e hënë 12 prill 2021
e hënë 12 prill 2021

 

Dritaret duhet të mbahen të hapura, sipas udhëzuesit të miratuar nga MSH për rregullat anticovid që duhet të ndërmarrin institucionet arsimore në mënyrë që të parandalohet përhapja e virusit.

 

Por sa e zbatueshme është kjo masë në stinën e dimrit, kur temperaturat janë shumë të ulëta?

 

Flasin nxënësit dhe prindërit:

 

1.Duhet t’i mbajmë hapur që të ajroset klasa, por kemi dhe shumë ftohtë. I kemi thënë zyshës 100 herë ta mbylli po zysha nuk na dëgjon…

2.Bën ftohtë por prapë nga koronavirusi i mbajmë të hapura dritaret.

3.Ka raste që rrimë edhe me xhupa brenda kur është shumë ftohtë po prapë i mbajmë hapur dritaret, të paktën 1

4.Po zbatohet udhëzuesi më duket absurde se fëmijët janë më të rrezikuar nga virozat e stinës , sidomos këto ditë do jetë më ftohtë e mos do kenë temperaturë.

 

Në një vëzhgim të kryer nga Top Channel në disa shkolla të kryeqytetit vihet re se jo të gjithë ndjekin procesin e ajrosjes së klasave, duke zgjedhur përpara udhëzuesit mendimin e fëmijëve, të cilët thonë se kanë ftohtë.

 

 

Më shumë

Katedra e parë e Albanologjisë në historinë e universiteteve amerikane

Në shtator, në Universitetin DePaul në Çikago, me fillimin e vitit të ri akademik, pritet të fillojë punën edhe një katedër e re, ajo e studimeve albanologjike, e para e këtij lloji në univeristetet amerikane. Kjo shënon një moment të rëndësishëm në historinë e studimeve shqiptare, thotë drejtori i katedrës, Dr. Gazmend Kapllani. Kolegu Burim […]

7 Marsi, 133 vite nga krijimi i Mësonjëtores së parë shqipe

Kjo e shtunë përkon me festën shumë të dashur për shqiptarët, 7 Marsi, e njohur ndryshe si ‘Dita Kombëtare e Mësuesve’. Duke qenë tashmë pjesë e traditës, kjo festë kremtohet nga të gjithë shqiptarët, nxënësit në mbarë vendin, në shenjë vlerësimi të traditave më të mira të shkollës kombëtare shqipe, të figurës së nderuar të […]

Shkolla u mbyll sot nga frika e koronavirusit, ministria i heq licencën

Ministria e Arsimit ka vendosur t’i heqë licencën një shkolle private, e cila mbylli dyert nga frika e koronavirusit. “Shkolla mbyllet jashtë planit të vitit shkollor VETËM me urdhër ministri. Udhëheqësit e një shkolle private kishin vendosur të mos respektonin këtë dhe e kanë mbyllur shkollën për 2 javë. Në kushte të kësaj paligjshmërie, jemi […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara