e hënë 2 gusht 2021
e hënë 2 gusht 2021

 

“NATO dhe BE plotësojnë njëra-tjetrën në përballjen me sfidat nga Rusia”, ka thënë shefi i NATO-s, Stoltenberg.

 

Ministrat e Jashtëm të NATO-s u mblodhën në Bruksel për të diskutuar marrëdhëniet me Rusinë.

 

Ministrat nga vendet anëtare si dhe përfaqësues nga shtetet partnere Finlanda dhe Suedia si dhe Përfaqësuesi i Lartë i BE-së, Josep Borrell do të vlerësojnë marrëdhëniet e Perëndimit me Rusinë.

 

“Sot të gjithë përballemi me të njëjtën sfidë me Rusinë”, tha Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg në fjalën e hapjes.

 

“As NATO dhe as BE-ja nuk kanë të gjitha mjetet për t’u përgjigjur, por së bashku ne mund të plotësojmë njëra-tjetrën”, tha ai.

 

Rusia po bëhet “një vend gjithnjë e më shumë autoritar”, tha shefi i politikës së jashtme të BE-së, Borrell para takimit, duke iu referuar helmimit të çështjes së politikanit opozitar Alexei Navalny.

 

Ai vuri në dukje se BE-ja ka vendosur sanksione ndaj zyrtarëve të nivelit të lartë rus.

 

“Ne duhet të shohim kanalin e komunikimit me Rusinë”, tha ai, duke shtuar se Rusia është një “fqinj i rrezikshëm”, me të cilin ata kanë interesa të përbashkëta të tilla si marrëveshja bërthamore me Iranin ose ndryshimet klimatike.

 

 

 

Më shumë

Ekipi i refugjatëve në Olimpiket Verore të Tokios

29 sportistë të njohur nga 11 vende të botës janë pjesë e ekipit të refugjatëve që do të marrin pjesë në lojrat Olimpike që mbahen pas disa ditësh në Tokio të Japonisë. Kjo është hera e dytë në histori që një ekip sportistësh refugjatë merr pjesë në një aktivitet sportiv të këtij niveli. […]

BE, plan mbi infrastrukturën globale që rivalizon projektet e Kinës

Ministrat e Jashtëm të Bashkimit Evropian ranë dakord të hënën mbi një plan ambicioz të infrastrukturës globale që lidh Evropën me botën. Projekti infrastrukturor është hartuar për të rivalizuar nismën “Një Brez një Rrugë” të Presidentit kinez Xi Jinping, për të cilën qeveritë perëndimore druhen se inkurajon vendet të marrin hua të mëdha nga […]

Shtypen protestat në Kubë, SHBA-të kritikojnë regjimin

Departamenti amerikan i Shtetit bëri thirrje të martën për “qetësi” në Kubë pasi protestat më të mëdha në dekada kundër qeverisë komuniste trazuan vendin të dielën.   “Bëjmë thirrje për qetësi dhe dënojmë dhunën ndaj atyre që protestojnë në mënyrë paqësore. Gjithashtu i bëjmë thirrje qeverisë kubane të lirojë të gjithë të arrestuarit për […]

Kina mbledh të dhëna gjenetike nga gra shtatzëna në gjithë botën

Së bashku me ushtrinë kineze një kompani nga Hong-Kongu analizon pas gjithë gjasash të dhënat nga testet prenatale për gratë shtatzëna. Po ç’bëhet me këto informacione?     Sipas hulumtimeve të agjencisë së lajmeve Reuters sipërmarrja gjenetike kineze BGI Group po përdor një test për gratë shtatzëna, të zhvilluar në bashkëpunim me ushtrinë kineze, […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara