetëm për fejesa dhe ngjarje.

“Mbretëresha dhe Duka i Edinburgut do të largohen nga Kalaja Balmoral gjatë javës që fillon 14 shtator për të kaluar ca kohë privatisht në pasurinë Sandringham”, deklaroi pallati mbretëror.

Më shumë

Duke shpresuar se Omicron nuk do të shkatërrojë Krishtlindjet, Betlehemi ndez dritat e pemës

BETHLEHEM, Bregu Perëndimor, 4 dhjetor (Reuters) – Banorët ndezën një pemë gjigante të Krishtlindjeve jashtë Kishës së Lindjes së Betlehemit të shtunën, duke shpresuar që një variant i ri i koronavirusit të mos prishë një sezon tjetër pushimi në vendlindjen tradicionale të Jezusit. Betlehemi u mbyll vetëm Krishtlindjet e kaluara, duke humbur sezonin […]

Zgjerimi i ndikimit turk rrit tensionet me Iranin

Arrestimi i agjentëve iranianë në Turqi muajin e kaluar, thonë analistët, është shenja më e fundit e rritjes së tensioneve midis dy fqinjëve. Kjo po ndodh ndërsa Turqia po zgjeron ndikimin e saj në rajonin e Kaukazit në dëm të Iranit.   Forcat turke të sigurisë arrestuan agjentët iranianë për të cilët Turqia […]

Energjia atomike energji e gjelbër?

Gjermania dhe disa shtete të BE kundërshtojnë kategorizimin e energjisë atomike si energji të gjelbër. Por shumica e vendeve të BE e mbështet këtë, mes tyre edhe Franca.     Gjermania dhe katër shtete të tjera e kundërshtuan hapur në Glasgou, ku përfundoi Konferenca Botërore për Klimën, kategorizimin e energjisë atomike si energji të […]

Izraeli mohon akuzat për spiunazh në Turqi

Izraeli është angazhuar për lirimin e një çifti izraelit të cilët janë dërguar në mbajtje nga ana e autoriteteve turke, tha kryeministri izraelit, Naftali Bennett.   Media shtetërore turke ka thënë se izraelitët e ndaluar ishin spiunë.   Kryeministri Bennett tha përmes një deklarate se ai ka biseduar me familjen e dy izraelitëve, […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara