Tuesday 28 May 2024
Tuesday 28 May 2024

 

Si një ndër të paktat vende që po shkon drejt “çlirimit” nga kovidi, sy dhe vesh janë kthyer nga Izraeli për të parë nëse do të ketë sërish infektime në masë apo nesë ky është fillimi i fundit të pandemisë COVID-19.

 

Mijëra izraelitë u dyndën në qendrat tregtare, qendrat e qyteteve, parqet dhe plazhet në të gjithë vendin të hënën, ndërsa Izraeli feston pashkët këtë vit shumë më lirshëm se sa një vit më parë. Në Tel Aviv, shumë njerëz dolën në parqe dhe plazhet e qytetit për të shijuar motin e ngrohtë.

 

Të enjten (25 Mars) Izraeli tha se kishte vaksinuar kundër koronavirusit, me dy doza, më shumë se gjysmën e popullsisë së saj. Izraeli ka parë një rënie prej 85% të vdekjeve të përditshme nga COVID-19, një rënie prej 72% në të sëmurët kritikë dhe 86% më pak raste ditore që nga kulmi i tretë i pandemisë në mes të janarit.

 

 

 

Më shumë

Duke shpresuar se Omicron nuk do të shkatërrojë Krishtlindjet, Betlehemi ndez dritat e pemës

BETHLEHEM, Bregu Perëndimor, 4 dhjetor (Reuters) – Banorët ndezën një pemë gjigante të Krishtlindjeve jashtë Kishës së Lindjes së Betlehemit të shtunën, duke shpresuar që një variant i ri i koronavirusit të mos prishë një sezon tjetër pushimi në vendlindjen tradicionale të Jezusit. Betlehemi u mbyll vetëm Krishtlindjet e kaluara, duke humbur sezonin […]

Zgjerimi i ndikimit turk rrit tensionet me Iranin

Arrestimi i agjentëve iranianë në Turqi muajin e kaluar, thonë analistët, është shenja më e fundit e rritjes së tensioneve midis dy fqinjëve. Kjo po ndodh ndërsa Turqia po zgjeron ndikimin e saj në rajonin e Kaukazit në dëm të Iranit.   Forcat turke të sigurisë arrestuan agjentët iranianë për të cilët Turqia […]

Energjia atomike energji e gjelbër?

Gjermania dhe disa shtete të BE kundërshtojnë kategorizimin e energjisë atomike si energji të gjelbër. Por shumica e vendeve të BE e mbështet këtë, mes tyre edhe Franca.     Gjermania dhe katër shtete të tjera e kundërshtuan hapur në Glasgou, ku përfundoi Konferenca Botërore për Klimën, kategorizimin e energjisë atomike si energji të […]

Izraeli mohon akuzat për spiunazh në Turqi

Izraeli është angazhuar për lirimin e një çifti izraelit të cilët janë dërguar në mbajtje nga ana e autoriteteve turke, tha kryeministri izraelit, Naftali Bennett.   Media shtetërore turke ka thënë se izraelitët e ndaluar ishin spiunë.   Kryeministri Bennett tha përmes një deklarate se ai ka biseduar me familjen e dy izraelitëve, […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara