e martë 26 janar 2021
e martë 26 janar 2021

 

Kancelarja gjermane Angela Merkel këshillon që të mos udhëtohet jashtë vendit në zonat me rrezik prej koronavirusit, por ka sugjeruar Italinë si një destinacion të mundshëm sepse “nuk është vend në rrezik”.

 

Ndër të tjera, Kancelarja Gjermane kërkoi kujdes të madh, “Në Europë ka shumë zona në rrezik, nuk do të ishte e përshtatshme të shkoni atje për pushime. Ju mund të udhëtoni në Gjermani dhe zona të tjera që nuk janë në rrezik, mes tyre Italia”.

 

Gjermania do të vendosë një kufi maksimal për vizitorët në hapësirat publike dhe private si një masë për të parandaluar përhapjen e infeksionit nga Covid-19.

 

Deklarata e Merkel u bë këtë të mërkurë në përfundim të një takimi me krerët e qeverive të 16 shteteve federale gjermane, apo lande siç njihen ndryshe.

 

Merkel vuri në dukje se, së bashku me kthimin e turistëve nga pushimet, festat private përbëjnë një rrezik të madh të rritjes së infeksioneve, ndaj kërkoi reagim në këtë drejtim.

 

Ajo paralajmëroi se një rregull do të miratohet në ditët në vijim për të siguruar që festat dhe ngjarjet publike të jenë të kufizuara në një maksimum prej 50 personash.

 

Merkel e përjashtoi mundësinë e një izolimi të plotë, duke four për kufizime lokale.

Më shumë

BREXIT – Babai i Boris Johnson. bën kërkesë për pasaportë franceze: “Unë do të jem gjithmonë evropian, kjo është e sigurt”

Ndërsa britanikët u ndanë nga BE-ja, Stanley Johnson, babai i kryeministrit britanik, kërkon shtetësinë franceze. Kjo ka shkaktuar komente shpotitëse.   Pas zbatimit përfundimtar të Brexit-it, pra largimit të Britanisë së Madhe nga tregu i brendshëm i BE dhe bashkimit doganor, babai i kryeministrit britanik, Boris Johnson, deklaroi se do të bëjkërkesë për të […]

Varianti i ri i koronavirusit që u identifikua në Angli mbërrin në Itali

Ministria italiane e shëndetësisë ka raportuar se kanë gjetur një pacient të infektuar me të njëjtin lloj mutacioni të koronavirusit si në Mbretërinë e Bashkuar.   Sipas The Guardian, pacienti i infektuar u kthye ditët e fundit në Itali nga Mbretëria e Bashkuar me partnerin, kur zbritën në aeroportin Fiumiciano të Romës.   Bazuar […]

BREXIT – Pesimizëm për bisedimet tregëtare mes BE dhe Britanisë

Britania dhe Bashkimi Evropian ofruan variantet e tyre jo shumë optimiste të enjten mbi statusin e bisedimeve tregëtare pas Brexit, ndërsa kanë mbetur vetëm dy javë nga një ndarje që pritet të jetë kaotike.   Ndërsa Ursula von der Leyen, presidente e Komisionit Evropian, vuri në dukje “përparim thelbësor për shumë çështje”, ajo shprehu […]

Europa në bllokim para Krishtlindjes dhe Vitit të Ri

Një numër vendesh europiane kanë vendosur masa të rrepta të kufizimeve para festës së Krishtlindjes, pa një rritjeje të numrit të të infektuarve. Holanda ka vendosur një bllokim pesë-javor, duke mbyllur dyqanet jo-thelbësore, teatrot dhe palestrat. Gjermania, ndërkohë, nga data 15 dhjetor do të hyjë në një bllokim të rreptë pasi numri i të […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara