e enjte 9 dhjetor 2021
e enjte 9 dhjetor 2021

 

 

Mianmari, shtet i njohur edhe si Burma, ka thënë se do të lirojë më shumë se 5,000 persona, të cilët janë burgosur gjatë protestave kundër puçit të muajit shkurt.

 

Mijëra persona janë ndaluar gjatë protestave të përgjakshme, pasi liderët ushtarakë kanë marrë pushtetin.

 

Lideri i Mianmarit, Gjenerali, Min Aung Hlaing, ka thënë se 5,636 të burgosur do të lirohen për arsye humanitare.

 

Ky vendim është marrë pasi ky general është përjashtuar nga një samit vjetor i liderëve rajonalë, të cilët kanë thënë se ushtria nuk ka bërë mjaftueshëm për t’iu dhënë fund trazirave.

 

Asociacioni i Kombeve të Azisë Juglindore, është pajtuar për të ftuar një përfaqësues jopolitik nga Mianmari, në vend të Gjeneralit, Min Aung Hlaing.

 

Të paktën 1,178 persona janë vrarë dhe mbi 7,000 janë arrestuar, janë akuzuar apo dënuar, në kuadër të fushatës për shtypje të kundërshtarëve, pas rrëzimit nga pushteti të Aung San Suu Kyi, ka thënë Asociacioni për të Burgosurit Politikë.

 

 

Gjenerali Aung Hlaing, ka thënë se të burgosurit do të lirohen për të shënuar një festë budiste më vonë gjatë muajit tetor.

 

Shefi ushtarak ka thënë se liderët e shtetit janë të përkushtuar për paqe dhe demokraci.

 

Ai ka thënë se qeveria e tij e ka planin me pesë hapa për ta rikthyer demokracinë.

 

Autoritetet kanë liruar më shumë se 2,000 protestues kundër puçit në muajin korrik.

 

Më shumë

SHBA vendosin sanksione të tjera kundër Nord Stream 2

SHBA vazhdon të jetë kundër Nord Stream. Gazsjellësi i kontestueshëm pritet të sjellë gaz rus në Gjermani. Kërcënimet për vendosje sanksionesh, nuk do të thonë patjetër se projekti mund të dështojë.     SHBA kanë vendosur sanksione të tjera kundër gazsjellësit të kontestueshëm, Nord Stream 2. Ministria e Jashtme amerikane në Uashington, bëri të ditur […]

Rusia dërgon parashutistë në Bjellorusi

Të premten Rusia dërgoi parashutistë në kufirin e Bjellorusisë me Poloninë, ku qindra migrantë po përpiqen të kalojnë në Bashkimin Evropian.   Kremlini tha se dërgimi i trupave ka të bëjë me një stërvitje të përshpejtuar. Por kjo lëvizje përkon edhe me shtimin e forcave ushtarake ruse përgjatë kufirit me Ukrainën ndërsa veprimi po […]

Talebanët thonë se kanë kapur 600 militantë të Shtetit Islamik

Talebanët thanë të mërkurën se që nga kthimi i tyre në pushtet në muajin gusht, ata kanë ndaluar rreth 600 anëtarë të degës lokale të Shtetit Islamik, të njohur si Shteti Islamik i Provincës Khorasan.   Një zëdhënës i Drejtorisë së Përgjithshme të Inteligjencës, emri i ri i agjencisë afgane të spiunazhit nën […]

Thirrja nga Bjellorusia kalon përmes Turqisë

Në tetor, më shumë se 5000 emigrantë, kryesisht nga Lindja e Mesme, mbërritën në Gjermani nëpërmjet Bjellorusisë. Investigimi i ARD Report München tregon: itinerari është i organizuar mirë dhe kalon përmes Turqisë. Qendra e parë e pritjes në Eisenhüttenstadt është e rrethuar me gardhe të larta. Deri pak ditë më parë, çdo emigrant i […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara