e mërkurë 20 janar 2021
e mërkurë 20 janar 2021

 

 

Gjykata e Tiranës do të mbyllet për një periudhë dy javore.

 

Shkak është bërë infektimi i disa punonjësve, teksa vendimi është marrë për të parandaluar zinxhirin e përhapjes së këtij infeksioni.

 

Duke nisur nga kjo e premte, në Gjykatën e Tiranës do zhvillohen vetëm seancat urgjente, ndërsa seancat e parashikuara do të shtyhen.

 

Sipas njoftimi, puna do të të rinis më 26 nëntor.

 

Në gjithë vendin janë 50 gjyqtarë të prekur me Covid-19, ndërsa në gjithë Republikën janë mbyllur 6 gjykata.

 

 

 

Më shumë

6 këshilla drejtuar shoferëve për udhëtimin me kujdes në ditët me mot të acartë

Drejtoria e Përgjithshme e Shërbimeve të Transportit Rrugor ka dhënë disa këshilla për  drejtuesit e mjeteve të tregojnë kujdes të veçantë gjatë udhëtimit në ditët me mot të acartë.   Në një kohë kur shumë nga rrugërt janë “pushtuar” nga dëbora dhe ngricat, DPSHTRR ka dhënë 6 këshilla shumë të vlefshme:   Verifikimin […]

Koha kur shqiptarët internoheshin pa proces gjyqësor

Burgu i Spaçit     Qeveria e Tiranës më 13 janar të vitit 1960, lëshon një dekret sipas të cilit, çdo shtetas shqiptar mund të internohet pa proces gjyqësor, por thjesht me masë administrative.   Në atë kohë, Shqipëria thuhet se kishte 14 kampe përqëndrimi, ku mbaheshin të burgosurit politikë.   Ndërkohë, marrëdhëniet shqiptare-sovjetike po […]

Borë e madhe në Kukës, mjaft fshatra pa energji elektrike

Rënia e ndjeshme e temperaturave nën zero gradë me reshje bore në zonat e larta malore gjatë mbrëmjes së djeshme në qarkun e Kukësit ka sjellë edhe problemet e para.   Trashësinë e borës në zonat e larta malore si Shishtaveci ka arritur deri në 5-10 cm. Rrugët nacionale dhe bashkiake janë të hapura […]

150 – vjetori i lindjes i atdhetarit të shquar Mihal Grameno

Më 13 Janar 1871, u lind në Korçë një ndër veprimtarët më të zëshëm të çështjes sonë kombëtare, luftëtar me çetën e Çerçiz Topullit, botues dhe shkrimtar shqiptar.   I shkolluar në nisje në vendlindje, ishte viti 1885 kur mërgoi drejt Rumanisë. Në Bukuresht u lidh me lëvizjen kombëtare shqiptare dhe një vitin 1889, […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara