e premte 26 nëntor 2021
e premte 26 nëntor 2021

 

Pandemia e koronavirusit, ndryshimi i klimës dhe siguria e ushqimit janë temat kryesore të takimit të nivelit të lartë që zhvillohet të martën mes ministrave të jashtëm nga grupi i vendeve të G-20ës në Itali. Kjo është hera e parë që ministrat e jashtëm takohen personalisht për bisedime në qytetin Matera që nga viti 2019.

 

Ministrat e jashtëm të vendeve të G-20ës që përbëjnë më shumë se gjysmën e popullsisë së botës po takohen në Itali për të eksploruar mundësitë për një bashkëpunim më të mirë mes tyre, përfshirë vaksinat dhe çështje lidhur me ndryshimet klimatike.

 

Në hapje të takimit të ministrave të jashtëm të G-20ës, ministri i Jashtëm italian Luigi Di Maio i përmendi të dyja këto fusha si të domosdoshme ku vendet duhet të bashkohen siç tha ai.

 

“Pandemia e Covid-it theksoi nevojën për një koordinim të përgjigjes ndërkombëtare ndaj emergjencave që kapërcejnë kufijtë e vendeve. Në një botë të ndërlidhur, multilateralizmi dhe bashkëpunimi ndërkombëtar janë të vetmit instrumentë efektiv në përballjen me sfidat globale”, tha ministri italian Luigi Di Maio.

 

Disa ministra po marrin pjesë në distancë për shkak të shqetësimeve nga pandemia, përfshirë përfaqësuesit nga Kina, Rusia dhe Brazili.

 

Në fjalën e tij Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken ritheksoi çështjen e urgjencës së shpërndarjes së vaksinave.

 

Zoti Blinken shfrytëzoi rastin për të theksuar kontributet e Shteteve të Bashkuara për COVAX-in, programin e mbështetur nga OKB-ja për të siguruar vaksina për vendet në nevojë, të cilat përfshijnë rreth 500 milionë doza të vaksinës Pfizer dhe 80 milionë doza të tjera.

 

Ndërsa disa nga vendet më të pasura po përpiqen të bindin gjithnjë e më shumë segmente të popullsisë së tyre për t’u vaksinuar kundër sëmundjes që ka marrë gati 4 milionë jetë në të gjithë botën, vendet më të varfra, veçanërisht në Afrikë, po përpiqen me dëshpërim të sigurojnë vaksina.

 

Shkencëtarët dhe shumë udhëheqës politikë kanë paralajmëruar se pandemia nuk mund të vihet nën kontroll në mënyrë efektive nëse të gjitha vendet nuk kanë nivele të konsiderueshme të vaksinimit.

 

Seanca e dytë e diskutimeve të së martës përqendrohet tek Afrika.

 

Për ministrin Di Maio, “2021 është një vit vendimtar për të rifilluar bashkëpunimin ndërkombëtar”, për ndryshimin e klimës.

 

Vendimi në fillim të këtij viti nga administrata e Presidentit Joe Biden për t’u kthyer në marrëveshjen e Parisit për klimën ka inkurajuar vendet që po bëjnë presion për një trajtim urgjent të kërcënimeve të ndryshimeve klimatike.

 

Vitin e kaluar, nën administratën e ish-Presidentit Trump, Shtetet e Bashkuara u bënë i vetmi vend që hoqën dorë nga marrëveshja e vitit 2015.

 

Ministrat e G-20ës do të diskutojnë gjithashtu rreth zhvillimit e qëndrueshëm dhe çështje të tregtisë.

 

Italia shpreson që takimi të ndihmojë në sigurimin e një rimëkëmbjeje më të qëndrueshme e elastike ndërsa bota del nga kriza globale COVID-19.

 

Më shumë

Rusia dërgon parashutistë në Bjellorusi

Të premten Rusia dërgoi parashutistë në kufirin e Bjellorusisë me Poloninë, ku qindra migrantë po përpiqen të kalojnë në Bashkimin Evropian.   Kremlini tha se dërgimi i trupave ka të bëjë me një stërvitje të përshpejtuar. Por kjo lëvizje përkon edhe me shtimin e forcave ushtarake ruse përgjatë kufirit me Ukrainën ndërsa veprimi po […]

SHBA, 10 mln dollarë për të gjetur “kokat” e grupit kriminal “REvil”

Zyrtarët amerikanë bënë të ditur se Uashingtoni ka ngritur padi ndaj dy personave, të dyshuar si pjesë e grupit kriminal REvil, lidhur me një valë sulmesh kibernetike, përfshirë një rast që çoi në mbylljen e përkohshme të fabrikës më të madhe të përpunimit të mishit në botë, si dhe sulme të tjera ndaj […]

OKB: 45 milionë njerëz kërcënohen nga uria

Rreth 45 milionë njerëz në të gjithë botën janë aktualisht të kërcënuar nga uria, tha Organizata e Kombeve të Bashkuara.   Sipas Programit Botëror të Ushqimit (WFP), situata është veçanërisht e rëndë në Afganistan. Shefi i këtij programi, David Beasley, u bëri thirrje individëve të pasur që të ndihmojnë me donacione.   Ai […]

Liria e medias dhe krimet e luftës në Siri

Kur bëhet fjalë për dokumentimin e provave të krimeve të luftës në Siri, gazetarët dhe civilët ishin ata që udhëhoqën. Dokumentari “Bringing Assad to Justice”, “Të vësh Assadin para drejtësisë” zbulon rolin e rëndësishëm që gazetarët e huaj dhe vendas mund të luajnë në ekspozimin e abuzimeve të të drejtave, sulmeve dhe torturave […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara