e hënë 2 gusht 2021
e hënë 2 gusht 2021

 

Si një ndër të paktat vende që po shkon drejt “çlirimit” nga kovidi, sy dhe vesh janë kthyer nga Izraeli për të parë nëse do të ketë sërish infektime në masë apo nesë ky është fillimi i fundit të pandemisë COVID-19.

 

Mijëra izraelitë u dyndën në qendrat tregtare, qendrat e qyteteve, parqet dhe plazhet në të gjithë vendin të hënën, ndërsa Izraeli feston pashkët këtë vit shumë më lirshëm se sa një vit më parë. Në Tel Aviv, shumë njerëz dolën në parqe dhe plazhet e qytetit për të shijuar motin e ngrohtë.

 

Të enjten (25 Mars) Izraeli tha se kishte vaksinuar kundër koronavirusit, me dy doza, më shumë se gjysmën e popullsisë së saj. Izraeli ka parë një rënie prej 85% të vdekjeve të përditshme nga COVID-19, një rënie prej 72% në të sëmurët kritikë dhe 86% më pak raste ditore që nga kulmi i tretë i pandemisë në mes të janarit.

 

 

 

Më shumë

Ekipi i refugjatëve në Olimpiket Verore të Tokios

29 sportistë të njohur nga 11 vende të botës janë pjesë e ekipit të refugjatëve që do të marrin pjesë në lojrat Olimpike që mbahen pas disa ditësh në Tokio të Japonisë. Kjo është hera e dytë në histori që një ekip sportistësh refugjatë merr pjesë në një aktivitet sportiv të këtij niveli. […]

BE, plan mbi infrastrukturën globale që rivalizon projektet e Kinës

Ministrat e Jashtëm të Bashkimit Evropian ranë dakord të hënën mbi një plan ambicioz të infrastrukturës globale që lidh Evropën me botën. Projekti infrastrukturor është hartuar për të rivalizuar nismën “Një Brez një Rrugë” të Presidentit kinez Xi Jinping, për të cilën qeveritë perëndimore druhen se inkurajon vendet të marrin hua të mëdha nga […]

Shtypen protestat në Kubë, SHBA-të kritikojnë regjimin

Departamenti amerikan i Shtetit bëri thirrje të martën për “qetësi” në Kubë pasi protestat më të mëdha në dekada kundër qeverisë komuniste trazuan vendin të dielën.   “Bëjmë thirrje për qetësi dhe dënojmë dhunën ndaj atyre që protestojnë në mënyrë paqësore. Gjithashtu i bëjmë thirrje qeverisë kubane të lirojë të gjithë të arrestuarit për […]

Kina mbledh të dhëna gjenetike nga gra shtatzëna në gjithë botën

Së bashku me ushtrinë kineze një kompani nga Hong-Kongu analizon pas gjithë gjasash të dhënat nga testet prenatale për gratë shtatzëna. Po ç’bëhet me këto informacione?     Sipas hulumtimeve të agjencisë së lajmeve Reuters sipërmarrja gjenetike kineze BGI Group po përdor një test për gratë shtatzëna, të zhvilluar në bashkëpunim me ushtrinë kineze, […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara