e shtunë 19 qershor 2021
e shtunë 19 qershor 2021

 

Duka dhe Dukesha e Sussex-it janë shtuar të premten me fëmijën e dytë, një vajzë të shëndetëshme që i kanë vënë emrin Lilibet ‘Lili’ Diana. Mamaja, Meghan po ashtu ndodhet në gjendje të mirë.

 

Një zëdhënës i Princit Harry dhe Meghan-it tha të dielën se çifti mirëpriti fëmijën e tyre, Lilibet “Lili” Diana Mountbatten-Windsor e cila peshonte pak më shumë se 3 kilogramë.

 

Emri i saj i parë, Lilibet, vjen nga nofka me të cilën njihej gjatë fëmijërisë Mbretëresha Elizabeth II. Emri i saj i dytë është në nderim të gjyshes së saj dhe mamasë së Harry-it, Diana. Foshnja është e teta në radhë për fronin britanik. Në njoftimin e lindjes nuk kishte foto të bebes apo të prindërve të saj.

 

Shtimi i familjes me beben e dytë vjen disa muaj pas intervistës shpërthyese të Harry-it dhe Meghan-it me personalitetin televiziv Oprah Winfrey në muajin mars.

 

Në intervistë çifti përshkroi biseda të dhimbshme në lidhje me ngjyrën e lëkurës së fëmijës së tyre të parë, duke humbur mbrojtjen e oborrit dhe presionin e thellë që e bëri Meghan-in të mendonte vetvrasjen, siç u shpreh ajo. Pallati mbretëror tha se akuzat për racizëm ishin “shqetësuese” duke shtuar se çështja do të shqyrtohej në rrugë private.

 

Harry dhe aktorja amerikane Meghan Markle u martuan në kështjellën Windsor në maj 2018. Djali i tyre Archie lindi një vit më vonë.

 

Në fillim të vitit 2020, Meghan dhe Harry njoftuan se po hiqnin dorë nga detyrat e monarkisë dhe po vendoseshin në Amerikën e Veriut, duke fajësuar ato që ata thanë se ishin ndërhyrje të padurueshme dhe qëndrime raciste të mediave britanike. Ata jetojnë në qytetin bregdetar Montecito të Kalifornisë dhe kohët e fundit blenë një shtëpi në qarkun Santa Barbara.

 

Më shumë

NASA konfirmon praninë e ujit në sipërfaqen hënore të ndriçuar nga Dielli

NASA nëpërmjet një deklarate për shtyp ka ndarë zbulimet më të fundit me publikun mbi kërkimet në Hënë. Rezulton që të ketë prezencë të ujit, madje në një sasi dhe më të lartë nga sa besohej.   Observatori Stratosferik i NASA-s për Astronominë Infrared (SOFIA) ka konfirmuar, për herë të parë, ujin në sipërfaqen […]

Ëndërra e Zuckerberg: Një rrjet social i vetëm

Nuk mund të thuhet se është pa ide Mark Zuckerberg , një nga themeluesët  e Facebook . Këtë rradhë, ideja nuk i ka lindur në një nga dhomat e çrregullta të konviktit të Harvard University, siç thotë legjenda (historia është krejt e ndryshme) e shpikjes së Facebook, por në lartësinë e administratorit të këtij […]

Pak rrjeshta për…brekët

  Dhe zemra ime që rrihte fort iu dorëzua dashurisë përunjësisht kur pa bythën tuaj të rënë mbi bar e t’i bëjë hije dritës së diellit   Me këto vargje, pak jashtë finesës që e karakterizonte, Volteri i këndon rënies nga kali të një zonje, incident që nxorri në pah nuditetin e saj […]

Me pajme nga deti – Terapi e re për pacientët me koronavirus në Spanjë

Spanja është një nga vendet evropiane më të goditura nga koronavirusi, por javët e fundit situata është normalizuar.   Këtë gjë e tregon edhe fakti që në Barcelonë, si pjesë e terapisë së pacientëve me Covid-19 është edhe xhiroja në bregdet.   Stafet mjekësore të Hospital del Mar janë fotografuar duke çuar pacientët në […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara