e shtunë 18 shtator 2021
e shtunë 18 shtator 2021

 

Gjatë vizitës në Kiev, kancelarja Merkel foli në favor të një samiti të ri për Ukrainën, për të qetësuar konfliktin në lindje të vendit.

 

Takimi duhet të zhvillohet me pjesëmarrjen e krerëve të shteteve të Rusisë, Francës dhe Ukrainës, tha kancelarja në një takim me Presidentin e Ukrainës Selenskyj. Merkeli tha se deri tani përpjekja për të qetësuar konfliktin nuk ka qenë e suksesshme. Plani i paqes solli qetësi, por ai nuk ishte as i përhershëm dhe as i qëndrueshëm. Sipas mendimit të saj, një takim i ri mund të sjellë përparime, tha Merkel.

 

Një temë tjetër e bisedës midis kancelares dhe kreut të shtetit ukrainas ishte tubacioni gjermano-rus i gazit natyror Nordstream 2. Selenskyj e karakterizoi tubacionin pothuajse të përfunduar si një “armë gjeopolitike”. Merkeli e hodhi poshtë këtë pikëpamje. Në të njëjtën kohë, ajo i ofroi Ukrainës të zgjasë partneritetin e deritashëm në fushën e energjisë, i cili në fakt do të përfundojë në vitin 2024.

 

Kancelarja kishte mbërritur të dielën paradite në Kiev. Në fillim ajo vendosi një kurorë në varrin e Ushtarit të Panjohur për të përkujtuar viktimat e Luftës së Dytë Botërore. Nazistët e sulmuan Bashkimin Sovjetik dhe bashkë me të Ukrainën 80 vjet më parë. DW

 

Më shumë

BE: Nuk i njohim talebanët, nuk ka bisedime politike

Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen tha të shtunën se Bashkimi Evropian nuk i ka njohur talebanët dhe as nuk po zhvillon bisedime politike me militantët, një javë pasi ata morën kontrollin e Afganistanit.   Talibanët i dhanë fund marrjes rrufe të Afganistanit të dielën, duke u futur në kryeqytetin e vendit, […]

Berlin: “Muret bien, kur njerëzit nuk mund t’ i durojnë ato“

Muri vazhdoi të zgjatet duke u ndërtuar edhe në segmente të tjera. Në fotografi punimet nga ndërtimi i zgjatjes së murit në rrugën Zimmerstrasse në vitin 1964     Më 13 gusht 1961, udhëheqja e RDGJ-së filloi ndërtimin e murit që do ta mbante për gati 30 vjet Gjermaninë të ndarë dhe që u kthye […]

Vritet një prift në Francë, i dyshuar është autori i zjarrit në katedralen e Nantes

Një burrë nga Ruanda është arrestuar nën dyshimin për vrasjen e një prifti katolik romak në Francën perëndimore. Sipas mediave franceze autori i dyshuar i vrasjes i dyshuari është  Emmanuel Abayisenga, një azilkërkues i dështuar i strehuar nga prifti, i cili u dorëzua dhe rrëfeu.   40-vjeçari dyshohet gjithashtu për fillimin e një zjarri […]

1 vit pas protestave në Bjellorusi

Vala e protestave nuk e rrëzoi nga pushteti Aleksander Lukashenkon. Tani regjimi i tij po e rrit me çdo ditë presionin ndaj kundërshtarëve. Bilanci një vit pas zgjedhjeve presidenciale në Bjellorusi.     Dhjetorin e kaluar pamje të tilla ishin pjesë e restrospektivës së vitit: protestat më të mëdha në Bjellorusi që nga pavarësia […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara