e shtunë 23 janar 2021
e shtunë 23 janar 2021

Në foto: Avionë të NATO-s në qiellin e Tiranës

Kur bie alarmi, avionët gjuajtës të NATO-s duhet të jenë në ajër brenda pak minutash. Këtë vit këta avionë u ngritën 350 herë për të identifikuar avionët rusë.

Sipas aleancës, aeroplanët luftarakë të NATO-s kanë kryer tashmë më shumë se 400 ngritje alarmi këtë vit. Në 350 prej misioneve, qëllimi ishte identifikimi dhe monitorimi i avionëve rusë. “Në vitet e fundit kemi parë një rritje të aktivitetit ushtarak rus në hapësirën ajrore”, tha një zëdhënëse.

 

Rrezik për avionët civilë

Avionët ushtarakë rusë shpesh nuk kanë dhënë informacion mbi pozicionin dhe lartësinë e tyre, nuk kanë paraqitur plan fluturimi ose nuk kanë komunikuar me kontrollorët e trafikut ajror, tha NATO. Kjo përfaqëson një rrezik të mundshëm për avionët civilë. Krahasuar me vitin 2019, në vitin 2020 numri i alarmeve të lidhura me Rusinë u rrit lehtë.

Kur bie alarmi, avionët gjuajtës të shteteve të NATO-s duhet të jenë në ajër brenda pak minutash, për shembull për të konstatuar me kontakt vizual nëse një avion i dyshimtë është i rrezikshëm. Kur është e nevojshme, rreziku mund të ndalet me forcë. Në shumicën dërrmuese të rasteve, misionet kryhen për shkak të avionëve rusë. Vetëm rrallë bëhen ato për shkakt të aeroplanëve ushtarakë nga vende të tjera ose kur nuk identifikohen menjëherë aeroplanë pasagjerësh ose mallrash.

 

60 avionë të NATO-s në gatishmëri

Sipas NATO-s, hapësirën ajrore në Evropë e monitorojnë rreth 40 stacione radari dhe nyje raportuese. Sipas aleancës, rreth 60 aeroplanë të NATO-s janë në gatishmëri gjatë gjithë kohës. Mbikqyrja ajrore është një shërbim i rëndësishëm i NATO-s për anëtarët e saj.

Ushtria gjermane, Bundeswehri është i përfshirë rregullisht në mbikqyrjen e avionëve rusë si pjesë e rritjes së “policisë ajrore” të NATO-s në Shtetet Baltike. Deri në gjashtë aeroplanë gjermanë “Eurofighter” aktualisht janë të vendosur në Ämari, Estoni.

“Patrullimi ajror” i shtuar në Shtetet Baltike filloi në vitin 2014 pas fillimit të konfliktit në Ukrainë – mbi të gjitha me kërkesë të aleatëve lindorë Lituani, Letoni dhe Estoni. Kjo është pjesë e rëndësishme e konceptit të sigurisë për shtetet e aleancës. DW

Më shumë

FBI: Përpjekje për t’u shitur rusëve kompjuterin e zyrës së Pelosit

Sipas një aktpadie, strukturat e zbatimit të ligjit po kryejnë hetime mbi një grua e cila dyshohet se ka marrë një kompjuter portativ ose një usb nga zyra e Kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve Nancy Pelosi gjatë sulmit të dhunshëm të 6 janarit në Kapitol dhe më pas është përpjekur t’ia shesë pajisjet zbulimit […]

Ekspertët e OBSH mbërrijnë në Wuhan për të hetuar origjinën e koronavirusit

Një ekip shkencëtarësh nga Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) mbërritën në Wuhan, kryeqyteti i Provincës Hubei të Kinës qendrore, të enjten për të bashkëpunuar me kolegët e tyre kinezë në hulumtimin mbi origjinën e mundshme të koronavirusit të ri Sars-Cov-2.   Ekipi i OBSH-së iu nënshtrua kontrollit PCR dhe testeve të antitrupave për koronavirusin […]

Një gjykatë në Peru akuzon Soros, Bill Gates dhe Rockefeller: “Ata krijuan COVID-19”

Sipas një gjykate në Peru, virusi u krijua nga figura të shquara të tilla si Gates, Soros dhe Rockefeller për të shfrytëzuar aspektet ekonomike të pandemisë.   LIMA (Peru) – Një gjykatë peruane ka deklaruar se COVID-19 është një shpikje e “elitës kriminale botërore” e përbërë, sipas magjistratëve të kësaj gjykate, nga miliarderë […]

Vendi i pagëzimit të Jezusit, i pastruar nga minat pas 50 vjetësh

Një faltore afër vendit tradicional të pagëzimit të Jezusit në lumin Jordan, priti të dielën një meshë Epifanie për herë të parë në më shumë se 50 vjet pasi u shpall pa mina.   At Francesco Patton, kujdestari i Tokës së Shenjtë për kishën Katolike Romake, udhëhoqi pruftërinjtë françeskanë drejt një vendi të […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara